Divadlo F. X. Šaldy uvádí komedii Hra, která se zvrtla

05.02.2022 10:37:45 | Autor: Michaela Pompová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Divadlo F. X. Šaldy uvádí komedii Hra, která se zvrtla

Hra, která se zvrtla je první inscenací činoherního souboru DFXŠ v novém roce a je ideální pozvánkou, pokud máme uvažovat o tom, jak nejlépe nalákat diváky do divadel, která budou, jak pevně věříme, v příštím roce naplno otevřena. Jedná se o komedii z divadelního prostředí, která vám na dvě hodiny umožní zapomenout na všechny starosti a bude v hledišti vyvolávat opakující se salvy smíchu. Snad nejlépe charakterizoval tuto hru titulek k recenzi v The New York Times - Komedie, která Vám strhá bránici.

Režisérka Kateřina Dušková nám o své nové inscenaci prozradila následující: „Příprava byla velmi náročná. Pro hereckou a režijní práci vyžadovala velké soustředění, dodržení timingu jednotlivých situací a přesnou míru stylizace, aby pointy fungovaly. Bohužel nám téměř polovinu zkoušek ukradl covid, a tak bylo celé zkoušení ještě složitější, než jsme si mysleli."

„Inscenace je specifická rovněž tím, že je plná naprosto originálních a překvapivých scénických efektů, kdy se dekorace hroutí a padá, Myslíme, že diváci budou neustále překvapováni tím, co všechno se na jevišti stane," dodal dramaturg Jiří Janků.

Popsat tuto mysteriózní komedii slovy je v podstatě nemožný úkol, neboť se jedná o smršť dokonale vypointovaných nepředvídatelných situací, které se na sebe neuvěřitelně vrší v mnohdy až strhujícím tempu. Velmi vzdáleně může divákům připomínat slavnou hru Michaela Frayna Bez roucha, která svého času proběhla velmi úspěšně většinou českých divadel. Ta se rovněž odehrávala v divadelním prostředí a diváci se při ní skvěle bavili od začátku až do konce.

Dějová linka Hry, která se zvrtla je velmi prostá. Amatérská divadelní společnost uvádí novou inscenaci a libuje si, že tentokrát obsazení vyhovuje počtu členů souboru. V předchozích letech museli hry přizpůsobovat ansámblu, nyní jim ale nic nestojí v cestě. Žádné problémy s obsazením, natož nějaké technické zádrhele. Jak ale titul napovídá, během představení se pokazí snad vše, co může. Rozpadávají se kulisy, kolabují herci, nefungují světla, zvukaři pouštějí špatné nahrávky, zkrátka takový hercův zlý sen v praxi. Přes všechny četné a mnohdy naprosto neuvěřitelné nehody se představení dopracuje k závěrečné oponě, aby poté sklidilo fantastický úspěch a ovace.

Hra byla poprvé uvedena souborem Mischief Theatre pod titulem The Murder Before Christmas (Vražda před Vánocemi) 4. prosince 2012 v divadle Old Red Lion v Londýně. V září 2014 se přesunula do divadla Duchess na londýnském West Endu a od té doby je absolutním trhákem. V roce 2015 získala ocenění „Olivier Award for Best New Comedy". Po úspěšném turné po Austrálii dobyla Broadway v New Yorku, kde obdržela ceny „BrodwayWorld UK Winner" a „WhatsOnStage Award Winner" jako nejlepší komedie. V Paříži získala cenu „Moliére" za nejúspěšnější komedii roku.

V Česku byl poprvé tento titul uveden v roce 2019 v Městském divadle v Kladně s velkým diváckým ohlasem. Inscenace uspěla i u odborné veřejnosti, když získala hlavní cenu na Grand - festivalu smíchu v Pardubicích. Stejně úspěšná je i pražská inscenace v Divadle Bez zábradlí. Hru rovněž nastudovalo Západočeské divadlo v Chebu.

Premiéry inscenace Hra, která se zvrtla proběhnou 28. ledna 2022 a 5. února 2022 v 19 hodin v Šaldově divadle. V hlavních rolích se představí Michaela Foitová, Markéta Coufalová, Ondřej Kolín, Martin Stránský, Jakub Kabeš, Filip Jáša, Tomáš Váhala a Stavros Pozidis. Scénografii a kostýmy má na starosti Jozef Hugo Čačko, hru přeložil Alexander Jerie, o pohybovou spolupráci se stará Petr Nůsek a režie se ujala Kateřina Dušková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Václav Helšus se představí jako rudišovský hrdina Alois Nebel

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace