Jizerskohorské přehrady chrání před povodněmi

24.07.2011 07:32:29 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce:

Jizerskohorské přehrady chrání před povodněmi

Jizerské hory jsou známé častými srážkami. 29. července 1897 však nastala na Nové Louce průtrž mračen nemající obdoby. Napadlo zde za 24 hodin 345 milimetrů srážek. Což je doposud nepřekonaný evropský rekord. V důsledku toho nastaly obrovské povodně, které si podle některých pramenů vyžádaly 120 obětí. Katastrofa se stala impulzem k výstavbě jizerskohorských přehrad.

Vznikl ojedinělý projekt výstavby přehrad, jejichž cílem je regulovat vodní stavy. Jeho iniciátorem se stali místní podnikatelé. Založili Vodní družstvo pro regulaci vodních toků a stavbu údolních přehrad v povodí Lužické Nisy. Peníze získali od obcí, státu, ale i sousedního Pruska. Na začátku minulého století postavili pět přehrad. Chrání Jablonec i Liberec před velkou vodou. Pomohly i při loňských srpnových povodních. „Bez nich by situace byla mnohem horší,” konstatoval Jaroslav Jaroušek, ředitel jablonecké pobočky Povodí Labe.

Geniální přehradář

Jejich hlavním konstruktérem byl znamenitý stavitel a projektant Otto Inze z Cách. Pod jeho velením se na Jablonecku a Liberecku postavily přehrady Mšeno, Harcov, Bedřichov, Fojtka a Mlýnice. Stavitele přehrad připomíná i pomníček u jablonecké přehrady. Našli ho potápěči v roce 1996, o rok později ho vyzvedli. Na současném místě v parku pod přehradou je od roku 2001. Jeho kopii odhalili ke stoletému výročí dostavby na pravém břehu harcovské přehrady.

Jednu nepostavili, dnes chybí

Otto Inze vyprojektoval i šestou přehradu v Oldřichově v Hájích v povodí řeky Jeřice. Na ni však nezbyly peníze. Což se negativně projevilo loni v srpnu v Chrastavě, kterou výrazně poničila povodeň. „Kdyby přehrada stála, v Chrastavě nemají problém,” domníval se Jaroušek.

Harcovská přehrada

Jako první vybudovali v letech 1902 až 1904 přehradu na Harcovském potoce v Liberci. Hráz zadržuje vodu v celkovém objemu 687 tisíc kubíků. Na pravém břehu zřídili promenádní cestu a městskou plovárnu. Nápor tisíců návštěvníků zavítal na přehradu v roce 1906, kdy se v Liberci konala Česko-německá výstava. Velkou atrakcí byla vodní skluzavka pro loďky. I po více než sto letech je přehrada v dobrém technickém stavu.

Nejkrásnější je Bedřichov

Druhá v pořadí byla vybudovaná přehrada Bedřichov na Černé Nise mezi lety 1902 až 1906. Stavební kámen těžili v lomu na bedřichovském sedle a na staveniště ho dopravovali speciální úzkokolejnou železnicí.

Když navštívil bedřichovskou přehradu v roce 1910 zástupce kanadské vlády, označil ji jako kanadské jezero v Čechách. Připomíná je tmavou barvou vodní plochy i nádherným okolím. Je vyhledávaným místem pěších i cyklistů.  Vzhledem k tomu, že poblíž není žádné parkoviště ani obec, není ani v nejparnějších letních dnech přeplněna rekreanty. Mnohými je považovaná za vůbec tu nejkrásnější jizerskohorskou přehradu.

Fojtka a Mlýnice

Dvě menší přehrady stojí tři kilometry od sebe, vybudovali je souběžně v letech 1904 až 1906.  Fojtka leží pod vsí na stejnojmenném potoce a patří k vodním dílům, na kterých nebylo nutné od uvedení do provozu provést žádný významnější zásah.

Mlýnice je na Albrechtickém potoce nedaleko Nové Vsi. Neblaze se proslavila loni v srpnu. V neděli 8. srpna se totiž rozšířila zpráva, že se přehrada protrhla. A to ve chvíli, kdy byl v nedaleké Chrastavě na povodňové obhlídce prezident Václav Klaus i premiér Petr Nečas. Nakonec se naštěstí ukázalo, že jde o fámu, která však způsobila velkou paniku. Nicméně voda se přelévala přes hráz a narušila ji. Povodí Labe vyčíslilo škody na 90 milionů korun.  „Už loni se provedly první opravy, pokračují i letos. Zpevňuje se hráz i břehy,” upřesnil Jaroslav Jaroušek.

Jablonecká přehrada slaví letos sto let

Před sto lety, v roce 1911, zkolaudovali přehradu Mšeno, dominantu Jablonce. Stavba přitom započala v květnu 1906. Zadržuje vodu o celkovém objemu 2,786 milionu kubíků. Dnes je vyhledávaným místem Jablonečanů.  Využívají ji ke koupání, procházkám, jízdě na kole či inlajnech. Koná se tu řada akcí spojených s vodou. V celé dlouhé historii se objevil jeden závažnější problém. Spočíval v zamokřování terénu pod přehradou. „Unikalo padesát litrů za vteřinu,” upozornil Jiří Chmelář, hrázný jablonecké přehrady. „Přehrada je v perfektním stavu, ale betonový podklad byl zcela vymletý,” popsal. Proto vybudovali injekční štolu, která slouží jako těsnící prvek.

Kolaudace proběhla v roce 2001. Každý rok připravuje Povodí Labe prohlídky štoly pro veřejnost. „Dnes už můžeme říci, že se velmi osvědčila,” zhodnotil Chmelař. Nyní se chystá stavba protipovodňové štoly, která začne na podzim.

Přehrady Polubenského vodního družstva

O výstavbě přehrad uvažovali i v jiné části Jizerských hor. Vzniklo Polubenské vodní družstvo, které oslovilo Otto Inzeho. Ten však na podzim roku 1904 skonal. „Krátce před smrtí mu ukázali k posouzení návrh přehrady na Bílé Desné. Inze s ním zásadně nesouhlasil. Udělalo se mu špatně. Odvezli ho do nemocnice, kde za pár dní zemřel,” konstatoval Jaroušek. Polubenské Vodní družstvo poté oslovilo projektanta, civilního inženýra Wilhelma Plenknera. Ten navrhl soustavu přehrad v povodí Kamenice. Nakonec se postavily tři, ale měly zcela rozdílné osudy.

Katastrofa na Bílé Desné

Nastala 18. září 1916. Přehrada se protrhla. Deset měsíců po kolaudaci se 290 tisíc kubíků vody dalo do pohybu. Lidé prchali na stráně a sledovali, jak se jejich domy mění v trosky, jiní v obrovské vlně umírali. Zemřelo dvaašedesát lidí, zničeno bylo několik desítek domů. Protržená přehrada nebyla nikdy obnovena. Od roku 1996 je kulturní památkou. Na jejím místě vede krátká naučná stezka s několika zastávkami.

Souš dopadla lépe

Přehradu na Černé Desné vystavěli v letech 1911 až 1915. Zkolaudovali ji v listopadu 1915, ve stejný den jako její nešťastnou protrženou kolegyni. Jako reakce na tuto apokalypsu proběhla na Souši velká rekonstrukce v letech 1924 až 1927. Od roku 1974 je zdrojem pitné vody pro Tanvaldsko a Jablonecko. Okolo přehrady jsou vhodné trasy pro inlajnisty i cyklisty.

Nejmladší přehradou  je Josefův Důl

A také největší. Záměr na vybudování přehrady na řece Kamenici schválili už v roce 1904 podle návrhu projektanta Plenknera. Přehrada na ní však vznikla až o mnoho let později, nad Josefovým Dolem ji dokončili v roce 1982. I ona výrazně pomohla loni v srpnu.

„Zachytila milion osm set tisíc kubíků vody. Bez přehrady by toto množství vody šlo směrem na Plavy a Tanvald, kde by nastaly obrovské problémy,” zmínil Jaroslav Jaroušek z Povodí Labe.

(Poznámka autora: V textu použity informace z knihy Jizerskohorské přehrady a katastrofa na Bílé Desné)

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky
Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
Liberec je nově na mapě evropské železnice
Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
28.04.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
28.04.: Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace