Krajský Toxi tým rozprášil skupinu výrobců a distributorů drog

11.08.2022 21:38:05 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Krajský Toxi tým rozprášil skupinu výrobců a distributorů drog

Liberecký krajský Toxi tým ve spolupráci se svými polskými kolegy z Centrálního úřadu vyšetřování CBŚP (Centralne Biuro Śledcze Policji) v Kaliszi, provedl na několika místech Libereckého kraje a v Polské republice koordinovaný zásah proti dovozcům a distributorům drog.

Akce nazvaná FAWORYT vyvrcholila v polovině července. Cíl byl jasný. Eliminovat zdroje dovozu prekurzorů nezbytných pro výrobu metamfetaminu, samotnou výrobu této drogy a její následnou distribuci jak mezi uživatele, tak mezi další nižší články, které byly zapojené do složitého řetězce drogové scény.

Hlavním drogovým podhoubím bylo Frýdlantsko, v němž kriminalisté se souhlasem soudu provedli hned několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. „Frýdlantskému výběžku se s jednotkou Libereckého Toxi týmu věnujeme velmi intenzivně," uvedl vedoucí speciální skupiny kriminalistů, kpt. Bc. Pavel Folprecht. Zároveň také dodal, že: „V roce 2022 jsme spolu s našimi kolegy ze Služby kriminální policie a vyšetřování objasnili v Libereckém kraji celkem 133 případů, z toho devět případů právě ve Frýdlantském výběžku."

Protidrogová policejní akce nazvaná FAWORYT<br />Autor: Archiv Policie ČR V rámci akce FAWORYT kriminalisté zadrželi celkem šest osob. Pět z nich policejní komisař následně obvinil ze zvlášť závažného zločinu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Zároveň také podal podnět k návrhu na jejich vzetí do vazby. Tři osoby jsou stíhány vazebně, další dvě jsou vyšetřovány na svobodě. V případě uznání viny jim může hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od 10 do 18 let.

Podezřelé osoby, které úmyslně přispívaly k fungování organizované skupiny zabývající se dovozem léků s obsahem pseudoefedrinu a dalších prekurzorů, které jsou potřebné pro výrobu drogy metamfetaminu a následné distribuce této drogy, léčiv a prekurzorů, ale i chemikálií nepostradatelných pro výrobu pervitinu, měly jasně stanovené role. Kromě kurýrů, kteří doručovali výsledný produkt mezi uživatele, byli ve skupině výrobci, zprostředkovatelé nákupu a prodeje, ale také informátoři, kteří dohlíželi na to, aby v místech výroby nedocházelo k nenadálým situacím.

Skupina během svého působení mohla vyrobit několik kilogramů pervitinu a dále pak rozdistribuovala tablety s obsahem pseudoefedrinu v řádech desítek kilogramů. Za zmínku jistě stojí, že v případě prodeje jednoho kilogramu metamfetaminu může zisk činit 300 až 400 tisíc korun.

Kriminalisté při realizaci akce zajistili 200 tisíc korun v hotovosti, osobní automobil, kompletní laboratoř na výrobu metamfetaminu a na 320 gramů samotné drogy. Zároveň kromě dalších stop důležitých pro vyšetřování případu, zajistili také 3,5 kilogramu tablet s obsahem pseudoefedrinu.

„Vzhledem k přesahu této zvlášť závažné trestné činnosti do sousedního Polska se nám u takto složitých případů osvědčila spolupráce s polským policejním orgánem již v minulosti," uvedl kpt. Folprecht ke spolupráci s CBŚP.

V rámci drogové kriminality se polští speciálové z CBŚP v Kaliszi zabývají bojem proti organizovaným zločineckým skupinám, které jsou zapojeny do výroby a obchodování s omamnými a psychotropními látkami, nejen na území vlastního státu, ale také ve spolupráci s dalšími jednotkami na mezinárodní úrovni. Více se o útvaru můžete dočíst například zde: https://cbsp.policja.pl

Na video ze zásahu se můžete podívat zde:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V rámci akce SIMAR byla zadržena dealerka drog z Turnovska
Miliony od kraje obdrží organizace, které pomáhají drogově závislým
Policisté dopadli pachatele, kteří pašovali drogy do rýnovické věznice
Havaroval v Jablonci pod vlivem alkoholu i drog
Toxi tým zasahoval v bytě v Jablonci nad Nisou
Pokus o prodej drog mužem v Liberci zmařili policisté
Celkem sedm aut poškodil řidič z Jablonecka pod vlivem alkoholu a drog

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované aktuální uzavírky v Jablonci

Delší termín bude mít uzavírka v ulici Lesní, a to v části od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní Stezka, včetně částečné uzavírky křižovatky. Termín úplné uzavírky je prodloužený do 31. října. Důvodem uzavírky je budování dešťové kanalizace včetně přípojek a rekonstrukce vozovky.

Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou se dočasně stěhuje

V následujících dnech začne stavební rekonstrukce objektu Policie České republiky Územního odboru v Jablonci nad Nisou v ulici 28. října 10, ve kterém měli své zázemí kriminalisté z Oddělení obecné kriminality. Z tohoto důvodu budou kriminalisté Oddělení obecné kriminality dočasně po dobu trvání stavební rekonstrukce působit od 15. září 2022 v budově Policie České republiky Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou v ulici 5. května 60.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Tanvaldě zopakovala vítězství Volba pro město
V Jablonci získalo nejvíce hlasů hnutí ANO 2011 před ODS
V Železném Brodě zopakovalo výhru hnutí Za rozvoj města
První vítězství jabloneckého béčka v Břízkách
Pošesté pořádali Up Hill Run Dobrá Voda

Nejčtenější články

22.09.: Obrazem: Otevření samoobslužné školní restaurace v Tanvaldě
22.09.: Neslibujeme zázraky, ale zodpovědný přístup
23.09.: Začala oprava ulice Široké v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace