Češi rozjíždějí projekt záchrany irbise, jedné z nejohroženějších šelem

18.06.2014 16:49:19 | Autor: redakce | Rubrika: Volný čas | Obce: Liberecký kraj

Češi rozjíždějí projekt záchrany irbise, jedné z nejohroženějších šelem

Posledním dvěma stům sněžných levhartů neboli irbisů žijících na území Kazachstánu hrozí, že přijdou o svůj domov. Nejcennější části národního parku poblíž bývalého hlavního města Almaty chtějí totiž developeři „přebagrovat" v megalomanský turistický resort pro deset tisíc návštěvníků denně.

Místo divokých rozvolněných lesů, luk a skalnatých hor mají stát sjezdovky, lanovky, bazény a desítky budov - infrastruktura pro tvrdý turismus. Přirozené prostředí pro irbise tak nenávratně zmizí. Arnika ve spolupráci s libereckou ZOO a kazachstánskými organizacemi prosí veřejnost o pomoc při záchraně jedné z celosvětově nejohroženějších šelem.

„Ve volné přírodě Kazachstánu žijí poslední dvě stovky irbisů a i těm hrozí vážné nebezpečí, ukryté v hoře projektové dokumentace megalomanského projektu. Zánik přirozeného prostředí pro irbise v celém Kazachstánu závisí hlavně na tom, jestli místní úřady budou respektovat mezinárodní závazky svého státu, tedy pravidla Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN nebo takzvanou Aarhuskou úmluvu. Podle ní musí úřady umožnit občanům podílet se na zásadních rozhodnutích. V prosazování práv místních obyvatel a tím k ochraně jedné z nejohroženějších šelem na světě mohou významně přispět i lidé v Česku," shrnul iniciativu Arniky vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský.

Zahájení kampaně na záchranu irbise v liberecké ZOO<br />Autor: Jan Losenicky/ ArnikaIrbis je nejlepším akrobatem a nejlepším skokanem mezi kočkovitými šelmami, který umí jedním skokem překonat až patnáctimetrovou vzdálenost. Díky speciálně uzpůsobené nosní dutině mu nedělá problém ani ledový vzduch - ohřívá si ho totiž. Jako peřinu pak používá svůj huňatý ocas, jímž se přikrývá, když je mu zima. Podepsat petici za záchranu irbise lidé mohou na www.zachranme-irbise.cz

Česká nevládní organizace se spojila jak s občanskými iniciativami v Kazachstánu, tak s odbornými pracovišti, jako je ZOO Liberec. Ta je v odchovu irbise jednou z nejúspěšnějších v Česku a je také zapojená do mezinárodních projektů na záchranu této majestátní šelmy. „ZOO Liberec irbise chová od roku 1987, v roce 1990 jako první v bývalém Československu odchovala mládě. V roce 2009 jsme pak jako jediná tuzemská zoo začali spolupracovat na záchraně těchto zvířat ve volné přírodě v Mongolsku prostřednictvím Snow Leopard Trust. Sněžní levharti bezpochyby patří mezi naše nejatraktivnější a návštěvnicky nejvyhledávanější zvířata," popsal zapojení do ochrany irbise ředitel liberecké ZOO David Nejedlo.

Arnika bude o ohrožení irbise jednat mimo jiné na mezinárodní konferenci v nizozemském Maastrichtu na přelomu června a července. Kazachstánským nevládním organizacím pak bude pomáhat při účasti v rozhodovacích procesech a posuzování vlivu plánovaného turistického centra na životní prostředí, sbíráním podpisů pod mezinárodní petici nebo při prosazování šetrného využití národního parku i samotných irbisů k „měkké" zážitkové turistice.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V liberecké ZOO se rozjíždí kampaň na záchranu sněžného levharta

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace