Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce

05.06.2020 18:17:38 | Autor: Lucie Bidlasová a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce

Červnový měsíc přináší na hrady a zámky kulturní akce, které jsou nedílnou součástí nabídky památkových objektů návštěvníkům. Do Víkendu otevřených zahrad se zapojily správy zámků Opočno a Lemberk.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě. V České republice se v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu poprvé otevřely 3 zahrady a jejich počet postupně vzrůstal.

Na Liberecku tento svátek uctí správa zámku Lemberk, která zpřístupní jindy uzavřenou Bredovskou zahradu (včetně letohrádku s panelovou výstavou věnovanou proměnám areálu Lemberka). Zahrada bude přístupná za symbolické vstupné celý víkend od 10 do 16 hodin, v 11 a ve 14 hodin jsou připraveny komentované prohlídky zahrady. Doplňkově také Lemberk zpřístupní středověkou věž.

Lemberk<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově Trosky nabídnou během soboty ukázky sokolnické a také ukázky agility v podání vicemistryně ČR Terezy Pálové a feny Faji, Bezděz přichystal víkend se šermířským oživením a kovářskou dílnou na nádvoří.

Parku bude věnována pozornost také na Opočně - letos je to 200 let, kdy byl park tehdejším majitelem panství Rudolfem Josefem Colloredo-Mansfeldem založen. Horní část parku byla již v 16. století užívána jako zahrada pro pěstování zeleniny, konopí a ovocných stromů.

V roce 1602 Jan Rudolf Trčka z Lípy nechal zde, za městskými hradbami, postavit Letohrádek, čímž došlo k rozšíření zámeckého areálu a vznikl prostor obdélníkového tvaru se zahradou v renesančním duchu. Založení zámeckého parku tehdejším majitelem panství Rudolfem Josefem Colloredo-Mansfeldem je datováno do roku 1820, kdy ve stylu romantického anglického parku upravil údolí Zlatého potoka.

Úpravy probíhaly dle návrhu zahradníka J. Exnera. Při této příležitosti je pro zájemce připravena přednáška v zámecké tabulnici na téma „Péče o park a krajinu ve 21. stol. za využití koňské síly". Přednáší paní Jindřiška Svobodová ze spolku Centrum slezského norika - v sobotu od 17 hodin, v sobotu i v neděli se návštěvníci mohou zúčastnit procházky parkem za odborného výkladu paní RNDr. Jarmily Martincové z Výzkumné stanice Opočno (v 10 a ve 14 hodin), po oba dny je také možná projížďka parkem v kočáru taženém koňmi.

Zámek Opočno<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově Závěr června bude na Opočně patřit speciálním prohlídkám zbrojnic s rozšířeným výkladem, na Hrádek u Nechanic mohou zamířit svatby chtivé páry - 21. června se zde pořádá Svatební den s prohlídkou nazdobených interiérů i exteriérů. Na Trosky zavítají lanochodci, na Grabštejně dne 28. 6 zpřístupní hradní veterinární muzeum v doprovodu nprap. Michala Kratochvíla.

Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výzbroje německé armády z konce 1. světové války a meziválečného období, sovětské armády a ČSLA. Návštěvníci se dozvědí i o dnešním využívání tzv. dolního zámku na Grabštejně a jeho okolí Armádou ČR. Prohlídkový okruh je veřejnosti přístupný v předem vypsaných termínech, kapacita prohlídky je omezena a pouze na rezervace.

Na Pardubicku se v úterý 9. 6. otevřou brány hradu Kunětická hora, který prochází rozsáhlou stavební obnovou. Návštěvníky zde ale kromě nové pokladny čeká další překvapení - před hradním palácem je zřízeno bezplatné, nezaheslované WiFi připojení, kdy si návštěvníci mohou stáhnout (audio) informace o hradu do svých chytrých telefonů a absolvovat tak prohlídku hradu ve vlastním tempu.

Velkému zájmu se na hradě Litice těší nově pojaté prohlídky, jejichž součástí je také videodokument o historii a architektuře hradu, který je pouštěn v pravidelných intervalech, první návštěvníky také uvítal slatiňanský zámek, který prošel komplexní obnovou.

Od 2. června je na zámku v Zákupech opět zpřístupněna trasa Zámek za císaře Františka Josefa I., kde byla nově instalována - a to včetně obnovy původní barevnosti stěn - ložnice Alžběty Windischgraetzové, jediného potomka korunního prince Rudolfa a vnučky císaře Františka Josefa I. Alžběta jako poslední z rodiny Habsburků navštívila Zákupy v roce 1904. Rodiny s dětmi jistě osloví pozměněná tzv. dětská trasa, která je bez průvodce - prohlídka čtyř místností s historickým mobiliářem je doplněna výstavou kostýmů a rekvizit z vánočních pohádek České televize (Svatojánský věneček, Kouzelník Žito, Pravý rytíř).

Významnou novinkou je také zavedení on-line prodeje vstupenek. Prodej je nyní spuštěn v testovacím režimu - návštěvníci si mohou zakoupit vstupenky na prohlídku v dostatečném časovém předstihu - viz weby objektů, nejpozději však dva dny před návštěvou zvoleného objektu.

Správy hradů a zámků prosí návštěvníky, aby respektovali bezpečnostní pokyny, které jsou umístěny u vstupů do areálů a také na webových stránkách objektů a chránili tak zdraví své i zdraví pracovníků Národního památkového ústavu.

Trosky - obnova schodiště<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově Liberecký kraj

• 6. 6.: státní hrad Trosky - Sokolnické ukázky. Po celý den poutavý výklad o historii sokolnictví, ukázky krmení a příletů dravých ptáků. Dále pak ukázky agility v podání vicemistryně ČR Terezy Pálové a feny Faji.

• 6. - 7. 6.: státní hrad Bezděz - Jedna země, jeden král. Šermířský víkend pro děti, bohatý program, kovářská dílna na nádvoří. Účinkuje skupina Pancharti.

• 6. - 7. 6.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovské zahrady. Mimořádné zpřístupnění Bredovské zahrady a letohrádku s panelovou výstavou věnovanou proměnám areálu Lemberka. Akce potrvá po celý den od 10.00 do 16.00 hodin. Možnost prohlídky s průvodcem: 11.00 a 14.00 hodin.

• 6. - 7. 6.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže s krásným výhledem. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

• 13. 6. - 30. 8.: státní hrad Bezděz - Výstava Přemysl Otakar II. - král, rytíř, zakladatel. Výstava věnovaná významnému českému panovníkovi. V Templářském paláci budou mimořádně vystaveny kopie královských pohřebních insignií - žezla, jablka a koruny. V jednání.

• 16. 6.: Krajská vědecká knihovna v Liberci - Přednášky: Nová sezona na hradech a zámcích Liberecka (novinky, změny, informace k bezpečnostním opatřením aj.) a Když se opravuje zámek (o stavební obnově na zámku Zákupy). Přednáší Mgr. Lucie Bidlasová (pracovnice vztahů k veřejnosti ÚPS na Sychrově) a kastelán Zákup Mgr. Petr Weiss. Od 18 hodin.

• 20. - 21. 6.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže s krásným výhledem. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

• 20. - 21. 6.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovské zahrady. Mimořádné zpřístupnění Bredovské zahrady a letohrádku s panelovou výstavou věnovanou proměnám areálu Lemberka. Akce potrvá po celý den od 10.00 do 16.00 hodin.

• 27. 6.: státní hrad Trosky - Noc na Karlštejně. Divadelní muzikálové představení. Známý a slavný muzikál v podání divadelního spolku J.K.TYL Lomnice nad Popelkou ve spolupráci se ZLOM z. s. Režie Veronika Sádková, hudební režie Pavel Hrdina.

• 27. - 28. 6.: státní hrad Bezděz - Kovářská dílna a historická střelnice na hradě. Účinkuje skupina Úpičtí střelci. Střelba z luku a kuše, kovářské ukázky.

• 27. - 28. 6.: státní hrad Trosky - Lanochodci na Troskách. Mladí nadšenci se pokusí přejít 50 metrů nad zemí po laně mezi oběma věžemi vzdálenost 100 m. Návštěvníci si mohou vyzkoušet chůzi po tréninkové lajně nízko nad zemí.

• 28. 6.: státní hrad Grabštejn - Mimořádné zpřístupnění hradního veterinárního muzea v doprovodu nprap. Michala Kratochvíla. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výzbroje německé armády z konce 1. světové války a meziválečného období, sovětské armády a ČSLA. Návštěvníci se dozvědí i o dnešním využívání tzv. dolního zámku na Grabštejně a jeho okolí Armádou ČR. Prohlídkový okruh je veřejnosti přístupný v předem vypsaných termínech, kapacita prohlídky je omezena a pouze na rezervace.

• do 1. 11.: státní hrad Grabštejn - Výstava Hraběcí obory. Odkaz Clam-Gallasů v krajině Jizerských hor.  

Královéhradecký kraj

• 6. 6.: státní zámek Opočno - Péče o park a krajinu ve 21. století za využití koňské síly. Přednáška v rámci „Víkendu otevřených zahrad" v souvislosti s dvousetletým výročím zámeckého parku. Přednáší paní Jindřiška Svobodová ze spolku Centrum slezského norika.

• 6. - 7. 6.: státní zámek Opočno - Prohlídka opočenského zámeckého parku s výkladem. Akce se koná v rámci „Víkendu otevřených zahrad" v souvislosti s dvousetletým výročím zámeckého parku. Procházka parkem s odborným výkladem paní RNDr. Jarmily Martincové z Výzkumné stanice Opočno. Sraz před letohrádkem v 10, nebo ve 14 hodin. Během víkendu možnost projížďky kočárem taženým koňmi.

• 10. 6.: státní zámek Opočno - Divadelní představení Vysavač. V nádherném prostředí zámku Opočno můžete zažít jedinečně vtipný večer ve společnosti Bohumila Klepla. Komediální ONE MAN SHOW o zamilovaném stárnoucím uklízeči z nákupního centra. Máte chuť nechat si vysát každodenní starosti z hlavy? Přijďte se podívat na tuto romantickou komedii plnou vtipných eskapád autora Patrika Hartla. Akce pod širým nebem se koná za každého počasí. Začátek ve 20 hodin, jeho délka je 1,5 hodiny (bez přestávky).

• 11. 6.: státní zámek Opočno - Divadelní představení Otevřené manželství. Zoufale jedovatá tragikomedie o odvrácené straně lásky. V hlavní roli: Karel Roden a Jana Krausová.

• 12. 6.: státní zámek Opočno - Noc na Karlštejně. Muzikálové představení - Vyprodáno! Pozor, vzhledem k vládním opatřením ruší pořadatel všechna místa v hledišti od 17. do 23. řady (vstupné bude vráceno). Pro bližší informace sledujte web pořadatele: https://www.kulturapodhvezdami.cz/

• 13. 6.: státní zámek Opočno - Čas růží. Koncertní verze muzikálu na nádvoří zámku. Pozor, - všechna místa od 15. do 23. řady se přesouvají na odpolední představení v 17:00! Pro bližší informace sledujte web pořadatele: https://www.kulturapodhvezdami.cz/

• 14. 6.: státní zámek Opočno - Dracula. Koncertní verze známého českého muzikálu na nádvoří zámku. Pozor, - všechna místa od 15. do 23. řady se přesouvají na odpolední představení v 17:00!

• 20. 6. - 15. 8.: hospitál Kuks - Festival Hudební léto Kuks. Mezinárodní hudební festival klasické hudby. Zahajovací koncert je letos přesunut do Dvora Králové nad Labem. Sledujte stránky pořadatele: www.hudebniletokuks.cz

• 21. 6.: státní zámek Opočno - Prohlídky zbrojnic s rozšířeným výkladem. Mimořádná prohlídka orientální zbrojnice, loveckého a rytířského sálu s prodlouženou dobou trvání (cca 50 min.) a rozšířeným výkladem průvodce. Rezervace doporučena.

• 21. 6.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Svatební den na Hrádku u Nechanic. Plánujete svatbu na zámku? Přijeďte na prezentační svatební den a projděte si interiéry zámku se svatební konzultantkou. Začátky krátkých speciálních prohlídek s konzultantkou v 10:30, 12:30 a 14:30. Program bude upřesněn. Změna programu vyhrazena! Rezervace na telefonním čísle 495 441 244 nebo na e-mailu vuurenova.anna@npu.cz. Interiéry zámku oba dny ozdobí svatební šaty i květinová výzdoba.

• 28. 6.: státní zámek Opočno - Prohlídky zbrojnic s rozšířeným výkladem. Mimořádná prohlídka orientální zbrojnice, loveckého a rytířského sálu s prodlouženou dobou trvání (cca 50 min.) a rozšířeným výkladem průvodce. Rezervace doporučena.

• do 31. 10.: státní zámek Opočno - Lovecké tesáky z opočenských depozitářů. Výstava běžně nevystavovaných exponátů v rámci prohlídek zámku.  

Pardubický kraj

• 19. - 21. 6. a 26. - 28. 6.: státní hrad Kunětická hora - Letní divadelní scéna VČD Pardubice: Tři veteráni. Zábavný pohádkový příběh tří vysloužilých vojáků, kteří se zapletou do světa kouzel, a jejich povahy a pocit moci je svedou proti sobě. Jak naloží dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a vojenský kuchař Servác s dary, které dostanou od dobrosrdečných skřítků?

• do 6. 9.: Východočeská galerie v Pardubicích - Výstava Rodná hrouda. Současné pojetí Kunětické hory. Téma reflexe rodného kraje, Kunětické hory jako motivu, symbolu, památky či přírodní dominanty. Výstava představuje smyslovou poctu symbolu města (vizuální, zvukovou i haptickou). Zahrnuje díla různorodých technik od malby, kresby, grafiky, fotografie, přes komiks, nová média a zvukové i prostorové instalace. Více informací na: www.vcg.cz

• 2020 (dlouhodobá): Východočeská galerie v Pardubicích - Fenomén Kuňka. Výstava představuje díla ze sbírek galerie zachycující podobu hradu a krajiny kolem Kunětické hory. Dominantu a symbol města Pardubic nalezneme na obrazech v duchu romantismu a realistické malby z konce 19. století, prvorepublikové práce i díla poválečná. Více informací na: www.vcg.cz

• do 1. 11.: státní zámek Litomyšl - Zámecká fotografická soutěž na téma Barvy Waldsteinské Litomyšle. Šestý ročník zámecké fotografické soutěže o volné vstupenky na rok 2021, publikace a drobné ceny od státního zámku a Národního památkového ústavu. Fotosoutěž je součástí oslav roku 2020 věnovanému rodu Valdštejnů - Lvů ve službách císařů. 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 19 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turistické autobusy s přepravou kol jezdí v Českém ráji i v roce 2020
Turistické trháky v Libereckém kraji: zoologická zahrada a iQLandia
Hrady a zámky přivítají první návštěvníky v pondělí 25. května
Ve 14 přístupných českých jeskyních startuje 25. května nová sezona
O víkendu se mnoho lidí vydalo na výlety, třeba alespoň Riegrovkou
Na Troskách mají výtvarnou soutěž, jinde zažijete virtuální prohlídky
Návštěvníci na památky nemůžou, kasteláni proto uklízí i natáčí videa
Liberecký kraj láká stále více turistů, mezi cizinci vedou Němci
V areálu zámku Zákupy spadla zeď budovy, která čekala na svou obnovu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Světový den mokřadů slavíme i v Krkonoších

Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů náleží mezi nejpozoruhodnější biotopy Krkonoš. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš - Úpské rašeliniště a Pančavská louka - byly v roce 1993 zařazeny mezi nejvýznamnější mokřady světa v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Právě z iniciativy Ramsarské úmluvy (www.ramsar.org) se slaví 2. únor jako Světový den mokřadů. Další informace

Majetek kraje a jeho příspěvkovek ochrání pojišťovna Kooperativa

Krajští radní na jednání vybrali pojišťovnu, která bude pro Liberecký kraj a jeho 87 příspěvkových organizací od 1. dubna letošního roku spravovat pojištění majetku a odpovědnosti za škodu. Vítězná nabídková cena společnosti Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group za oba druhy pojištění činí 21 337 852 korun bez DPH za jeden rok plnění. Pojišťovací činnosti jsou od DPH ze zákona osvobozeny.  „Předmětem plnění veřejné zakázky je pojištění movitého a nemovitého majetku a pojištění odpovědnosti za škodu Libereckého kraje a příspěvkových organizací zřízených krajem," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie hledá řidiče, který na Smržovce porazil seniorku
Obrazem: Babí hop v Eurocentru 2023
Obrazem: Zásadská pralyže 2023
V Kokoníně hořelo osobní auto
Krajské halové přebory atletů měly rekordní účast

Nejčtenější články

03.02.: Přechod dopravy na Jablonecku zkomplikovalo počasí a elektronika
05.02.: Obrazem: Zásadská pralyže 2023
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace