Letošní léto budou na Malé Skále operovat stavební stroje

21.06.2013 08:56:00 | Autor: Pavel Charousek | Rubrika: Zprávy | Obce: Malá Skála

Letošní léto budou na Malé Skále operovat stavební stroje

Od letošního jara až do konce června příštího roku bude Malá Skála zažívat poměrně velký stavební ruch. Probíhá tu totiž výstavba vodovodu a kanalizace. Výkopy, těžká stavební technika, party dělníků, objížďky - to je realita dnešních dnů.

A nebude to, bohužel, jiné ani v nadcházející turistické sezoně, kdy do obce zavítají tisíce turistů, z nichž někteří již nyní využívají stavebně dokončenou cyklotrasu podél Jizery z Turnova, respektive Rakous či Líšného. „Nedá se nic dělat, budeme to muset vydržet. Pomyslně touto akcí ale zabijeme tři mouchy jednou ranou. Budeme mít nový vodovod a kanalizaci a ještě k tomu opravené komunikace v obci. To je pro nás velmi důležité," shrnul starosta Malé Skály Michal Rezler. Jak dodal, samotná obec by si jen velmi těžko mohla stavbu v takovém rozsahu dovolit, proto oceňuje spolupráci v rámci Vodohospodářského sdružení Turnov.

„Jako na každé stavbě, i tady se vyskytuje spousta problémů. Občané jsou omezeni v každodenním životě, snažíme se jim ale pokud je to možné vycházet vstříc a na některých místech stavební práce urychlit. To především díky vstřícnosti pracovníků provádějící stavební firmy," dodal starosta Rezler.

Předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk na setkání členů rady a zástupců členských obcí, které proběhlo v úterý 18. června přímo v Malé Skále, připomněl základní obrysy stavby i její financování. „Měli jsme štěstí ve výběrovém řízení, ve kterém zvítězila stavební firma Lubomír Dvořák Havlíčkův Brod, se kterou již máme velmi dobré zkušenosti ze staveb v rámci projektu Čistá Jizera. Samotná realizace stavby byla zahájena na začátku dubna 2013 a úplně dokončena má být na konci června 2014. Dovolím si tvrdit, že poté Malá Skála ještě více zkrásní a bude opravdovým turistickým magnetem, kde se dobře žije návštěvníkům i místním lidem," uvedl Hejduk. Celkové náklady díla budou 46 milionů Kč (bez DPH). V této době je potvrzena dotace z Operačního programu Životní prostředí ve výši 17 mil. Kč, 2 mil. Kč investor získá z Libereckého kraje a 8 mil. Kč od obce. Zbylé náklady hradí VHS Turnov, respektive je možné, že ještě bude získána další účelová dotace.

Vznikne celkem 7 kilometrů vodovodů

Setkání členů rady a zástupců členských obcí v Malé Skále<br />Autor: Pavel Charousek Akce zahrnuje výstavbu 5,3 km nových kanalizací a 7 km vodovodů, doplnění výtlaků kanalizace včetně výstavby nebo úpravy šesti čerpacích stanic odpadních vod, drobnou úpravu ČOV Malá Skála a následnou obnovu zasažených komunikací. Součástí projektu je nové připojení přibližně 150 objektů na splaškovou kanalizaci a 80 objektů na veřejný vodovod. Na nové vodovodní řady bude dále přepojeno asi 120 stávajících přípojek.

Na akci bude v roce 2014 navazovat rekonstrukce a intenzifikace ČOV Malé Skály, která je podmínkou pro zdárné fungování celého nového kanalizačního systému. Na levém břehu řeky Jizery řeší projekt budování nových vodovodních řadů i rekonstrukce dožitých a poruchových větví stávajících vodovodů. Jedná se o lokality pod nádražím ČD, u sokolovny a v místní komunikaci ke Žluté plovárně.

Na pravém břehu řeky se jedná o vybudování rozsáhlé sítě kanalizací, které umožní odvedení splaškových vod z lokalit pod hotelem Kavka, před i za Pantheonem a dále z lokality Labe. V souběhu s kanalizačními stokami jsou vedeny nové vodovodní větve nebo rekonstruovány stávající vodovody.

Převedení odpadních vod přes řeku Jizeru bude provedeno kanalizačním výtlakem, zavěšeným na mostě a zaústěným do stávající kanalizace za statkem U Boučků, kde vede kanalizace na ČOV.

Dosavadní postup výstavby

Smlouva o dílo byla podepsaná dne 27. 3. 2013, kdy bylo současně předáno staveniště. V následujícím týdnu, na začátku měsíce dubna 2013 byla stavba fyzicky zahájena. Termín dokončení je  smluvně stanoven dne 30. 6. 2014. Převážnou část vodohospodářských větví má VHS Turnov za cíl zrealizovat již v letošním roce, a to včetně provizorních zimních povrchů, které umožní bezproblémovou zimní údržbu komunikací.

Stavba byla zahájena novou výstavbou a rekonstrukcí vodovodů na levém břehu řeky Jizery, kde jsou k dnešnímu dni všechny větve v podstatě dokončeny a probíhá přepojování objektů. Komplikovaná byla zejména výměna páteřního vodovodního řadu na Žlutou plovárnu, kde bylo nezbytné do přepojovaných objektů zajistit po dobu výstavby dodávku vody provizorním vodovodem.

V současné době probíhá výstavba vodovodních i kanalizačních větví na pravém břehu řeky, zejména v lokalitě pod hotelem Kavka a ve státní silnici na Frýdštejn, zahájena byla výstavba před Pantheonem. Z ostatních lokalit byla zahájena výstavba kanalizace i vodovodu v prostoru turistické cesty směrem na Pantheon, která bude dokončena do prázdnin, tedy do zahájení hlavní turistické sezóny. 

Výstavba vodovodu a kanalizace v Malé Skále Nejproblematičtější úseky řeší v předstihu dodavatel akce ve spolupráci s  VHS a projektantem, stavbou i obcí tak, aby realizace byla dostatečně připravená a nedocházelo ke zpoždění, které si nastavený harmonogram prací nemůže dovolit. Pro firmu je s ohledem na nízkou cenu zakázky nutný co nejrychlejší postup, a proto na Malou Skálu postupně uvolnila skoro veškerou svoji kapacitu. K dnešnímu dni je provedeno cca 0,5 km kanalizací, 2 km vodovodů a 0,3 km výtlaku tlakové kanalizace.

Partneři projektu a financování

Investorem akce je Vodohospodářské sdružení Turnov. Jde aktuálně o největší investiční akci, kterou společnost realizuje. 

Projektantem akce je spol. Valbek, s.r.o. Liberec.

Stavební dozor vykonává ing. Jaromír Beran z Rokytnice nad Jizerou.

Stavbu realizuje společnost Lubomír Dvořák, Havlíčkův Brod, která zvítězila v zadávacím řízení. Provozovatel sítí a odborný garant: Severočeské vodovody a kanalizace , a. s., Teplice

Smlouva o dílo stanovila cenu akce na 45 992 tis. Kč bez DPH. Na akci jsou sdruženy prostředky z mnoha zdrojů.

Projekt „Malá Skála - kanalizace a vodovod Vranové" je spolufinancován z prostředků EU, zprostředkovaných Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí a celková výše dotace činí 16 804 tis. Kč, z toho jsou evropské zdroje 15 870 tis. Kč a příspěvek  ČR 934 tis. Kč.

Je projednán příspěvek s obcí Malá Skála ve výši 8 mil. Kč.

V roce 2013  byl schválen příspěvek Libereckého kraje ve výši 2 mil. Kč.

Na akci budou také přispívat vlastníci nemovitostí, a to formou příspěvku na úhradu inženýrských činností investora, které souvisejí s přípojkami jejich objektů.  

Zbylé prostředky bude financovat VHS Turnov v kombinaci vlastních příjmů a úvěrových zdrojů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Starostové z regionu se na Malé Skále setkají se zástupci VHS Turnov
Na Malé Skále začali s očekávanou výstavbou kanalizace a vodovodu
V Malé Skále a Líšném zaplatí od nového roku za vodu o 11 procent více

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace