Krajští radní schválili škrty v rozpočtu. Vyrovnají tím propad příjmů

20.05.2020 16:48:49 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Krajští radní schválili škrty v rozpočtu. Vyrovnají tím propad příjmů

Rada kraje na svém úterním jednání schválila návrh úpravy rozpočtu v podobě restriktivních opatření k udržení vyrovnaného rozpočtu kraje na rok 2020 v důsledku negativních dopadů nouzového stavu a vládou přijatých krizových opatření v souvislosti s onemocněním Covid-19.

Návrh počítá se snížením očekávaných příjmů ze sdílených daní kraje o částku 360 milionů Kč na úroveň 3 miliardy Kč, tedy s poklesem daňových příjmů o 16,7 % oproti skutečnosti dosažené krajem v roce 2019.

V souvislosti s nouzovým stavem a následně přijatými další krizovými opatřeními, i jako reakce na očekávaný hospodářský propad projednávala na mimořádné radě poprvé již v březnu krajská rada materiál „Navrhovaná restriktivní rozpočtová opatření k udržení vyrovnaného rozpočtu kraje na rok 2020 a roky následující v návaznosti na nouzový stav vyhlášený vládou ČR v souvislosti s šířením viru SARS CoV-2."

Návrh kraje na snížení daňových příjmů přitom vychází mimo jiné i z informace z 13. května tohoto roku o zveřejnění aktualizované predikce ministerstva financí, která se týká dopadů dané situace na rozpočty krajů a obcí, respektive na výběr daňových příjmů pro tyto subjekty. Počítá s propadem daňových příjmů o téměř 14 % oproti dosažené skutečnosti za rok 2019, což představuje v podmínkách Libereckého kraje o téměř 500 milionů Kč méně oproti roku loňskému. Tato predikce zahrnuje druhou, respektive třetí fázi kompenzačního bonusu pro OSVČ a je rozšířená o společníky společností s ručením omezeným, která ve výsledku pro Liberecký kraj znamená další výpadek na dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti v odhadované hodnotě až 165 milionů korun, tedy asi o dalších 3,1 % méně.

„Navrhovaná restriktivní rozpočtová opatření jsme přijali proto, abychom zajistili vyrovnaný rozpočet kraje na období roku 2020 a let následujících," řekla statutární náměstkyně hejtmana pro ekonomiku, správu majetku a informatiku Jitka Volfová. „Po jednotlivých odborech jsme chtěli, aby seškrtaly finance určené na projekty a akce, které již nebudou letos z důvodu koronakrize připravovat, nebo na ty, které jsou nad rámec výdajů na základní zajištění chodu veřejné správy a veřejných služeb. Restriktivní opatření se nedotýkají sociálních služeb a zdravotní záchranné služby," vysvětlila statutární náměstkyně Volfová.

Výsledkem restriktivních opatření bude snížení očekávaných daňových příjmů kraje o částku 360 milionů Kč na úroveň 3 miliardy Kč, což znamená pokles daňových příjmů o 16,7 % oproti skutečnosti dosažené krajem v roce 2019. „Když to celé shrneme, tak můžeme říci, že na základě stávající aktualizované predikce ministerstva financí a vládou přijatých dalších kompenzačních opatření, dosahuje předpokládaný pokles daňových příjmů krajů minus 14 % z úrovně roku 2019. Výpadek příjmů ve výši 360 milionů Kč bude kryt nerozdělenou úsporou hospodaření kraje z předchozích let ve výši 251 milionů korun a snížením výdajů na rok 2020 o částku 109 milionů korun," doplnila Volfová.

Součástí restriktivních opatření je i návrh na vázání části výdajů Dotačního fondu v objemu 32 milionů Kč a vázání části provozních příspěvků příspěvkovým organizacím s výjimkou Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a všech organizací v resortu sociálních věcí v celkovém objemu přibližně 50 milionů Kč do rezerv kraje, o nichž budou orgány kraje na základě aktuálního plnění rozpočtu rozhodovat pravděpodobně v měsíci srpnu 2020. Obdobné vázání finančních prostředků jako u příspěvkových organizací, tedy ve výši 10 % se dotklo i krajského úřadu a zastupitelstva kraje a představuje částku ve výši zhruba 37 mil. Kč. Součástí opatření je i 120 milionů Kč, které zůstanou v rezervě kraje na případné financování propadu krajských příjmů a krajských služeb ve II. pololetí 2020.

„O využití vázaných finančních prostředky se rozhodneme v srpnu na základě skutečných dopadů ekonomické krize do veřejných rozpočtů. Odhad ministerstva financí považuji za optimistickou variantu vývoje. Kraj v rámci restriktivních opatření prozatím nepřistoupil k pozastavení těch plánovaných investic, které jsou zasmluvněny, u kterých již proběhla veřejná zakázka nebo které mají být spolufinancované z prostředků Evropské unie. Jediná významná investice, která je opatřeními dotčená, je úprava okolí sídla Libereckého kraje. V rozpočtu zůstaly ponechány prostředky na pokračování projektové přípravy, 120 milionů korun je přesunuto do rezervy na pokles příjmů kraje a jeho organizací v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a veřejné dopravy," uvedl hejtman Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj podpoří výzkum, vývoj a inovace bezmála třemi miliony korun
Nouzový stav kvůli koronaviru končí, zasedal 35. krajský krizový štáb
FOTO: Kraj dále zajišťuje výrobu nanoroušek v Turnově a Liberci
Kraj za miliardu opraví silnice, ale i další dopravní stavby v regionu
Rekonstrukce pokračují: křižovatka v Jablonci i silnice na Podbozkov

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výhra v derby byla blízko, blizoučko
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
22.02.: Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace