Discoland zavzpomínal na devadesátky a zasypal divadlo hvězdičkami

23.09.2023 23:42:38 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Discoland zavzpomínal na devadesátky a zasypal divadlo hvězdičkami

Netradiční zpracování vzpomínek na někdejší ´centrum nočního života v Česku´, Discoland Sylvie, nabídla jabloneckému publiku inscenace Discoland. Tu přivezlo do Jablonce Divadlo Na zábradlí Praha.

Režijní vedení Petra Erbese a Borise Jedináka s kolektivem nabídlo kaleidoskop vzpomínek zaměstnanců, pohybujících se v těsné blízkosti jediného známého představitele discotéky, tedy jejího majitele Ivana Jonáka. Umělecky zpracovaná publicistika s vymazáním genderových stereotypů. Tak by se dala charakterizovat podoba představení. Nejsem si jista, jestli se svérázné zpracování dočká obecné popularity, svého diváka si ovšem zcela jistě najde. Nejen ´výpovědi´ tehdejších zaměstnanců, ale i mlčící tanečnice či reportéři, snažící se o objektivitu a zuby nehty bránící si svůj prostor a nadhled, to jsou silné momenty inscenace.

Naopak na škodu je extrémně dlouhá stopáž (165 min včetně přestávky), kterou publikum (povětšinou devadesátá léta pamatující) jen stěží udrží vnímat stále se stejnou intenzitou. Původně brilantní postřehy a informace tak postupem času ztrácejí na své kurióznosti a jejich nekonečné rozpitvávání vede až do vyšumění závažnosti. To se ovšem nedá říci o protagonistech večera, kteří odvedli excelentní výkony (na tomto místě je třeba vyzdvihnout především Václava Vašáka a Jiřího Vyorálka a ´startující´ Johanu Matouškovou) a především díky jejich nasazení měl ´umělecký dokument´ jakž takž tempo až do konce.

Zvláštní bylo ´zasypání´ foyer divadla množstvím zlatých hvězdiček, navozujících pocit někdejší slávy známého pražského podniku. A když jsme u těch pochval, tu si jednoznačně zaslouží vydařená scéna a výprava Kláry Flekové a skvělá hudba Ivo Sedláčka. Trochu tápu, jaký je vlastně můj celkový dojem. Chválím netradiční pojetí a zpracování výpovědí, které mi ovšem trochu ´ruší´ až příliš kreativní pojetí a postupná monotónnost představení. Trochu paradoxně je nejsvižnější část hned na začátku, čímž jsou již předem následné momenty trochu degradovány. Přesto všechno je ovšem Discoland zajímavým počinem v oblasti ´dokumentárního divadla´ a uvidíme, třeba si v něm postupem času najdu zalíbení.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonci nad Nisou v září

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté
Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován
Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely
Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural

Nejčtenější články

04.12.: Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
03.12.: Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
04.12.: Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace