Jablonec má schválený rozpočet pro rok 2022

12.02.2022 19:10:28 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec má schválený rozpočet pro rok 2022

Jablonec nad Nisou bude v roce 2022 hospodařit s rozpočtem ve výši 1,4 miliardy korun. Cílem bylo vytvořit rozpočet reálný a odpovídající potřebám města. Investice do rozvoje jsou plánované ve výši 418 milionů korun, dalších více než 100 milionů je určených na opravy a obnovu majetku města, rezervy se rovnají 46 milionům korun, v případě nutnosti je k čerpání připravený také kontokorentní úvěr ve výši 45 milionů korun.

Návrh rozpočtu statutárního města Jablonec nad Nisou na rok 2022 prošel třemi čteními a finanční výbor jej na konci ledna doporučil ke schválení. „Rozpočet pro rok 2022 jsme plánovali již od pololetí loňského roku. Naším cílem bylo sestavit rozpočet reálný, odpovídající potřebám města. Koncipovali jsme jej podle skutečnosti a rozpočtu loňského roku, s ohledem na loňský rok a očekávaný pozvolný růst ekonomiky dáváme do rozpočtu částku daňových příjmů o necelá 3 % vyšší, než bylo inkaso v roce 2021," řekl jablonecký ekonomický náměstek Milan Kouřil s tím, že sestavení rozpočtu na rok 2022 cílilo na udržení stabilního hospodaření města.

„Rezervy města jsou v objemu 46 milionů korun, tvoří je klasická dvacetimilionová rezerva, na spolufinancování dotačních akcí je určená částka 1,8 milionu Kč. Na opravy je rezervováno 10 milionů korun, po milionu je vyčleněno na opravy památek, na krizové řízení a na participativní projekty. Nová je od roku 2021 desetimilionová rezerva Proseč, která vznikla z prodeje bytů na tamním sídlišti a je určená na rozvoj pouze této lokality," pokračuje náměstek Kouřil.

Vývoj hospodaření statutárního města

V letech 2018 a 2019 se podařilo dosáhnout provozního salda přes 200 milionů Kč, v roce 2020 finanční kondice města posílila na nový rekord salda téměř 239 milionů Kč. „I v roce 2021 se podařilo udržet hodnotu provozního salda nad úrovní 200 milionů Kč. Město se snaží udržovat v rozumné výši finanční rezervy. Využívá kombinaci krytí svých závazků rezervami na účtech a v rozpočtu i z portfolia," vysvětlila Kateřina Tuláčková, vedoucí odboru ekonomiky jabloneckého magistrátu.

„Zůstatek finančních prostředků ke konci roku 2021 byl téměř ve výši 280 milionů Kč. Zadlužení loni kleslo na 100 milionů Kč, přičemž město splácí jen úvěr z roku 2018 na úhradu investičních nákladů spojených s výstavbou pavilonu intenzivní medicíny. V roce 2021 a 2022 má město možnost čerpat úvěr na opravy bytů až do výše 20 milionů Kč, který začne splácet od roku 2023," dodala Tuláčková.

Zastupitelé schválili kontokorent

Rozpočet pro rok 2022 je navržen tak, aby mohl reagovat na vývoj v souvislosti s epidemií, jejím dopadem na ekonomiku a přizpůsobovat se aktuální situaci. Ať už možností čerpat předjednaný kontokorentní úvěr v případě nenadálých výdajů a aktuálního dočasného nedostatku finančních prostředků, nebo využití rezerv.

„Město Jablonec nad Nisou otevírá kontokorentní úvěr téměř každý rok na operativní řízení svého cash flow, v posledních 13 letech poskytovala městu tento úvěr vždy Komerční banka, a.s.," říekla Kateřina Tuláčková s tím, že KB mimo jiné v minulých obdobích poskytla nejlepší podmínky pro kontokorentní úvěr a schválila navýšení limitu čerpání na 70 milionů korun.

V hlavní roli kanalizace

Letos Jablonec plánuje investice do nového nebo do rekonstrukcí již existujícího majetku ve výši 287 milionů korun. Na dopravu a infrastrukturu plánuje město vydat z rozpočtu 160 milionů korun, na rekonstrukci školských zařízení a radnice více jak 35 milionů korun, na přípravy nových investic je vyčleněno přes 28 milionů korun, 51 milionů je určených na sportoviště a volnočasové areály.

„Finančně nejnáročnější letošní realizací budou obě části cyklopruhů v ulici Palackého za celkem 40,5 milionu korun, k němuž se váže také nové veřejné osvětlení, nasvícené křižovatky, chodníky, zeleň, přechody a cyklolávka. Na investici tohoto projektu už máme přidělenou 16 milionovou dotaci. S investicí za téměř 24 milionů korun počítáme také při realizaci retenční nádrže pod Anenským náměstím společně s kanalizační stokou v ulici Dvorská a částí stoky v ulici Soukenná včetně kanalizačních šachet. Celý projekt pak završí finální asfaltový kryt komunikací," vysvětlil náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček. Podle něj je další velkou investicí, s níž nový rozpočet počítá, dokončení rekonstrukce ulice Stará osada, která započala loni. „Za rekonstrukci veřejného osvětlení a komunikace včetně nové dešťové kanalizace letos zaplatí město téměř 16 milionů korun," doplnil náměstek Roubíček.

Rekonstrukci komunikací a kontejnerových stání, výstavbu nových parkovacích míst a dětských hřišť včetně úpravy zeleně čeká sídliště Šumava. V rozpočtu je na tento projekt rezervováno 25 milionů korun. Více jak 16 milionů korun přispěje město na odkanalizování Kokonína, 11,3 milionu korun je připravených na rekonstrukci druhé části ulice Lesní, a to od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní stezka - Liliová.

„V tomto projektu počítáme s rozšířením komunikace v úseku po křižovatku s ulicí Zelenou na celkových šest metrů a vytvořením parkovacích zálivů i chodníkem na jedné straně," popsal Petr Roubíček a pokračoval: „Velkou investicí bude také start budování zázemí jablonecké přehrady, a to na mšenském břehu, na což je vyčleněno 13 milionů korun, nebo retoping umělého povrchu atletické venkovní dráhy a sektorů na Střelnici za 23 milionů."

V rozpočtu investičních akcí je zahrnuto mnoho dalších projektů, jako parkoviště v ulicích Hluboká a Na Roli, hřiště u ZŠ Arbesova, projekt Moderní inovativní školy, který se týká ZŠ Šumava. „Čekají nás také zajímavé projektové práce, a to pokračování v projektování Terminálu VOD, skateparku, MŠ U Přehrady atd.," uzavřel Petr Roubíček.

Plánované jsou i opravy majetku města

Také odbor technický má v rozpočtu rezervované částky na opravy městského majetku. Deset milionů korun je určených na modernizaci a obnovu veřejného osvětlení, na opravy komunikací je vyčleněna částka 30 milionů Kč.

„Opravíme také další městský most, a to u MŠ v Nové Pasířské za 3,8 milionu Kč. se 3 miliony korun počítáme na opravu komunikace a vybudování parkoviště u MŠ v ulici Dolní v Kokoníně, více jak 5 milionů korun je určeno na fasádu Speciální ZŠ v ulici Liberecká, 3 miliony na opravu hřiště ZŠ Rychnovská a další 2,7 milionu korun připraví prostory pro navýšení kapacity stejné školy. Pokračovat budeme také v rekonstrukci městských bytů, počítáme s částkou přes 23 milionů korun," informoval náměstek pro ekonomiku a majetek Kouřil.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

S rozpočtovým provizoriem se začíná v Jablonci už 28 let
Jablonec hospodaří s přebytkem
Jablonec hospodaří s přebytkovým rozpočtem
Město podpoří univerzitu, nemocného hocha i světové závody
Jablonec daroval celkem milion třem moravským městům
V roce 2020 skončilo hospodaření města Jablonec přebytkem
Jablonec nad Nisou má schválený rozpočet na rok 2021
Za zimu už Jablonec vyčerpal polovinu rozpočtované částky
Rozhodnutí o dopravní strategii v Jablonci musí padnout do dubna
Jablonecké sportovní a kulturní subjekty získají více peněz
Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
Jaké bude zajištění dopravní obslužnosti v Jablonci od roku 2023?
Na tříleté dotace do kultury město Jablonec vydá přes čtyři miliony
Připravují projekt kokonínské kanalizace
Objem financí jabloneckých dotačních programů se pro rok 2021 zvýšil
Jabloneckou tradicí je rozpočtové provizorium

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberečtí policisté zachránili lidský život
Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho
Štěpánův jarmark chystají k výročí 130 let rozhledny Štěpánka
Státní zámek Zákupy se 12. září otevře hendikepovaným
Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Nejčtenější články

12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce
12.08.: Rychnovská ulice v Kokoníně dostane nový asfalt

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace