Kraj podporuje záchranu zchátralé továrny na lustry Elias Palme

18.03.2016 07:46:43 | Autor: Blanka Daníčková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Kraj podporuje záchranu zchátralé továrny na lustry Elias Palme

Propadlé části střechy i stropy, rozbitá a viklající se okna, oloupané omítky a bohatě se rozrůstající náletové dřeviny trčící nejen ze spárů, ale i vyčnívající z děr v zemi nebo rostoucí v patrech. Přesně tak vypadá v současné době areál bývalé továrny na lustry Elias Palme v Kamenickém Šenově. I proto, že hrozí zřícením, se dostal na seznam kriticky ohrožených kulturních památek. V Libereckém kraji jich je v podobném stavu sedmnáct.

„O stav nejvíce ohrožených památek se zajímal při své poslední návštěvě v Libereckém kraji i prezident republiky Miloš Zeman. Zájem podpořit jejich záchranu má i kraj. Památky ale nejsou v jeho majetku, proto o nich hovoříme s vlastníky, nejčastěji obcemi nebo soukromými majiteli a společně hledáme možnosti jejich záchrany," vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Přímo u zchátralé památky, bývalé továrny na lustry Elias Palme v Kamenickém Šenově se před pár dny sešel s jejím majitelem, který má s domem velké plány. Především mu jde o záchranu části areálu, zejména hlavní budovy a huti se slévárnou stojící na jihozápadním okraji areálu. „Ostatní části Eliášky zřejmě už zachránit nepůjdou a nejbezpečnější bude je zbourat. Vznikl by tam volný prostor mezi dvěma objekty, který se může přeměnit třeba v park," poodhalil část ze svých plánů majitel areálu Roman Procházka. V bývalé továrně na výrobu lustrů by rád vytvořil centrum opět zaměřené na sklářství, které k oblasti kamenického Šenova neodmyslitelně patří. Zejména ale chce, aby objekt sloužil veřejnosti, například zčásti jako muzeum, společenský prostor nebo místo k oddávání. Na podporu znovuzrození bývalého továrny Elias Palme v únoru vznikl spolek Eliáška, což umožní např. dosáhnout na nějaké dotace.

V první řadě chce majitel udělat statické zajištění objektů a provizorně zakrýt děravou střechu, aby dovnitř domu přestalo zatékat. „Liberecký kraj pomůže v počátcích sdružení i majiteli s hledáním možnosti financování záchranných prací. Například s výběrem vhodných dotačních titulů, administrativou a dalším. Každopádně jsme záchraně památky nakloněni a podporujeme ji," doplnil Martin Půta.

Hejtman se také chce sejít se studentkou Terezou Šváchovou, která zpracovala téma chátrající kamenicko-šenovské továrny Elias Palme ve své diplomové práci. „Rád bych si vyslechl její poznatky a také nápady na případné využití prostor, které do své práce zahrnula," vysvětlil hejtman.

Secesní stavba továrny na lustry Elias Palme vznikla v roce 1905 podle plánů místního stavitele Adolfa Richtera. Je jednou z kriticky ohrožených památek, které figurují na seznamu vytvořeném Národním památkovým ústavem. V Libereckém kraji mezi ně patří dále například kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově z roku 1671, dřevěný most v Bystré nad Jizerou, jehož jádro pochází z 80. let 19. století, vzorkovna malírny okenních skel v Okrouhlé z roku 1893 a další.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Tanvaldě jednali o domu hrůzy v centru města
Obrazem: Jak dnes vypadá bývalý jablonecký pivovar?
Roubenka na Trávníkách v Železném Brodě musela být zbourána
Liberecké kino Varšava ožilo kavárenskými hosty
Osud Schlaraffie není lhostejný občanům ani městu Jablonec

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí
Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Jablonečtí strážníci byli na ukrajinské Slavnosti jara
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
V Desné zase začne dřevosochání

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
01.05.: Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace