Festival Karoliny Světlé se koná 28. května ve Světlé pod Ještědem

26.05.2022 19:39:13 | Autor: Andrea Fischerová a Tereza Rafoth | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Festival Karoliny Světlé se koná 28. května ve Světlé pod Ještědem

Šestý ročník Festivalu Karoliny Světlé nabídne imerzivní zážitek, plné ponoření do literárního díla i období života Karoliny Světlé. Kulisou je autentická krajina Podještědí, která spisovatelku zrodila. Festival pořádá v sobotu 28. května 2022 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině.

Po dvou covidových letech se do Podještědí vrací celodenní Festival Karoliny Světlé. Literární celebritu 19. století přiblíží čtení v krajině, divadlo, tanec, přednášky i film. Organizátorky ve Světlé pod Ještědem připravily mnohožánrový festival s cílem probudit zájem o Karolinu Světlou, její literární díla i dobu 19. století.

„Festival Karoliny Světlé je jedinečná zážitková cesta do 150 let vzdáleného období. Program je koncipovaný tak, aby pohltil návštěvníkův zrak i sluch, aby ho zavedl na louky, kde voní stejné květiny jako před sto lety. Tohle vám žádné literární sympozium, žádná přednáška nenahradí," dodává Tereza Rafoth, absolventka studia českého jazyka a literatury, jedna z autorek festivalu.

Mozaiku zážitků odstartuje v 10:30 dopolední literární pouť, tzv. Literatour. Na 3,5km okruhu čekají na návštěvníky herečky a herci, kteří se promění v literární postavy Světlé či ve spisovatelku samotnou (ilustrační mapka v příloze). „Dosud každý ročník festivalu obsahoval společný průvod krajinou s hudbou i čtení v krajině. Letos jsme se rozhodly obojí spojit a zveme návštěvníky, aby se s námi na tuto cestu vydali. Každé ze čtyř zastavení bude intenzivním zážitkem," říká Andrea Fischerová, spoluautorka festivalu.

Literatour Po stopách Karoliny Světlé Program pokračuje od 13 hodin u Antošova statku pod kostelem a potrvá až do večerních hodin. Letošní velkou radostí je účast dvou divadelních souborů. S trailerem k Sylvě (divadelní adaptaci Vesnického románu) vystoupí soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy. Divadelní soubor NOTDIS (Nová turnovská divadelní scéna) pak přiveze vůbec poprvé zdramatizovanou povídku Světlé Barbora: kresby z Ještědí.

Moderním jazykem podané 19. století na návštěvníky čeká také ve formě přednášky Literární hysterie (od Karolíny Zoe Meixnerové) a čtenářské dílny Nebožka Barka ve stroji času, aneb jak si číst v díle 19. století (Ondřej Hausenblas). Tanečníci a zpěváci prošpikují celý festival vystoupeními, která dokreslí dobu, kdy spisovatelka žila. Světlá znala jarmareční písně (v podání Markéty Ježkové a Jany Hauserové), sledovala podještědský tanec a zpěv (znamenité Horačky) a tanečních zábav se účastnila i v rodné Praze (salonní tanec v podání The Wings).

Jak se již stalo pravidlem, na festivalu vystoupí také Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé - zazní vyprávění Ivany Němečkové o podještědských hrdinkách/panenkách, pro které s láskou ušila ošacení přesně podle popisů z příběhů Světlé. Závěr dne bude patřit promítání amatérského historického filmu Božena Němcová (režie a hlavní role Markéta Ježková).

Za Karolinu Světlou bude dětem otvírat pomyslné brány do živého příběhu literatury její Lesní panna (v podání Babety Nebusové). Děti čeká cesta za pokladem, kreativní dílny i tradiční pošta Karoliny Světlé.

Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení nejrůznější výrobky ruční výroby: šperky a módní doplňky, med, mýdlo, proutěné košíky, hračky. Své kulinářské dovednosti nabídne návštěvníkům hned několik podještědských vyhlášených podniků jako Mass.na, FofrKafe, Beranův létající pivovar, Kavárna U Víta, Rybárna pod Ještědem, Zmrzlinářství Leda, Palačinky Proseč a další.

Díky podpoře Libereckého kraje, obce Světlá pod Ještědem, obce Proseč pod Ještědem, Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé, díky mediální podpoře Jizerského ticha i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.

Další informace o festivalu naleznete v příloze a na https://www.facebook.com/events/5252470698107333.

Festival je pomyslným zahájením sezóny na naučné stezce Po stopách Karoliny Světlé, kterou v roce 2014 vybudoval spolek Stopy v krajině. Stezka zprostředkovává život a dílo „adoptované dcery Podještědí" na 12 informačních tabulích na okruhu dlouhém 7,5 km. Doplňuje jí 18 audionahrávek (k poslechu přímo v krajině či z internetové stránky www.karolinasvetla.cz), interaktivní stojánky o místní květeně, veřejná knihovnička u kostela, umělecky pojaté lavice a tematické keše, které prověřují znalosti o životě a díle Světlé i krajině Podještědí.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pod heslem Přestaňme knihy jen číst zvou na Festival Karoliny Světlé
Po stopách Karoliny Světlé se vydají účastníci festivalu pod Ještědem

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sokolku město Jablonec podpoří i o prázdninách
Máchův kraj láká na památky, sport, daleké výhledy i vodníka
Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace