V Libereckém kraji se začínají sčítat škody po záplavách

06.06.2013 21:20:17 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

V Libereckém kraji se začínají sčítat škody po záplavách

Povodně v Libereckém kraji opadávají, voda se vrátila do koryt řek, v současné době není na žádném toku ani 1. povodňový stupeň. Stav nouze vyhlášený vládou však trvá. Podle Krizového štábu Libereckého kraje jednotlivé zasažené obce zvládají likvidaci následků povodně vlastními silami za pomoci jednotek požární ochrany.

Na základě dostupných informací bylo větší či menší mírou zasaženo 45 obcí Libereckého kraje, v současné době se sčítají následky povodňových škod. Například oproti bleskovým povodním v roce 2010 odhaduje Krajská správa silnic Libereckého kraje škody na dopravní infrastruktuře kraje, včetně porušených opěrných zdí apod., škody za zhruba 50 miliónů Kč (v roce 2010 to bylo 2,2 miliardy Kč).

Podle hejtmana se ukázalo, že zkušenosti z tragických záplav roku 2010 pomohly obcím a jejím starostům lépe řešit problémy a rychleji a účelněji reagovat na měnící se povodňovou situaci.

„Lidé, povodňové komise, hasiči, záchranáři a další profesionálové i dobrovolníci zvládali náročné problémy, věděli, kde je jejich místo, a dokázali se proti vodě efektivně bránit a vzájemně si pomáhat. Zejména na žádném místě v kraji nedošlo k podcenění situace a takřka vše fungovalo podle protipovodňových plánů," řekl hejtman.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje a dobrovolní hasiči v kraji nasadili 66 jednotek s 378 hasiči. Výborně pracovala Záchranná služba Libereckého kraje, která měla své hlavní stanoviště ve Višňové, při zásazích fungovala i Letecká záchranná služba Libereckého kraje a také Policie České republiky.

„Všem členům krizových štábů a povodňových komisí, starostům, profesionálním a dobrovolným hasičům, záchranářům, policistům a dalším členům Integrovaného záchranného systému, zaměstnancům krajského úřadu i dobrovolníkům, je třeba poděkovat za perfektní odvedenou práci, kdy dokázali pracovat několik dní bez odpočinku a pořádného spánku, aby škody na majetku a hlavně byly co nejmenší, a nedošlo ke ztrátě životů," řekl hejtman.

Zasažené obce hejtman co nejdříve navštíví

Podle něj se Liberecký kraj nyní soustředí nejen na likvidaci škod v regionu, ale také na pomoci oblastem, kterých se povodeň dotkla výrazně více. Zasažené obce v regionu se chystá hejtman se zaměstnanci odboru životního prostředí a dalšími odborníky navštívit zejména obce, kterých se povodně dotýkají pravidelně. Ve středu 12. června přijede do nejvíce zasažených obcí - Višňové, Heřmanic, Pertoltic, Černous, Volfartic a některých dalších, aby se starosty projednal možnosti úprav koryt, vytipování míst pro řízený rozliv vody a podobě tak, aby zde nedocházelo k záplavám několikrát do roka.

„Je třeba posoudit možnosti ochrany a diskutovat se zástupci Povodí Labe a Povodí Ohře a také s ochránci přírody a krajiny, abychom do budoucnosti našli řešení, jak obce a jejich občany ještě více ochránit," zdůraznil Martin Půta.

Zároveň upozornil, že Stav nouze vyhlášený vládou ČR stále platí, a je třeba nadále dodržovat nařízení a pravidla vydaná Krizovým štábem Libereckého kraje až do odvolání. „Samozřejmě pomůžeme i obcím a jiným krajům, které byly letos nejvíce zasaženy," dodal hejtman s tím, že občané mohou aktuální situaci nadále sledovat na povodňovém portálu Libereckého kraje http://povoden.kraj-lbc.cz , případně využít krizové telefonní linky 485 226 999.

Železniční doprava na severu Čech je stále omezena

V souvislosti s povodní na řece Labi vznikají zpoždění 15 - 20 minut u osobních vlaků Liberec - Děčín a rychlíků Liberec - Ústí nad Labem. Rychlíky Liberec - Ústí nad Labem do odvolání projíždějí ústecké hlavní nádraží díky úplnému zatopení jeho okolí a končí ve stanici Ústí nad Labem západ, odkud je zajištěna kyvadlová autobusová linka X ze západního nádraží na Mírové náměstí. Jak informoval Jindřich Berounský z Krajské centrum osobní dopravy Českých drah Liberec.

Všechny rychlíky a osobní vlaky zároveň nahrazují městskou hromadnou dopravu v Děčíně a mezi stanicemi Děčín východ a Děčín hlavní nádraží je lze jako jediný druh dopravy použít na jízdenky MHD.

Na trati Liberec - Česká Lípa je od 2. 6. vyloučen úsek trati mezi železničními stanicemi Křižany a Rynoltice, kde došlo vlivem podmáčení cca 900 metrů od Křižan ke stržení asi 70 metrů náspu a části svahu, který strhl i dřeviny a vlivem podmáčení je nestabilní. Před opravou se předpokládá geologický průzkum a výluka tohoto úseku bude dlouhodobější. Správa železniční dopravní cesty zatím uvádí termín do 31. 7. t.r. s upřesněním podle dalšího postupu prací. Osobní vlaky Liberec - Česká Lípa - Děčín jsou do odvolání nahrazeny v úseku Křižany - Jablonné v Podještědí autobusy náhradní dopravy, rychlíky Liberec - Ústí nad Labem jsou nahrazeny autobusy v úseku Liberec - Jablonné v Podještědí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Povodňová situace v kraji se zlepšila, potíže má stále Višňová a Černousy
Hasiči odstraňovali stromy i čerpali vodu, krizová situace je na Frýdlantsku
Jablonec velká voda naštěstí neohrozila
Vyhlášení Stavu nouze se týká i Libereckého kraje
V Libereckém kraji jsou uzavřeny některé silnice a tratě
Hladiny řek během noci nebezpečně stoupaly, aktuálně už Jizera klesá

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně
Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
25.04.: Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace