Kokonín už má podpisy nutné k referendu o odtržení

15.11.2011 08:42:38 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Kokonín už má podpisy nutné k referendu o odtržení

Více než 450 obyvatel jablonecké části podepsalo vyhlášení referenda, které by mělo v příštím roce rozhodnout o odtržení Kokonína od Jablonce nad Nisou. Místní tak splnili podmínku nutnou k podání žádosti. Podpisové archy nyní předají jablonecké radnici, která bude mít na vyhlášení referenda 120 dní.

„Jsme s počtem podpisů velmi spokojeni. Myslím, že to ani není konečné číslo, mám předpoklad, že nakonec to podepíše více než 500 obyvatel," řekl Našemu Jablonecku předseda místního osadního výboru Josef Šikola. Jablonecká radnice musí podpisy ještě zkontrolovat a porovnat se seznamem voličů. Všichni podepsaní musí mít trvalé bydliště v Kokoníně.

Referendum o odtržení by reálně mohlo proběhnout v dubnu či květnu příštího roku. „Ta administrativa poměrně dlouho trvá. Myslím si, že v prosinci by to mohli na zastupitelstvu stihnout projednat a referendum by mělo být do konce května. V červnu už totiž kraj musí předávat agendu, aby se v Kokoníně na podzim 2012 mohly uskutečnit volby," vysvětlil Šikola.

Související články:

Kokonínští založili kvůli čističce osadní výbor 

Emoce kolem čističky: Kokonín se chce oddělit od Jablonce  

Místní aktivisté byli k možnosti odtržení ze začátku poměrně skeptičtí. V posledním týdnu se ale jejich nálada zvedla. Nejen kvůli tomu, že podpisy rychle přibývaly, ale také kvůli veřejnému slyšení s občany, které se uskutečnilo minulý čtvrtek.

„Přišlo asi 150 obyvatel Kokonína, což jsme vůbec nečekali. Báli jsme se, jestli nás vůbec někdo chce poslouchat, jestli má někdo zájem. Ukázalo se, že většina místních za námi stojí," pochvaloval si Josef Šikola. Aby se odtržení nakonec povedlo, musela by pro něj hlasovat polovina kokonínských voličů, což podle Šikoly dělá zhruba 725 lidí.

"Nechceme čističku u baráku"

Impulsem pro snahy o odtržení a zrod osadního výboru v Kokoníně byla chystaná stavba čistírny odpadních vod, proti jejíž realizaci na obydleném území kokonínští protestují.

„Čistička to pochopitelně vyvolala. Doposud jsme vždy byli informováni již o hotových věcech a neměli možnost nějak reagovat. Psali jsme petice, když už bylo pozdě. Od existence osadního výboru si slibujeme lepší kontakt s vedením Jablonce a lepší informovanost o chystaných věcech. A pokud bychom se odtrhli, bylo by to pochopitelně ještě lepší," uvedl Šikola.

„Ale nejsme v tom despotičtí. Nechceme být samostatní za každou cenu. Záleží na místních lidech, zda budou chtít či nikoli," dodal muž, který sice osobně nebydlí v místě, na kterém má stát čistírna odpadních vod, přesto se postavil do čela protestů.

„Musíme uvažovat tak, že nikdo z nás by to nechtěl mít vedle baráku. Chtěl jsem, aby si to uvědomili i zastupitelé, ale vedení města stále demagogicky trvá na umístění mezi rodinné domy. My proti čističce jako takové nic nemáme, jen ji chceme umístit o nějakých 500 metrů dál, mimo zabydlené uzemí," vysvětlil předseda osadního výboru.

Vedení města ale vidí stavbu čističky v Rychnovské ulici jako jedinou možnou variantu. „Odborníci tu situaci probírají už dvacet let a na lepší variantu se prostě nepřišlo. Situaci je nutné řešit," řekl již dříve místostarosta Petr Tulpa.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zemřel Imrich Bugár, dlouholetý manažer turnovského mítinku

Atletickým fanouškům přinášíme smutnou zprávu, že ve středu 8. dubna zemřel diskař Imrich Bugár, dlouholetý manažer atletického Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově. Zanedlouho - 14. dubna by přitom oslavil 71 let. Více podrobností

Hasiči – lezci zachránili u Semil paraglidistu i zraněného ferratistu

V úterý 24. března odpoledne měli hasiči - lezci z centrálních hasičských stanic Semily a Liberec velmi napilno. Semilští lezci na dvou různých místech zachránili dvě osoby - paraglidistu v nesnázích a zraněného muže na ferratě u Semil, tam zachraňovali společně s libereckými kolegy. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Severočeské muzeum v Liberci otevřelo zrekonstruovanou knihovnu
Kultura v Železném Brodě v dubnu
Policie hledá svědky nehody na cyklostezce v Malé Skále
Krucipüsk s Basikovou a přáteli zahraje v tanvaldské hale
Postup rekonstrukce sítí v jablonecké ulici Lidická

Nejčtenější články

11.04.: Policie hledá svědky nehody na cyklostezce v Malé Skále
10.04.: FOTO: V obci Horka hořel průmyslový objekt, škoda je 300 milionů
10.04.: Postup rekonstrukce sítí v jablonecké ulici Lidická

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace