Jabloneckým k vítězství pomohl liberecký Liulka

11.08.2012 20:43:43 | Autor: Jan Žíla | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Hned 3. kolo naší nejvyšší fotbalové soutěže přineslo severočeské derby mezi Baumitem Jablonec a Slovanem Liberec. Oba rivalové do tohoto kola nastupovali jako doposud neporažené týmy, takže motivace byla o to větší. Úplný úvod derby patřil poděkování Petru Zábojníkovi, který se rozloučil s profesionální kariérou, ale i tak zůstává ve fotbalové branži, když se bude jako trenér starat o mladé talenty. Domácí se nakonec dočkali vítězství 1:0, ke kterému jim pomohl sám Liberec, když v 75. minutě kapituloval odrazem od stopera Liulky.

Ve 3. minutě přinesla zajímavou příležitost spolupráce Pitáka s Kopicem, který nacentroval nižší balón na malé vápno k Zoubelemu, ale ten byl dobře obsazen a tak byla jeho střela zblokována. Také na druhé straně zahrozili hosté z Liberce, když zakončoval Hadaščok. První střela z kopačky Davida Lafaty přišla v 7. minutě, ale šla mimo tři tyče a Bičik nemusel zasahovat. Podobně se později vedlo i Eliášovi, který netrefil balón, tak jak zamýšlel. Ve 13. Minutě se snažil poslat do šance svého spoluhráče Piták, ale jeho přihrávka mířila pouze na paty. Největší šanci do té doby měl na kopačce Morozenko, který se napřáhl od velkého vápna a donutil Valeše se proletět. Na druhé straně o pět minut později zahodil tutovku Piták, který se sice po přihrávce Nováka z levé strany dokázal natáhnout, ale jeho střela ze skluzu šla mimo branku. Hned první roh byl jako stvořený pro Beneše, ale jeho hlavička šla nad libereckou branku. Ve 23. Minutě zahrával Jablonec svou premiérovou standartní situaci, ale signál se nedostal skrz obranu hostí. O tři minuty později mohl jít Jablonec do vedení, ale Zoubeleho střelu vyrazil Bičík a následná dorážka Lafaty byla zblokována padajícím hráčem Slovanu. Ve 36. minutě propadl vysoký centr až k osamocenému Zoubelemu na zadní tyči liberecké branky, ale svou příležitost trestuhodně zahodil. V zápětí si dobře za hostující obranu zaběhl kanonýr Lafata, ale střílel pouze do vybíhajícího gólmana. Do poločasu tak zůstalo na Střelnici bezbrankové skóre. Jablonec byl aktivnějším a dokázal si vypracovat hned několik slibných příležitostí, ale ani jedna neskončila v síti.

Po změně stran se začalo zvolna a další šance přišla až v 53. minutě, když si nejvýše na centr Jablonského vyskočil domácí kapitán Piták, ale mířil doprostřed branky, kde stál Bičík. Neujal se ani sprint Kopice, který rychlonohý záložník špatně zakončil. I další rána přišla z kopačky Kopice a tentokrát měla jak razanci, tak i parametry. Hostující gólman ovšem tuto prudkou střelu dokázal s velkými obtížemi vyrazit na roh. I v další domácí akci skvěle spolupracoval Kopic, kterému přihrával na malé vápno David Lafata, jenže ani tentokrát se ochozy na Střelnici neradovaly. První branka padla až 15. minut před koncem zápasu a nebyl to dokonce ani nikdo z domácích, kdo by skóroval. Po nenápadném centru Eliáše z levé strany se totiž do hlavičkového souboje dostal David Lafata s libereckou stoperskou dvojicí Nezmar - Liulka. A právě od Liulky se míč dostal až za záda Bičíka. V 82. minutě se předvedl opět Roman Valeš zákrok večera, když vytáhl hlavičku nabíhajícího Dalagreho, který byl čerstvou posilou. Jablonec se nakonec dočkal hubeného vítězství 1:0 k němuž mu paradoxně dopomohl sám Slovan.

Hostující trenér Jaroslav Šilhavý po zápase uznal zápasovou převahu Jablonce, kdy byl lepším týmem a nechtěl výkon svého týmu omlouvat zraněními. „Jablonec podal výborný nadstandardní výkon a na derby se dobře připravili a oplatili nám předchozí porážku. My jsme se zmohli pouze na rušivé protiútoky. Výkon nebyl dobrý a zaslouženě jsme prohráli." Domácí kouč Václav Kotal by s výkonem svého týmu spokojen. „My jsme věděli jak na tom Liberec je a podle toho jsme i připravili taktiku. Obsazovali jsme liberecké a také brzy napadali. Liberec se tak nedostával do své typické kombinační hry. Vstřelit branku jsme mohli už v prvním poločase a tak jsme měl obavu, aby nám nepropadl nějaký balón a poděkovat musíme také Valešovi, který nás dokázal v důležitých momentech podržet."

FK Baumit Jablonec - FC Slovan Liberec 1:0 (0:0)

Branky: 75. Lafata. Rozhodčí: Franěk - Košec, Kovařík. ŽK: 30. Novák - 36. Morozenko, 90. Kelić, 90. Liulka. Diváci: 4532.

FK Baumit Jablonec: Valeš, Novák, Jablonský, Kopic, Piták (85. Štochl), Eliáš, Loučka, Zoubele (70. Kovařík), Lafata, Beneš, Vaněk (77. Čížek).

FC Slovan Liberec: Bičík, Kelić, Nezmar, Liulka, Blažek, Breznanik, Hadaščok (79. Delarge), Janů, Morozenko, Šural (84. Musiol), Fleišman.