Fotbalovou Spartu bude trénovat Ital
28.05.2017 08:14:04 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou
Křetínského Sparta se rozmáchla na české poměry nevídaným způsobem. Do českého fotbalového rybníka v roli trenéra vypustí Itala, ten si přivede sedm (!) spolupracovníků, a to je tedy nářez! Využil jsem kontaktů s mým spolužákem Josefem Kašparem, pracovníkem italské RAI, jehož novinářské pero má břit a sílu, a požádal ho o pár řádků o tomto trenérovi.
V případě Sparty je to druhý pokus, tím prvním za prezidenta Macha bylo angažování Jurgena Sundermanna z Německa, to však moc nevyšlo. Tak jak dopadne mladý italský sympaťák? Ale to už zajímavosti od libereckého rodáka, dnes římského občana Josefa Kašpara:
Andrea Stramaccioni se narodil v Římě v roce 1976. Je synem architekta a profesorky latiny. Vyrostl v římské čtvrti San Giovanni. Vystudoval gymnazium a práva na římské univerzitě La Sapienza diplomovou prací o obchodním právu sportovních klubů kótovaných na burze. V roce 2011 se oženil s Dalilou, se kterou má syna Giulia.
Vyrostl jako obránce v dorosteneckém klubu Romulea a v roce 1990 ho koupila Boloňa. V roce 1994 byl odměněn jako nejlepší mladý hráč v turnaji Citta di Vignola. V roce 1994 vstoupil do kádru prvního mužstva Boloni, v třetí italské lize. 26. října 1994 odehrál s Empoli svůj první a poslední zápas profesionála. Krátce před koncem utkání utrpěl těžký úraz na pravém koleně, který ho bez ohledu na celou řadu operací přinutil ukončit kariéru.
Při rozhovoru s Corriere della Sera v říjnu 2012 řekl: „Bylo to pro mě kruté, odešel jsem z domova ve věku 14 let a v 18 po zranění mi řekli, že jsem s fotbalem skončil. Měl jsem vůči fotbalu odpor. Moje matka zavolala mému manažerovi Dariovi Canovimu." „Andrea se ani nechce dívat na zápasy v televizi, dokonce začal opět studovat." Canovi jí poradil: „Řekněte mu, ať to zkusí jako trenér."
Stramaccioni začal pracovat jako trenér v roce 2000 v týmu Romulea, kde jako malý začínal jako hráč. Měl úspěch, a tak začal pro některé kluby sledovat mladé talentované hráče v kraji Lazio. V červenci 2005 ho Bruno Conti (Itálie 1982) dostal do AS Roma, kde po 6 let trénuje dorostence, dvakrát s nimi získal italský pohár a 6 jeho hráčů nastoupilo v národním italském týmu Under 18.
Inter Milán sledoval jeho práci v Římě a v červnu 2011 s ním podepsal tříletou smlouvu, kde trénoval dorostenecký tým Primavera. 26. 3. 2012 se stal ve věku 36 let nejmladším trenérem italské první ligy, poté co Massimo Moratti propustil Claudia Ranieriho (Leicester). Debutoval vítězstvím nad Janovem, pak vyhrál i milánské derby a do konce sezony vyhrál 5 zápasů, 2 remizoval a 2x prohrál. Inter se probojoval do Europa League a s Interem podepsal smlouvu na 3 roky. Jeho tým hrál 4-3-3. V Interu, kde se trenéři neustále střídají, vydržel do května 2013, kdy je propuštěn. Inter skončil ligu až na 9. místě.
Stramaccioni rok netrénoval a využil této doby, aby získal patent trenéra, který v Itálii lze dostat pouze po náročném kurzu a zkouškách v centru Squadra Azzurra v Covercianu, na předměstí Florencie. Stramaccioni pak trénoval rok Udinese, a téměř 2 roky Panathinaikos (1,6 milionu eur) s klauzulí rozvázání smlouvy v případě zájmu italských nebo anglických klubů. Do Udine i do Řecka sebou vzal svého zástupce Roberta Muzziho a Federica Pannonciniho jako „preparatore atletico" - stará se o udržení fyzické formy.
Do Sparty by mohl přinést trochu duchu profesionála, který italští trenéři mají, jak ukazují jejich úspěchy (Ranieri, Trapattoni, Conte, Ancelotti, Capello, Lippi, Zaccheroni, Di Biase). S tím, že tréninky bývají tvrdé a náročné - otázka je zda to hráči budou snášet. A s tím, že všeobecně, na rozdíl od trenérů jiných národností, pro italského trenéra je rozhodující taktika, které se talent jakéhokoliv hráče musí podřídit.
Pro Stramaccioniho naopak, pokud Křetínský mu dá k dispozici dobré hráče, by to mohl být obrat v kariéře, po neúspěších v Udine a Řecku. Je to vzdělaný člověk myslím, že anglicky umí, takže by jazyková bariéra neměla být velká. Josef Kašpar, Řím.
Ještě dodatek, pod Stramaccionim trénoval a hrál v juniorce Interu Milán i náš jablonecký Marek Kysela, ten má na něho jenom kladné vzpomínky. Tak jak český fotbalový rybník přijme tuto převratnou novinku? Spartě se v boji o Champions League příliš nedaří, několik let se dařilo vyšachovat hochy z Letné Plzeňským, teď se k tomu přidala i Slávie. Je vidět, že majitel Sparty Křetinský skutečně na Letné hodlá „vyvětrat!"
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Doprava v Bedřichově opět kolabovala
Doprava v obci Bedřichov v sobotu 18. ledna dopoledne opět kolabovala. Na hodinu byl řidičům proto zakázán vjezd do obce. K tomuto rozhodnutí přispěla nejen vysoká návštěvnost horského střediska, ale také někteří motoristé, kteří nerespektovali dopravní značení ani pokyny směřující k regulaci dopravy. „Věříme, že se řidiči už poučili a ve vlastním zájmu se budou chovat ve zbytku víkendu ukázněněji," konstatovala policjení mluví Ivana Baláková.
Dočasné uzavření jabloneckého sběrného místa v Belgické ulici
Ve dnech 17. - 18. 1. 2025 bude z technických důvodů uzavřeno sběrné místo v Belgické ulici. Občané Jablonce mohou v těchto dnech využít ostatní sběrné dvory - například na Proseči nebo v Želivského ulici.
Nejnovější články
Sportovní víkend v Jablonci: Atletická elita a šermířské souboje
Zakázali návštěvy na ortopedii v jablonecké nemocnici
Dvě prohry volejbalistů Malé Skály s hradeckou Slávií
Jablonecká hala začala již ve čtvrtek
Kraj hledá firmu, jež postaví Centrální depozitář v Českém Dubu
Nejčtenější články
21.01.: Zemřel vynikající atletický trenér a funkcionář Vladimír Zelinka
22.01.: Kriminalisté pátrají po muži, který odcizil auto v Jablonci
22.01.: Druhou přípravu Jablonce rozhodla Suchanova šibenice
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.