Tichý svět naslouchá neslyšícím i v době pandemie

17.05.2020 11:54:25 | Autor: Barbora Voráčová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Tichý svět naslouchá neslyšícím i v době pandemie

Celý svět včetně ČR se právě vyrovnává se spoustou informací, které nás dennodenně zahlcují. Některé z nich se bohužel velice těžko dostávají mezi komunitu neslyšících a nutnost nošení roušek omezila možnost mnoha z nich na porozumění díky odezírání. Tichý svět, o. p. s. se snaží svými aktivitami přispět k informovanosti neslyšících klientů, k pomoci v nenadálých situacích, ke zlepšení kvality jejich života a také k osvětě ve slyšícím světě.

Tichý svět nabízí sociální služby různého typu klientům po celé ČR. Všechny konzultantky jsou připraveny komunikovat s klienty v jejich mateřském jazyce, tedy znakovém. Ti se tak na ně mohou s důvěrou obracet, aby jim pomohly vyřešit vše potřebné, co dnešní doba přináší.

Nejčastěji v rámci sociální rehabilitace a odborného sociálního poradenství řeší neporozumění informacím ohledně nouzového stavu, nemoci Covid - 19 a zavedených opatření, pomoc s komunikací s úřady ve věci příspěvků na zvláštní pomůcky, na péči, na bydlení a dalších dávek, rady ohledně dětí a školy, hledání nové práce/brigády, nedorozumění vzniklá z komunikace přes e-maily a internet, komunikace s lékaři, úřady, problémy vzniklé s uzavřením hranic, hledání východisek z finanční tísně vzniklé kvůli opatřením a dopomoc v komunikaci s věřiteli (dojednání splátkových kalendářů dluhů či nedoplatků) a mnoho dalšího.
Na webu a facebooku Tichého světa vznikl ihned v začátcích pandemie informační seriál ve znakovém jazyce. Neslyšící tam každý den najdou nejdůležitější zprávy či upozornění k aktuálnímu dění.

Díky Tiché lince, která je zavedena na mnoha úřadech a institucích včetně nemocnic, si neslyšící mohou vyřídit vše potřebné, co jim slyšící svět v době koronaviru každodenně chystá. Všichni mají stejné právo na bezbariérovou komunikaci a Tichá linka tuto myšlenku naplňuje. Je k dispozici pro neslyšící nonstop a zdarma a nabízí jak tlumočení znakového jazyka, tak přepis mluvené řeči online.

Službu využívají desítky klientů každý týden, v době pandemie se počet hovorů zvýšil. Ve chvíli, kdy je potřeba řešit veškeré pracovní i osobní věci z domova, narostly hodiny přímé práce tlumočnic na Tiché lince o více než 100%.

K osvětě ve slyšícím světě přispělo i otevření e-learningu 1. modulu znakového jazyka pro veřejnost. Je to možnost pro všechny, jak nahlédnout do světa tohoto krásného jazyka, a ukázat jim, jaké to je domlouvat se rukama. Stačí se přihlásit na tento web jako „host": http://www.e-tichyjazyk.cz/.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dopad koronaviru na vážně nemocné děti je různý
Nouzový stav kvůli koronaviru končí, zasedal 35. krajský krizový štáb
Roušky komplikují komunikaci lidem s poruchou sluchu
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Dobrodružství s přírodou

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jilemnici začali se stavbou sněhové sochy hraběte Harracha

V Jilemnici začali se stavbou sněhové sochy hraběte HarrachaNa jilemnickém náměstí začala v pondělí 6. února vznikat sněhová socha. Tentokrát ale nikoli tradičního Krakonoše, ale protože rok 2023 je vyhlášen Národním památkovým ústavem rokem hraběcího rodu Harrachů, tak letos bude mít sněhová socha podobu hraběte Harracha. Socha má být hotová již ve středu 8. února. Více fotografií

Kraj pomáhá příspěvkovkám při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nový jablonecký dopravce vrší jednu poruchu za druhou
V Tanvaldě zvou na představení Než přijde doktor
Mladá řidička přehlédla v Jablonci seniora na přechodu pro chodce
Obrazem: Sportovec roku Jablonecka 2022
Od 13. února uzavřou ve Svijanech most přes železniční trať

Nejčtenější články

07.02.: Hořelo opět v bývalé nádražní budově v Jablonci
05.02.: V Kokoníně hořelo osobní auto
05.02.: Obrazem: Zásadská pralyže 2023

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace