Ladislav Šlechta drátuje skoro všude

22.03.2012 13:58:41 | Autor: Jiří Endler | Rubrika: Volný čas | Obce: Harrachov

Ladislav Šlechta drátuje skoro všude

Zlaté české ručičky oceněné několika cenami má harrachovský dráteník Ladislav Šlechta. Muž, jenž se po většinu svého života věnoval práci se dřevem, se zamiloval do drátů, ze kterých dokáže udělat neuvěřitelně krásné věci. Za své umění získal dvakrát prestižní cenu Muzejní zlaté ručičky, certifikát Krkonoše originální produkt a v září loňského roku mu byl Cechem česko-moravských dráteníků udělen titul MISTR.

 

 Jak jste se k drátování dostal?

V našem rodě nemá drátenictví žádnou tradici. V roce 2001 jsem v Poniklé absolvoval třídenní kurz, naučil jsem se základy a od té doby stále drátuji. Přesněji každou volnou chvilku, kterou mám. Dráty beru s sebou na dovolenou, na návštěvy, do autobusu, k doktorovi. Prostě všude, kam jdu a vím, že budu mít čas nebo budu někde čekat. Naši přátelé si na to zvykli, takže jim už ani nepřijde divné, když přijdeme na návštěvu a já vyndám dráty. Na dovolené, kde se ze zdravotních důvodů nemohu koupat, si zalezu do stínu a drátuji, zatímco si rodina užívá ve vodě. Je tradicí, že si lidé z dovolené odvezou jednu rybu. Drátuju a drátuju a je to nutné, pořád si cvičím ruce.

Co na to říká manželka?

Zvykla si, už mi ani na stole neuklízí. Ale vidíte sám, žádný nepořádek s tím nenadělám. Vedle křesla mám nůši, na stole košík, kleštičky a misku, do které dávám zbytku drátů.

Práce Vám jde od ruky, nezahálíte, ani při našem rozhovoru, jaký materiál na drátování používáte?

Je to žíhaný tažený drát. Musí být tvárný a dobře ohebný. Vždy se musí kousek vyhladit, někdo to dělá jelenicí či rukavicí. Já rukou, už jsem si zvykl, časem se udělají mozoly a člověk to necítí.

Jaký průměr drátu, je na výrobu nejlepší?

Nejčastěji používám 0,5 milimetrů nebo 0,63 mm, ale to už mnohem víc bolí prsty. Vodící dráty, které do figurek vkládám, aby se mohly postavit, mají v průměru 1 mm. Některé vodící dráty vkládám až po dokončení.  Průměrná doba, kterou na výrobě figurek trávím, je různá. Třeba Krakonoše, kterého nyní dělám pro KRNAP (na snímku), vytvořím za 40 hodin. Pár pivovarských koní s povozem a s kočím jsem dělal 200 hodin. Je to podle náročnosti a podle toho, jak to „vypiplávám“. Skutečně pracuji každou volnou chvilku, ale o víkendu vstanu třeba v 6 hodin a jdu spát po půlnoci.

Ladislav Šlechta – Dráteník

Narozen 14. 6. 1950 v Jilemnici.

Člen cechu dráteníků od roku 2009

Držitel certifikátu Krkonoše originální produkt

Dvojnásobný vítěz prestižní ceny Muzejní zlaté ručičky za drátovaný objekt „dráteník“ a „pivovarští koně“ za rok 2009 a 2010.

Dne 24. 9. 2011 mu byl Cechem česko-moravských uměleckých dráteníků udělen titul MISTR


Celý život jste se věnoval dřevu a nyní je největším koníčkem drát. Čím se to stalo?

Nevím, byl jsem lesák, ze dřeva jsem dělal různé věci, pořád mám soustruh, ale už jsem ho dlouho nezapnul. Jeden čas jsem se učil pletení košů z proutí a pedigu a pak jsem se dozvěděl o kurzu dráteníků. Přesto je i nadále můj život se dřevem spjatý. Jsem spolumajitelem pily a jedním ze čtyř majitelů vodní elektrárny, kterou provozujeme od roku 1994. Vždy, když jsme zdravý a nebolí mě noha, něco vymýšlím. Po revoluci všichni stavěli baráky, aby je pronajímali. My stavěli elektrárnu. Zatímco nám voda teče, jim lidi přestali jezdit. Ale také to nemáme jednoduché.

Z drátu umíte vytvořit zvířata, postavy, věci, podle čeho drátujete?

Stačí mi fotka, nákres. Začal jsem s lehčími věcmi, ale postupně mi to šlo. Postavy a zvířata jsem měl i proporcionálně stejné. Ale ne všechno se povede. Když Váňa vyhrál poosmé Velkou pardubickou, chtěl jsem ho udělat na koni na Taxisu. Kůň se mi nepovedl a Váňa se od té doby válí ve skříni. Prostě to nešlo, ale nevzdávám to, jednou se k tomu vrátím. Nyní mám mnoho zakázek a nemám čas.

Kde všude jsou vaše postavičky z drátů roztroušeny?

Těžko říci, mnoho věcí mají sběratelé, řadu věcí jsem rozdal, ale nyní dělám většinou na zakázku. Dělal jsem postavy i jako ceny pro golfový klub v Liberci. Nyní dělám pro KRNAP toho Krakonoše, jehož tvořím podle sochy, která je v Sklářské Porebě. Co vím, tak třeba tibetského jaka má horolezec Reinhold Messner.

Co všechno už jste z drátů vytvořil?

Vyrobil jsem více jak 400 druhů sošek. Zvířata, lidi, betlém, prostě cokoli mě napadlo, nebo kdo si co objednal.  Dělal jsem postavičky z desetiboje, diskaře Šebrlemu, oštěpařku Špotákové, cyklistu pro Shimano, Kolgano. S cyklisty jsem prakticky začínal, bylo to na přání Jardy Kerdy z Liberce. Nebo skokany pro Standu Slavíka, který je vozil do ciziny, pořadatelům na mamutí můstky. Největší postavou je 75 cm vysoký cyklista na kostitřasu.

Za kolik podobné figurky prodáváte?

Cenu nelze stanovit. Vše je na dohodě s objednavatelem. Ale zdaleka neodpovídá cena hodinám, které nad tím strávím, to by nikdo nezaplatil. Dělám to pro radost.

Máte někde stálou expozici, kdy by byly vaše výrobky k vidění?

Stálou expozici mám v Poniklé v Krkonošském muzeu řemesel. Další ve stejném rozsahu připravuji v Pasekách. Rád bych měl svoji expozici i v Harrachově, ale zatím není místo k její instalaci.

Kde všude už jste vystavoval?

Výstavu jsem měl ve Vrchlabí, v Pasekách, ve Vysokém,v Pojizerské galerii v Semilech,v Jablonném nad Orlicí,v galerii Kravín ve Františkově, v jabloneckém divadle, v kostele Svaté Anny v Jablonci, v Benátkách n. J. a Novém Městě na Moravě. Nyní máme výstavu spolu s dalšími dráteníky v Jihlavě, a to až do 18. března, od 5. dubna bude stejná výstava k vidění v Třešti a o prázdninách v Hlinsku. Bohužel je to trošku z ruky.

Jaké máte plány, co byste rád vytvořil?

Synovi jsem k Ježíšku dělal třívrstvého Krakonoše, toho spolu s dráteníkem a Koňským povozem považuji za zatím nejzdařilejší díla. Ale člověk se pořád musí zdokonalovat. Letos bych se chtěl podívat do Žiliny, kde je tradiční setkání dráteníků. Letošním motivem setkání je kohout. Rovněž plánuji účast v Jílovém, kde je téma zahradník.

Snažil jste s k drátování přilákat rodinné příslušníky ?

Snažil, ale moc jsem nepochodil. „Já raději obdělávám latifundie,“ vkládá se do rozhovoru manželka. Tak to slyšíte, zase na druhou stranu mi žena dobře vaří a vytváří dobré zázemí pro moji činnost. Z rodiny se zatím něčemu naučila vnučka Terezka, zvládla už i rybku na kameni. Ony z toho hodně bolí ruce a musí se to pořád dělat, aby si zvykly.

Řemeslu se věnujete 10 let, je to pro Vás stále stejně poutavý koníček jako na začátku?

Mě to baví, to nejde dělat z donucení. Mimo to mi to od začátku šlo, zjistil jsem, že umím dělat postavy. Vyzkoušel jsem si různé techniky, ale zůstal jsem věrný smyčce. Jsem snad jediný dráteník v Čechách a na Slovensku, který dělá figurky touto technikou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
V Desné zase začne dřevosochání
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky
Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
28.04.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
28.04.: Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace