Devítinásobný mistr světa Patrick Pigneter poprvé v Jablonci
01.09.2015 12:39:26 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou
Do redakce Našeho Jablonecka se dostavil bývalý sáňkař, trenér a funkcionář Miloš Morávek a seznámil nás o připravovaném projektu k propagaci sáňkování, i když spíše toho tradičního než toho moderního v ledových tobogánech.
Pane Morávku, ve čtvrtek 3. září 2015 od 13 hodin proběhne v areálu biatlonové střelnice ukázková akce v jízdě na saních na přírodní dráze. Můžete nám o této akci něco říci?
Celá akce probíhá pod záštitou náměstka primátora města Jablonec nad Nisou Pavla Svobody. Já jsem spoluorganizátorem této akce, protože jsem bývalý sáňkař. Později jsem působil jako trenér Armádního sportovního centra Dukla Liberec a ČMSA závodníků v jízdě na saních a několik let jsem vykonával funkci vedoucího trenéra sportovního centra mládeže ve Smržovce (SCM). Z dob své aktivní závodní i trenérské činnosti mám spoustu přátel mezi trenéry i závodníky. Příznivci tohoto sportu mě požádali, zda bych nepřipravil tuto ukázkovou a náborovou akci v našem regionu. Mezinárodní sáňkařská federace (FIL) zastřešuje dvě disciplíny. Všichni známe jízdu na saních na uměle chlazených drahách s klopenými zatáčkami, která je i v programu olympijských her, a dále i jízdu na přírodních drahách, která o zařazení do programu olympijských her teprve usiluje. Z tohoto důvodu, byl pod záštitou mezinárodní sáňkařské federace (FIL) zřízen „TOURBUS", který jezdí po celé Evropě a jednou z jeho zastávek bude i Jablonec nad Nisou- Mšeno. Tento „TOURBUS" už navštívil Slovinsko, Polsko a po návštěvě České republiky (Jablonec nad Nisou a Jeseník) zamíří dále do Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Švýcarska a severských států.
Ale proč právě Jablonec? Vždyť každý, i trochu sportu znalý fanoušek ví, že saně jsou Urban a Smržovka.
Právě proto, že každému, když se vysloví slovo sáňkování, se vybaví Smržovka a v ČR jediná betonová nadzemní sáňkařská dráha s klopenými zatáčkami. Ale málokdo ví, že první sáňkařská dráha byla z Černé Studnice do Jablonce nad Nisou. Tato dráha byla slavnostně otevřena 1. 1. 1911. V té době sloužila nejen k přípravě závodníků sáňkařů, ale zároveň ji využívala i široká veřejnost. Naším cílem je, aby se jízda na saních na přírodní dráze opět dostala do povědomí široké veřejnosti a aby se touto sportovní činností zabývala široká veřejnost bez rozdílu věku. A to je právě ten podstatný rozdíl mezi jízdou na dráze s klopenými zatáčkami, kde se závodníci dlouhodobě připravují a přírodní dráhou, kterou může sjet každý, kdo má saně v kůlně a vytáhne je na kopec. Ale i v této disciplíně se každoročně koná mistrovství světa a mistrovství Evropy a celý seriál závodů světového poháru. Závody jsou hlavně v Rakousku a Itálii, vrcholné závody pořádají i takové země jako je Rusko a Rumunsko. Tento sport je nesrovnatelně levnější než jízda na saních na uměle chlazených drahách, a to jak v přípravě dráhy, tak i v materiálním vybavení závodníka. Dalším důvodem proč právě Jablonec nad Nisou - dlouhou dobu jsme vybírali vhodný prostor pro tuto ukázkovou akci, ale lepší než je biatlonový areál jsme prostě nenašli. Jedním z důvodů bylo i to, že prostor je uzavřen pro automobilovou dopravu, je zde široká silnice s kvalitním povrchem, areál je udržovaný a plně pro tuto akci vyhovuje. Chtěl bych tímto poděkovat ing, Matoušovi a správci areálu panu Šimůnkovi, kteří, přesto že v těchto dnech vrcholí příprava biatlonových družstev před nadcházející sezonou, nám celý areál na odpoledne uvolnili.
Je končící léto, po sněhu ani památky a saně v Břízkách?
Tak jako každý sport, bez rozdílu zda se jedná o sáňkovaní na drahách s klopenými zatáčkami nebo jízdu na přírodních drahách, využívá se k přípravě sportovců i letní období. V tomto období se saně speciálně upravují - na saně se namontují místo skluznic speciální kolečka a tím se trénink v letním období maximálně přibližuje zimním podmínkám. Z tohoto důvodu není žádný problém, že by se akce nemohla uskutečnit.
Pro koho je akce určena?
Tato akce je určena pro děti od 6 let až po osoby, kteří milují rychlost a vzrušení, kde na věku opravdu nezáleží. Očekáváme také všechny ostatní, kteří se rádi seznámí s nevšedním adrenalinovým sportem. Nejtalentovanější účastníci této akce, kteří budou z tohoto náboru vybráni budou pozváni na týdenní výcvikový tábor do Rakouska.
Kdo bude ukázku provádět?
Podařilo se mám zajistit opravdu hvězdné obsazení. Své umění bude předvádět italský reprezentant v jízdě na přírodní dráze Matteo Clara a hlavně další reprezentant Itálie Patrick Pigneter, devítinásobný mistr světa a nejúspěšnější závodník posledních let.
Pane Morávku, děkuji vám za rozhovor a doufám, že vám bude přát počasí a akce se vydaří.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 1 fotek)
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Tradiční jablonecký dotační titul na podporu výstavby
Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlašuje Program podpory výstavby technické infrastruktury pro rok 2026. Stejně jako v předchozích letech zaměří podporu na výstavbu domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. Pro letošní rok město vyčlenilo částku 1 milion korun. Novinkou je možnost podat žádost v obou kolech také elektronicky prostřednictvím Portálu Jablonečana. „Podporou domovních čistíren a kanalizačních přípojek zlepšujeme kvalitu životního prostředí i technickou infrastrukturu ve městě. Chceme, aby byl program pro občany co nejdostupnější, proto letos umožníme i plně elektronické podání žádostí," říká jablonecký primátor Miloš Vele. O investiční dotaci mohou žádat majitelé objektů určených k trvalému bydlení v katastru Jablonce nad Nisou, získat mohou 50 % z celkových způsobilých výdajů, maximálně však 50 tis. korun na jednu bytovou jednotku, a to od 1. dubna do 30. října.
Pravidelná práce strážníků v terénu má smysl
V pondělí 16. února vyrazili okrskáři z Proseče nad Nisou, Pasek a Šumavy i centra do terénu na společnou kontrolu. Zaměřili se také na vybydlený dům v prosečské ulici Vrcholová, odkud přicházely informace o větším počtu lidí bez domova. Trojice strážníků na místě objevila pětici osob bez domova. Všechny zkontrolovali a ověřili jejich totožnost. Při lustraci vyšlo najevo, že po jedné z žen pátrají policisté v celostátním měřítku. Okrskáři proto okamžitě kontaktovali Policii České republiky, která si hledanou ženu převzala k dalším úkonům. Běžná kontrola tak přinesla nečekaný výsledek a potvrdila, že pravidelná práce v terénu má smysl.
Nejnovější články
Veliký úspěch nejmladších atletů v krajském přeboru
Divadelníci z Višňové předvedou Takovou lásku z mládí
Provoz MHD na Jablonecku o jarních prázdninách
Turnaj v Železném Brodě Hospoda cup 2026 vyhrál tým Bombshell
Prevence kriminality oslovila jablonecké středoškoláky
Nejčtenější články
05.03.: Turnaj v Železném Brodě Hospoda cup 2026 vyhrál tým Bombshell
04.03.: Fotbalová fantazie: Kozel vyřadil Trpišovského!
05.03.: Osmnáctý benefiční ples hejtmana opět podpořil dobrou věc
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.