Drony pomáhají hasičům. Nasadili je při destrukci Textilany
31.01.2025 19:17:23 | Autor: Jaroslava Benešová, HZS Libereckého kraje | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj
V pondělí 27. ledna 2025 profesionální hasiče z centrální hasičské stanice Liberec zaměstnal zásah u částečné destrukce objektu bývalé Textilany v Liberci na Perštýně. Informaci o události přijalo operační středisko kolem půl druhé odpoledne. K průzkumu objektu na místě události nasadili hasičské bezpilotní letouny - drony, ty prováděly průzkum jak zvenčí, tak zevnitř objektu.
„Nově jsme vybaveni dronem, který umožňuje létání uvnitř budov," řekl velitel liberecké stanice major Jan Pluhař a pokračoval: „Jsme tak schopni provádět průzkum staticky narušených budov z bezpečné vzdálenosti, aniž bychom vstoupili dovnitř."
Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje cestou Národního operačního a informačního střediska HZS ČR vyžádalo povolání záchranné kynologické skupiny Městské policie hlavního města Prahy. Průzkum části zříceného objektu drony a kynology se psy měl negativní výsledek - v sutinách by se neměl nikdo nacházet. Na pokyn velitele zásahu se na místo události dostavil také služební statik HZS Libereckého kraje, který ve spolupráci s autorizovaným statikem posoudil stav budovy i míru případného ohrožení vedlejšího objektu. Po důkladném prozkoumání statici konstatovali, že sousední objekt není bezprostředně ohrožen. Krátce po 16. hodině odpolední zasahující hasiči předali místo kolegům z PČR a následně se vrátili zpět na základnu.
Drony hasičům významně pomáhají
Dronové technologie jsou při zásazích u událostí využívány velice efektivně, veliteli zásahu pomáhají s rozhodovacím procesem, co se týče nasazení sil a prostředků na místě. Drony s termovizí umožňují vyhledávat skrytá ohniska požárů například při lesních požárech či při rozsáhlých požárech budov. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje má zřízenou tzv. „dronovou skupinu", kterou tvoří zhruba desítka příslušníků s oprávněním ovládat bezpilotní letouny. Krajské operační středisko je pak povolává k mimořádným událostem. Jen od začátku letošního roku profesionální hasiči nasadili letouny u zásahu již potřetí. Poprvé v letošním roce to bylo 6. ledna v Desné na Jablonecku při pátrání po pohřešované osobě, podruhé 17. ledna u požáru autodílny v liberecké Krásné Studánce.
Související články
Zřítila se část budovy v areálu bývalé Textilany Liberec
Hasičům v Libereckém kraji bude u vybraných zásahů pomáhat dron
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Pravidelná práce strážníků v terénu má smysl
V pondělí 16. února vyrazili okrskáři z Proseče nad Nisou, Pasek a Šumavy i centra do terénu na společnou kontrolu. Zaměřili se také na vybydlený dům v prosečské ulici Vrcholová, odkud přicházely informace o větším počtu lidí bez domova. Trojice strážníků na místě objevila pětici osob bez domova. Všechny zkontrolovali a ověřili jejich totožnost. Při lustraci vyšlo najevo, že po jedné z žen pátrají policisté v celostátním měřítku. Okrskáři proto okamžitě kontaktovali Policii České republiky, která si hledanou ženu převzala k dalším úkonům. Běžná kontrola tak přinesla nečekaný výsledek a potvrdila, že pravidelná práce v terénu má smysl.
Drobné ťuknutí v garážích vyřešila rychlá domluva
Ve středu 11. února v 15:30 upozornil vedoucí ostrahy OC Central pan C. okrskáře Městské policie Jablonec nad Nisou pro centrum na dopravní nehodu v přízemí garáží obchodního domu. Podle jeho slov tam řidič bílého Renaultu nechtěně narazil do zaparkované černé škodovky a poté odjel zaparkovat do druhého patra. Při manévru poškodil u škodovky přední blinkr na straně řidiče. Okrskář kontaktoval majitele poškozeného vozu pana Š. Ten uvedl, že vzhledem k rozsahu a hodnotě škody nechce věc řešit přes pojišťovnu ani Policii ČR. Upřednostnil rychlou dohodu o náhradě škody. Společně se pak vydali k vozu Renault a počkali na jeho řidiče. Ten se k situaci bez okolků přiznal, omluvil se a s majitelem škodovky se domluvil na náhradě škody ve výši 1 500 korun. Celá událost tak skončila klidnou dohodou přímo na místě.
Nejnovější články
Kam za sportem a zábavou o víkendu 27. února až 1. března
Atletická halová sezona vyvrcholí o víkendu v Ostravě
Rekord, který čas neporazil
Maryša otráví Vávru v josefodolském divadle
Liberecký kraj koupil Horský hotel a vysílač Ještěd
Nejčtenější články
26.02.: Liberecký kraj koupil Horský hotel a vysílač Ještěd
27.02.: Rekord, který čas neporazil
26.02.: Od března se bude vedení města setkávat s Jablonečany
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.