Pod heslem Přestaňme knihy jen číst zvou na Festival Karoliny Světlé

23.05.2018 15:12:43 | Autor: Tereza Rafoth a Andrea Fischerová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Pod heslem Přestaňme knihy jen číst zvou na Festival Karoliny Světlé

Divadlem, hudbou, tancem, čtenářskou dílnou, workshopem krasopisu i quest hrou pro děti mohou návštěvníci festivalu vstoupit do druhé poloviny 19. století, kdy v krajině na jižní straně Ještědu čerpala literární inspiraci jedna z nejvýznamnějších českých autorek, Karolina Světlá. Již čtvrtý ročník Festivalu Karoliny Světlé pořádá v sobotu 26. května ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině.

Memorování seznamů literárních děl a autorů je v českých školách stále oblíbená disciplína. Ta však málokdy vede k tomu, aby člověk pro sebe nějakou knihu objevil, vstoupil do ní, sledoval její hrdiny nebo pochopil souvislosti, kde, kdy a jak dílo vzniklo. Bývalé studentky literatury, Andrea Fischerová a Tereza Rafoth ze spolku Stopy v krajině, se proto snaží Festivalem Karoliny Světlé ukázat alternativní přístup k literatuře. „Jednotlivé body programu vybíráme tak, aby se staly určitou ochutnávkou možností, jak k dílům a autorovi přistupovat kreativně," objasňuje Tereza Rafoth. Jak bude tedy letos možné dotknout se děl Karoliny Světlé i jí samotné?

Festival tradičně zahajuje krojovaný průvod s hudbou, tentokrát z Hodek ke kostelu sv. Mikuláše. Tudy chodila K. Světlá a obdivovala výhledy na Bezděz i pevnou masu majestátného Ještědu, jak zaznívá v jejích dopisech. U pomníku Karoliny Světlé z roku 1931 se představí pěvecký soubor Matylda a Tylda se swingovými a jazzovými písněmi z obodbí, kdy byl pomník vybudován. Program dále pokračuje v autentických kulisách Vesnického románu, u Antošova statku. Liberecký soubor The Wings uvede tradiční český salónní tanec, kde k sobě vykročí spisovatelky Karolina Světlá i Božena Němcová. Podještědské Horačky pak svým představením „Šup do sukně" aneb voblíkání do kroje odhalí melodie i řízný humor kraje, který byl pro literární činnost K. Světlé po smrti její jediné dcery rozhodující inspirací.

Zklidnění a soustředěnost nabídnou dva tématické semináře v šenkovně statku. Mgr. Hana Antonínová Hegerová, koordinátorka projektu Školních čtenářských klubů v Liberci, povede čtenářskou dílnu, kde formou řízeného čtení a debaty s autorem na příkladu jedné z povídek K. Světlé ukáže, jak přistupovat k textům z 19. století. Kaligrafka Ing. Jindřiška Kocvárová ze Semil následně povede kaligrafický workshop zaměřený na učebnice krasopisu, jejichž autorem byl Petr Mužák, manžel K. Světlé. Jednotliví hrdinové a hrdinky děl Světlé pak během festivalu ožijí hned několikrát. U prvního letního sídla Karoliny Světlé proběhne divadelní ochutnávka povídky Námluvy. Podvečerní koncert v kostele sv. Mikuláše nabídne originální spojení hudby a mluveného slova: hudba Wilhelma Telemanna o slavných historických hrdinkách v podání souboru NiTrio zazní společně s pěti úryvky z díla K. Světlé o hrdinkách podještědských.

Festival uzavře společné putování ke Kříži u potoka (vzdálenému ca. 1 km od centra festivalu), kde Veronika Korytářová z libereckého Divadla F. X. Šaldy ztvární krutý osud Józy a její kletbu na rod Potockých ze slavného románu Kříž u potoka. „Každý rok na festivalu ožijí nějaké úryvky z textů Světlé přesně v těch místech, kde se buď skutečně staly nebo kam je Světlá ve své fantazii zasadila. Nejen pro nás, ale i pro návštěvníky festivalu jsou to nejsilnější momenty. Jdou doslova pod kůži a běhá z nich mráz po zádech. Text tím před našima očima opravdu ožije - z písmen a papíru se stanou postavy z masa a kostí - a to se nezapomíná," říká Andrea Fischerová.

Organizátorky festivalu i letos rozbíjejí stereotypní představu, že literatura národního obrození je těžko přístupná dětem. Lesní panna (Babeta Nebusová) pro ně letos vypracovala novou quest hru. Quest je hra odpovídající tradiční cestě za pokladem, v níž hráči postupují podle připraveného plánku a trasy. Pomyslnou vypravěčkou questu je samotná Karolina Světlá. „Informace o její rodině, tradicích i květeně v Podještědí doplňují zajímavosti o důležitých budovách i pomnících z nejbližšího okolí," říká Babeta Nebusová. „Děti musí místa nejen najít, ale také zodpovědět otázky v pracovním listu. Správné vyluštění tajenky jim odemkne poklad," doplňuje Lesní panna. Quest je připraven ve dvou variantách, pro nečtenáře i starší děti. Děti budou mít dále možnost odeslat pohlednice z pošty Karoliny Světlé, projet se na irských koních ze Žibřidic, vyrobit si květinový věneček či si nechat malířkou pomalovat tvář.

Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení nejrůznější podještědské výrobky ruční výroby: mýdlo, svíčky, med, proutěné košíky, hračky, marmelády od Dobroty od tetičky, šperky a módní doplňky U Štěstí dam. O bohaté občerstvení se postará Kavárna u Víta z Osečné.

Vedle pečené kýty, selských klobás, řízků a tradičních podještědských koláčů doporučujeme nové pivo z Beranova létajícího pivovaru. Díky podpoře Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé, Libereckého kraje, obcí Světlá pod Ještědem, Proseč pod Ještědem a Český Dub i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.

Festival je pomyslným zahájením sezóny na naučné stezce „Po stopách Karoliny Světlé", která letos oslaví své páté narozeniny. Naučnou stezku, jejíž popularita rok od roku stoupá, vybudoval v roce 2014 spolek Stopy v krajině. Její součástí je 12 informačních zastavení na okruhu dlouhém 7,5 km, 12 interaktivních stojánků o místní květeně, dvě umělecky zpracované lavičky (Obrozenkyně a Lesní panna), veřejná knihovnička Karoliny Světlé, 18 audio nahrávek k poslechu v krajině i doma a 5 tematických keší (geocaching).

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberečtí policisté zachránili lidský život
Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho
Štěpánův jarmark chystají k výročí 130 let rozhledny Štěpánka
Státní zámek Zákupy se 12. září otevře hendikepovaným
Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Nejčtenější články

12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce
12.08.: Rychnovská ulice v Kokoníně dostane nový asfalt

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace