Honza Francke doběhl (došel) na Aljašce třetí

04.02.2014 19:21:18 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Honza Francke doběhl (došel) na Aljašce třetí

Čtenáře jsme informovali o nápadu povedené rodinky Franckeových absolvovat na daleké Aljašce běžeckou část Yukon Arctic Ultra, když Honza Francke se rozhodl absolvovat 100 mil t.j.160 km, jeho otec Karel spolu s děčínským Markem Peterkou „jen" 26 mil, což je maratónská trať. Zvláštní obdiv zasluhuje i Honzova přítelkyně Petra Hostinská, která se vydala rovněž na trať maratonu.

Běh yukonskou divočinou podél řeky Yukon všichni zdárně absolvovali a Honza se rád podělil o své útrapy na trati:

Přetiskujeme část (začátek a konec) jeho původní reportáže, kterou najdete na jeho stránkách www.janfrancke.com.

Když nejde o život, jde o hovno....a o život nešlo, i když občas jsem ten pocit měl. Po krutých 160 km jsem se doplazil do cíle, na pokraji sil, ale nesmírně šťasten. Inu povyprávím vám ve zkratce, jaký že to byl vlastně výlet..

V 10.30 místního yukonského času jsme se vydali vstříc novým zážitkům. Někdo z vesela, někdo zamyšlen, někdo vystrašen. Já jsem se zapřáhl do saní a vyrazil svižným tempem, ale velice rychle mi došlo, že toto není běh na 10 km, a tak jsem přeřadil do úsporného režimu. Sluníčko svítilo a bylo příjemných -16 stupňů, velká vlhkost zajišťovala umělecké namrzání všech možných ochlupení co nebyly zakryty. Adrenalin a neznalost toho co mě čeká, zajistily to, že prvních 40 km uteklo celkem "rychle". Nálada byla veselá a s úsměvem jsem doběhl na první check point. Tam jsem si ale plně uvědomil, že mě vlastně ten maratón čeká ještě třikrát....myšlenka nad kterou jsem se musel zamyslet a radši ji rychle zase pustil z hlavy. Co ovšem z hlavy nešlo pustit, bylo to, že mě začínaly bolet nehty, trošku brzy pomyslel jsem si. Za přežvykování housky jsem směle vyrazil k dalšímu check pointu (rozuměj - stanu v divočině, kde byl člověk, který ti nabídl teplou vodu a něco k zakousnutí), cesta to nebyla krátká, čekalo mě 60 km. Slunce zapadlo za obzor a předalo nadvládu černo černé yukonské tmě......


.....najednou se přede mnou objeví jezero a na druhé straně už vidím cíl, sklopím hlavu a štráduju si to dva kiláky přes jezero. Už jdu jak po obrně nohou, ale vidina cíle mně dodává poslední zbytky sil. Mám chuť brečet, 160 drsných kilometrů za mnou, jsem nesmírně šťasten. Vypřáhnu se ze saní a jsem volný jako pták (či spíše jako mrtvej pták). Trvalo to 28 hodin a nějaký drobný, 3. místo mezi běžci. Sedám si na židli a dávám si pivo a burger.

Popsal bych vám ten pocit, ale slovy to nelze popsat. Mám tak namožené svaly na stehnech, že nemohu bez pomoci chodit, puchýře na prstech jsou masivní a udělaly se i pod nehtem, takže se s nimi rozloučím, svalová horečka a totální vyčerpání....Ptáte se proč to dělám? Pokud jste odpověď ještě nenašli, tak věřte, že ji najdete až překonáte jakoukoliv  výzvu, či až dosáhnete něčeho o čem si nejste jisti, že toho dosáhnete. Je to pocit, že žijete život a je to pocit radosti z něj. Děkuji všem co jste si na mě vzpomněli, byli jste tam v mysli se mnou a bez vás by to nešlo!! A velká gratulace a respekt mýmu tátovi, mému děvčeti, Márovi za úspěšně zvládnutý maratón v místních těžkých podmínkách.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Na podporu udržitelného rozvoje území věnuje kraj 600 tisíc korun

Šest set tisíc korun. Takovou částkou Liberecký kraj podpoří z dotačního fondu naplňování zásad udržitelného rozvoje. Na svém zasedání to schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze poputují ve prospěch místní Agendy 21. „Jde nám o popularizaci a propagaci konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Policisté kontrolovali řidiče autobusů a tramvají
Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
Program kin v Jablonci nad Nisou od 16. do 29. března
Do botanické zahrady v Liberci připutovaly nové masožravé rostliny

Nejčtenější články

18.03.: Motocyklista zemřel v Jablonci po srážce se sanitkou
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
19.03.: Obrazem: Maškarní rej na vleku U Pily 2023

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace