Jablonec i nadále nabízí Tichou linku

09.01.2021 07:29:13 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec i nadále nabízí Tichou linku

Statutární město Jablonec nad Nisou prodloužilo smlouvu s organizací Tichý svět na zápůjčku dvou tabletů. Ty úřad používá pro komunikaci s klienty s poruchami sluchu nebo neslyšícími.

K projektu Bezbariérová komunikace pro neslyšící se Jablonec připojil v roce 2018. Prostřednictvím tabletů od organizace Tichý svět je možné se připojit na Tichou linku, kde je připravený tlumočník k překladu hovoru do znakového jazyka nebo k jeho přepisu. Tím je snazší komunikace mezi úředníky a neslyšícími.

„Je dobře, že jsme smlouvu na Tichou linku prodloužili. Není sice úplně masově využívaná, přesto má svůj velký význam pro nás i pro naše klienty s poruchami sluchu nebo zcela neslyšící. Ne každý neslyšící rozumí psanému textu, zpravidla jsou to jen ti, kdo přišli o sluch v pozdějším věku. Neslyšící od narození používají znakový jazyk, jenž se od běžného psaného jazyka liší. A k porozumění právě pomáhá Tichá linka," řekl náměstek pro oblast sociální David Mánek.

Tablety jsou na jablonecké radnici k dispozici dva, a to na odboru sociálních věcí a zdravotnictví, ve 3. patře ve dveřích č. 317 a ve 4. patře dveře č. 436 vždy označených piktogramem v podobě částečně přeškrtnutého ucha. „K práci s tablety máme zaškolené pracovnice. Na předem dojednanou schůzku může být tablet k dispozici i na jiném místě úřadu než ve jmenovaných kancelářích, třeba na odboru správním v budově v Komenského ulici," dodal Mánek.

„Tlumočník Tiché linky na obrazovce překládá buď do znakového jazyka a naopak, nebo přepisuje mluvený text do psaného," vysvětlila způsob tlumočení vedoucí sociálního odboru Martina Rosenbergová, jedna ze zaškolených pracovnic. Ta po dvouleté zkušenosti s Tichou linkou na jablonecké radnici říká: „Možností komunikovat s neslyšícími se nám podařilo zbourat jednu z dalších bariér, která bránila dostatečné pomoci právě této skupině osob. Nyní máme jistotu, že s ní můžeme řešit i složitější problémy, navíc nepotřebujeme tlumočníka, který by byl fyzicky přítomen. Těch je v našem kraji velký nedostatek. Spolupráce s organizací Tichý svět nám umožnila rychlejší a mnohem vstřícnější přístup k lidem se sluchovým postižením."

Organizace Tichý svět začala s tlumočením online do znakové řeči prostřednictvím tabletů nejprve v nemocnicích, kde tento způsob komunikace dobře funguje. Poté jej nabídla také úřadům v rámci projektu Bezbariérová komunikace pro neslyšící. Jablonci nad Nisou nabídla spolupráci v září roku 2018 se zápůjčkou tabletů na dva roky po dobu trvání projektu. Nyní je zápůjčka zařízení limitovaná pouze životností zařízení.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tichý svět naslouchá neslyšícím i v době pandemie
Roušky komplikují komunikaci lidem s poruchou sluchu
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Dobrodružství s přírodou
Jablonecký magistrát může lépe komunikovat s neslyšícími

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od 8. srpna uzavřou ulice Údolní a Lužická v Rychnově

Od pondělí 8. srpna se uzavřou úplně ulice Údolní a Lužická v Rychnově u Jablonce nad Nisou, a to v okolí objektu čp. 940. Uzavírka potrvá do konce října a jejím důvodem je odkanalizování rodinných domů do nové splaškové kanalizace.

Uzavření lůžkové části ORL a ORL pohotovosti v Jablonci

Od čtvrtka 28. 7. do pondělí 8. 8. 2022 bude z provozních důvodů uzavřena lůžková část oddělení ORL, ambulance zůstává ve standardním provozu. S uzavřením lůžkové části souvisí i uzavření ORL pohotovosti. Pacienty s akutními obtížemi ošetří, mimo klasickou pracovní dobu ambulance, v Krajské nemocnici Liberec.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prázdninové Klekání 2022 chystají v Kittelově domě
Nečekaně vysoká porážka béčka Jablonce na úvod ČFL
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald
Netrhej, neruš, respektuj. Jizerskohorské bučiny mají své desatero

Nejčtenější články

06.08.: Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald
04.08.: Obrazem: Připomenutí výstavy Křehká krása 2021
04.08.: Velké Hamry v Mol cupu přešly na penalty přes Náchod

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace