Kittelův dům ožije v červnu pohádkou i svatojánskými slavnostmi

06.06.2020 15:20:49 | Autor: Ludmila Abrahamová, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Pěnčín

Kittelův dům ožije v červnu pohádkou i svatojánskými slavnostmi

Zrekonstruovaný a po zimní prodloužené přestávce opět otevřený Kittelův dům v Krásné - Pěnčíně ožije v červnu několika akcemi. Dům spoluvytváří s okolními stavbami architektonický rámec původního jádra obce, dnes místní části Krásná.

Dům je nejen architektonickou památkou, ale také místem, které se stalo součástí lidového povědomí a kultury. Jan Josef Antonín Eleazar Kittel a jeho dům je obtisknut v desítkách pověstí, které jsou zpracovány do celé řady knih, či například životopisného historického filmu. V domě sídlí nově instalované a neustále doplňované Kittelovo muzeum.

Muzeum bylo vloni na konci léta otevřeno v Kittelově domě v takzvaném Burku na Krásné (obec Pěnčín). Dům byl zachráněn a velmi dobře a citlivě opraven. Provoz se pomalu rozbíhá od 12. května. Otevřeno je  každý den od 9 do 17 hodin, mimo pondělky. Chystají zde výstavy, přednášky, koncerty. Přes léto připravili pár zajímavých víkendových programů, které se budou týkat historie, architektury, řemesel, vztahů člověka k životnímu prostředí a samozřejmě také zdraví, léčení a samoléčení. Programy pamatují i na děti, zejména sobotní odpoledne plné pohádek 13. června. Volně přístupná je stezka pro bosé nohy. Můžete se potěšit a třeba i  inspirovat postavou léčitele J.E. Kittela, nadechnout se a nasát tu svěží i trochu tajemnou atmosféru místa. 

Trocha historie

Kittelův dům, stejně jako řadu okolních staveb nechal vystavět Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704-1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje, opředený mnoha mýty a pověstmi. Uplynulá staletí se ale podepsala na vzhledu i stavu celého Kittelovska. Kittelův dům byl v roce 2004 na pokraji zkázy. S ohledem na památkový charakter domu a stav jeho poškození byl následně investorem Obcí Pěnčín dlouhá léta nákladně opravován a restaurován. V červnu 2019 byla dokončena stavební část rekonstrukce a následně byl otevřen pro veřejnost.

Co je zde aktuálně k vidění

Kittelův dům je dominantní roubenou stavbou. Dnes je využíván jednak pro účely výstavní, nachází se zde Kittelovo muzeum, ale je zde také infocentrum a další společenské a kulturní prostory, kde se konají nejrůznější akce. Před domem se nachází nově zrekonstruovaná Kittelova bylinná zahrádka, pěšinka pro bosé nohy. Můžete se projít i po krátké Naučné stezce Kittelovsko. Máte- li štěstí na den s dobrými výhledy, výhled na Krkonoše a část Jizerských hor je neopakovatelný zážitek. Uvnitř domu se ve třech patrech domu od sklepení až po první patro domu se tak návštěvníci mohou seznámit s působením dr. Kittela, ale je zde i archeologická, geologická a mineralogická výstava, připomínající i dávnou, ale velmi významnou produkci kamenných sekerek, nebo těžbu a výrobu pokrývačské břidlice.

Úplnou novinkou je výstava zářících minerálů. Díky luminiscenci získává temné dávné sklepení nový světelný, magický rozměr. Pozornost je věnována lidové architektuře a umění. Zajímavou formu mají sklepení, původní zachované a zrestaurované jedinečné černé kuchyně i další interiéry patrového roubeného, hliněnou vymazávkou opatřeného domu. Výstavy jsou pojaty formou pozvánek do okolí, po celém Pěnčínsku.

Tipy na výlety po okolí

Na výstavách v domě se můžete seznámit s prameny na Kittelovsku, s nejznámější studánkou sv. Josefa s pověstnou léčivou vodou, s magickými, pověstmi opředeným pramenem Žernovníku, Černou studnicí a okolím, Jistebskými archeologickými nalezišti těžby prehistorických kamenných sekerek nebo okolní lidovou architekturou. Nezapomnělo se ani na Žitavsko, které je zde představeno krom samotného historického města i Žitavskými horami s hradem a klášterem Oybin.

Plakát Svatojánská slavnost<br />Autor: Archiv Kittelův dům

Nejbližší kulturní akce:

Kittelovo pohádkové odpoledne
Kittelův dům, Pěnčín - Krásná, sobota 13. 6. 2020
13.00 Teátr Pavla Šmída Pohádka z budíku
14:00 Divadlo Matýsek- Zatoulaná písnička
15:00 Teátr Pavla Śmída -Zapomenutá pohádka
Po celé odpoledne pohádkové dílny pro šikovné ruce

Svatojánské slavnosti
Kittelův dům Pěnčín-Krásná, sobota 20. 6. 2020
Další tradiční akce na Kittelovsku, v den, kdy je síla léčivých bylin největší
14:00 Včela: Netradiční přednáška o včele jako prostředníku k pochopení vztahů v přírodě. Projekce, slovo a hudební improvizace: Jan Hof Medvin. Taneční improvizace: Lucie Pfeferová
15:00 PhDr. Jan Prostředník- za tajemstvím prehistorických sekerek z tajemného železivce z lesů Jistebska a okolí.
16:00 Písně duší Jana F. Medvina zazpívají Eva Prousková a Adéla Rymešová.
17:00 Voda jako základní element života- alternativně poetické povídání a vycházka k vodě Ludmila A. Rejdická.
18:00 Muzicírování pod svatojánským nebem - Stand Band - contry, folk, blues, rock
Rukodělné dílny i tradiční materiály pro malé i velké

Více informací na www.pencin-zittau.eu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oltář v kostele sv. Josefa na Krásné se uchází o titul Památka roku
Obnovu kostela sv. Josefa na Krásné podpořil kraj bezmála milionem
Kittelův dům v Krásné se na den výjimečně otevře lidem

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Dopravní opatření jablonecké MHD od pondělí 27. listopadu

Dopravní opatření jablonecké MHD platné od pondělí 27. listopadu pro linku č. 118: linka se vrací na svoji standardní trasu (kolem plaveckého bazénu), na základě dopravních průzkumů a dat ze systému automatického počítání cestujících ve vozidlech MHD se kvůli dlouhodobě nízkému využívání ruší spoje na lince č. 118 v pracovní dny s odjezdem ve 13:31 a 15:46 z autobusové nádraží a v 16:06 z Jabloneckých Pasek (pro cestu do J. Pasek a zpět lze využít linky č. 104, 106 a 116).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonečtí plavci deklasovali krajskou konkurenci
V Desné přivítají advent v neděli
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Dva drony pro bezpečnější Jablonec
Díky Hanušovi a Kratochvílovi vyhrál Jablonec zápas o šest bodů

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Díky Hanušovi a Kratochvílovi vyhrál Jablonec zápas o šest bodů
28.11.: Pokuty pro řidiče jablonecké MHD nejsou za zpoždění, ale předjetí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace