Kokonínští založili kvůli čističce osadní výbor

24.10.2011 19:32:38 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Kokonínští založili kvůli čističce osadní výbor

Na území Jablonce nad Nisou vznikl teprve druhý osadní výbor. Po Proseči nad Nisou se místní obyvatelé zapojí do řešení správy veřejných věcí také v Kokoníně. Impulsem pro zrod osadního výboru je chystaná stavba čistírny odpadních vod, proti jejíž realizaci na obydleném území kokonínští protestují. To Našemu Jablonecku potvrdil čerstvý předseda osadního výboru Josef Šikola.

„Čistička to pochopitelně vyvolala. Doposud jsme vždy byli informováni již o hotových věcech a neměli možnost nějak reagovat. Psali jsme petice, když už bylo pozdě. Od existence osadního výboru si slibujeme lepší kontakt s vedením Jablonce a lepší informovanost o chystaných věcech," uvedl Šikola.

Jablonečtí zastupitelé vznik výboru odhlasovali na čtvrtečním zasedání. „Je dobře, že se objevila skupina lidí, kterým záleží na tom, co se kolem nich děje. Často totiž obyvatelé nic nedělají a pak se jen rozčilují, když vznikne nějaký problém," řekla na zasedání zastupitelka Marta Procházková (Věci veřejné). A s tímto názorem souhlasili i ostatní zastupitelé.

Chvilku sice řešili, zda by neměl každý politický klub nominovat do osadního výboru jednoho zástupce, tyto snahy ovšem rázně utnul starosta Petr Beitl (ODS). „Myslím si, že rozhodně není na místě tuto záležitost politizovat," podotkl. Zastupitelstvo tedy schválilo devítičlenný výbor a jeho předsedu. Funkční období potrvá do listopadu 2014. Členy kokonínského osadního výboru se kromě Josefa Šikoly stali Jan Berger, Vladislav Šikola, Karel Zeman, Ivan Hradil, František Soukup, Karel Bobota, Jana Hamplová a Petr Mikula.

Související články :

Emoce kolem čističky: Kokonín se chce oddělit od Jablonce

Návrh nového územního plánu vyvolává protesty

I přes vznik osadního výboru trvají snahy místních obyvatel o odtržení Kokonína od Jablonce nad Nisou, o kterých jsme informovali již dříve. Momentálně kokonínští sbírají podpisy k vyhlášení referenda. Potřebují jich 450. „Myslím si, že příští týden je budeme mít pohromadě. Poté je lhůta 120 dnů do vyhlášení referenda, takže pokud to dobře půjde, mohlo by se uskutečnit v dubnu či květnu příštího roku," konstatoval Šikola. Aby se odtržení povedlo, musela by pro něj hlasovat polovina kokonínských voličů, což podle Šikoly dělá zhruba 725 lidí.

„Nejsme naivní, nemůžeme předjímat, že se odtržení povede. Proto jsme sestavili osadní výbor, abychom mohli věci ovlivňovat už nyní. Dřív nás v Jablonci naštvali a my mohli jen štěkat jako psi u boudy," uvedl Josef Šikola. Ten sice osobně nebydlí v místě, na kterém má stát čistírna odpadních vod, přesto se postavil do čela protestů.

„Musíme uvažovat tak, že nikdo z nás by to nechtěl mít vedle baráku. Chtěl jsem, aby si to uvědomili i zastupitelé, ale vedení města stále demagogicky trvá na umístění mezi rodinné domy. My proti čističce jako takové nic nemáme, jen ji chceme umístit o nějakých 500 metrů dál mimo zabydlené uzemí," vysvětlil předseda osadního výboru. Vedení města ale vidí stavbu čističky v Rychnovské ulici jako jedinou možnou variantu. „Odborníci tu situaci probírají už dvacet let a na lepší variantu se prostě nepřišlo. Situaci je nutné řešit," řekl již dříve místostarosta Petr Tulpa.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jablonecké podzimní slavnosti 2020 s koncertem Anny K.
Město Jablonec nad Nisou zabodovalo v Odpadovém Oskarovi 2020
Tři otázky pro Václava Hudečka
V Libereckém kraji uspělo kouzlo starého skla a obrábění plastů
S libverdským kohoutem na Kočičí kameny

Nejčtenější články

23.09.: VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru
24.09.: Evakuace žáků ZŠ Rýnovice nebyla cvičením, hořelo elektrické vedení
24.09.: Rodiče ignorovali v ulici Arbesova zákaz stání, teď nemohou ani zastavit

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn