Jaké programy a slevy jsou připraveny pro občany postižené povodní

16.06.2013 14:11:51 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Jaké programy a slevy jsou připraveny pro občany postižené povodní

Pro občany, které poškodily záplavy, je připraveno hned několik programů a slev. Nejvýznamnější z nich je zřejmě odpuštění plateb za elektřinu, se kterými přišla firma ČEZ, dva dotační programy vyhlásilo ministerstvo životního prostředí a další chystá ministerstvo pro místní rozvoj.

ČEZ rozšíří pomoc svým zákazníkům

Skupina ČEZ rozšířila avizovanou pomoc pro svoje zákazníky postižené povodněmi. V případě zatopení obytných prostor či provozovny v rozmezí 10 - 50 cm bude povodní postiženým zákazníkům ČEZ Prodej odpuštěna 1 měsíční zálohová platba. Pokud došlo k zatopení nad 50 cm, budou zálohy za energie odpuštěny po dobu 3 měsíců.

Úleva se týká odběratelů z nízkého napětí, tedy domácností či malých podnikatelů, a vztahuje se pouze na zatopení obytných prostor či provozovny. Nabídka pomoci je platná od 17. června 2013 v případě, že byly vytopeny obytné místnosti či provozovna, nikoliv sklep, garáž nebo kůlna. Podrobné informace získají lidé na nepřetržité zákaznické lince Skupiny ČEZ 840 840 840, na www.cez.cz nebo na zákaznických centrech Skupiny ČEZ.

„Rozhodli jsme se pomoc zákazníkům rozšířit. Po opadnutí vody se lidé postižení povodněmi budou soustředit na úklid a vysoušení svých obydlí. Díky energiím zdarma od ČEZ se občané nemusí obávat nákladnosti vysoušení," uvedl Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ.

Skupina ČEZ pomůže také povodněmi postiženým velkoodběratelům. Jejich obsluha probíhá individuálně a v podobném duchu bude poskytnuta také pomoc. Stačí tedy, když příslušný podnik kontaktuje svého obchodního zástupce ČEZ.

Program Rychlá pomoc ministerstva životního prostředí

Rychlá pomoc je program ministerstva životního prostředí, který je určen pro obce zasažené povodněmi 2013, a to na likvidaci nánosů a k likvidaci vzniklého odpadu. Pro tuto výzvu je alokace celkem 30 milionů korun. Maximální výše dotace pro jednoho žadatele činí 200 000 Kč. Podpora je zaměřena na vysoušeče, čistící stroje Wap, pytle na odpad, kbelíky, nářadí apod.

Žádosti do programu Rychlá pomoc je možné podávat od 10. 6. 2013 do 30. 8. 2013 (případně do vyčerpání alokace!), a to datovou schránkou (favab6q) nebo písemně na adresu Státního fondu životního prostředí ČR (Žádost o podporu - povodně 2013, SFŽP ČR, Odbor národních programů a ŠF, Olbrachtova 2006/1, 140 00 Praha 4).

Kontaktní osoby pro Program Rychlá pomoc:
Lenka Weisová, tel. 267 994 422, email: lenka.weisova@sfzp.cz
Ing. Kateřina Šandová,tel. 267 994 449, email: katerina.sandova@sfzp.cz
Mgr. Zorka Starčevičová, tel. 267 994 496,  email: zorka.starcevicova@sfzp.cz

Dotace pro oblasti postižené povodněmi - výměna kotlů

Program ministerstva životního prostředí na výměnu kotlů je určen územně samosprávným celkům a fyzickým osobám. V případě, že vám byl při povodni znehodnocen kotel, můžete dostat dotaci na pořízení nového nízkoemisního tepelného zdroje. Pro tuto výzvu je alokováno celkem 100 milionů korun.

Výše dotace v případě obcí bude záviset na instalovaném výkonu kotle (17 500 Kč/1 kWt), u fyzických osob bude rozhodující druh paliva a emisní třída (od 18 000 Kč u plynového kotle až 72 000 Kč u kotle na tuhá paliva dosahujícího čtvrté emisní třídy, plus podpora na instalaci 10 000 Kč).

Žádosti o dotaci je možné podávat od 10. 6. 2013 do 30. 8. 2013 (případně do vyčerpání alokace!). Obce mohou žádosti podávat datovou schránkou (favab6q), fyzické osoby e-mailem (povodne2013.kotle@sfzp.cz) nebo prostřednictvím krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR.

Kontaktní osoby pro fyzické osoby: Ing. Romana Rajnyšová, tel.: 267 994159,  email: romana.rajnysova@sfzp.cz, pro obce, města jsou stejné kontakty jako program Rychlá pomoc.

Ministerstvo pro místní rozvoj vypíše speciální programy

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR má k dispozici programy pro obnovu obecního a krajského majetku a pro obnovu bydlení. Vyhlášení těchto programů musí být projednáno vládou a musí být schválen rozpočet pro jejich realizaci. Programy MMR jsou určeny pro obce a kraje. V současné době MMR připravuje Strategii obnovy území, kterou dle příslušného zákona předloží vládě ke schválení do 20 dnů po ukončení krizového stavu. Zároveň má ministerstvo vyčleněny finanční prostředky, které budou po souhlasu vlády ihned uvolňovány v rámci programu Podpora bydlení při živelní pohromě.

„Liberecký kraj bude jistě jedním z žadatelů, nyní čekáme na sečtení povodňových škod a následně budeme připravovat žádost do dotačních titulů. Nejvíce škod očekáváme na dopravní infrastruktuře. Nebude lehké v rozpočtu vyčlenit vlastní zdroje na spolufinancování škod ve výši 50%, ale situaci již nyní řešíme," říká Marek Pieter, ekonomický náměstek hejtmana Libereckého kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecký benefiční koncert podpoří vyplavenou Černěves
Hasiči z Libereckého kraje pomáhají obcím zasaženým povodní
eRclub Smržovka se aktivně zapojil do pomoci obětem povodní
Obce Kundratice a Kruh na Semilsku postihla blesková povodeň
Jak Jablonec pomáhá postiženým povodněmi
V Libereckém kraji se začínají sčítat škody po záplavách

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně
Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
25.04.: Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace