Besedovali a bavili se o knihovně, potřebovala by lepší sklep

14.04.2011 09:42:24 | Autor: Dana Eršilová | Rubrika: Volný čas | Obce: Jablonec nad Nisou

Besedovali a bavili se o knihovně, potřebovala by lepší sklep

O pozoruhodné historii jablonecké městské knihovny vyprávěl v úterý odpoledne Václav Vostřák. Málokdo třeba ví, že v Jablonci byla zřízena nejprve německá knihovna. „Je třeba si uvědomit, že v roce 1880 obývalo město 8732 Němců a pouze 62 registrovaných Čechů," upozornil Vostřák. Pro svou besedu si vybral audiovizuální středisko ve druhém patře knihovny s unikátním otočným hledištěm, zájem o ni ale byl minimální.

O založení české knihovny v Jablonci se měl výrazně zasadit v roce 1919 knihovnický zákon pro udržení českých knihoven. Tehdejší radní nejdřív s nápadem vybudování knihovny nesouhlasili, ale i tak se historie české jablonecké knihovny začíná psát v roce 1920. Od samého počátku je jejím sídlem budova staré radnice.

„Zajímavý se jevil systém půjčování knih. Když si chtěl zájemce půjčit knihu, dostal k nahlédnutí seznam knih, ze kterého si vybral, co ho zajímalo," vyprávěl Vostřák. „Dřív se lidé nepřebírali v regálech s knihami, jako je tomu dnes," dodal.

Kvůli blížící se druhé světové válce byla činnost knihovny v roce 1938 zastavena. V létě roku 1945 přebírá česká knihovna po zrušené německé budovu staré radnice. „Muselo se vyklidit přes 400 tisíc německy psaných knih. Pak přišli dárci, kteří knihovně věnovali buď peněžní částku, nebo české knihy," řekl Vostřák.

„Prvním dárcem byl Emil Hanf, který daroval 18 knih a například turnovská knihovna přivezla do Jablonce 4000 svazků," vypočítával Vostřák. Čítárnu veřejnosti zpřístupnili 15. srpna 1945. Čtenáři si mohli v čítárně vybírat ze čtyřiceti časopisů, patnácti deníků a deseti týdeníků.

V 50. letech se ale po počátečním nadšení z plnících se polic začaly dělit knihy na doporučené a nežádoucí. „Ti, kteří toužili po kvalitní literatuře, si shromažďovali tajné fondy doma a nakupovali ve spřízněných antikvariátech," připomněl Vostřák. Na druhou stranu v roce 1950 knihovna otevřela oddělení s cizojazyčnou literaturou.

V roce 1969 byla knihovna přestěhována do náhradních prostor kvůli rekonstrukci a přestavbě celé budovy radnice. Modernizaci zastupitelstvo plánovalo na tři roky. Kvůli financím ale skončila až v roce 1978, kdy se knihovna vrátila do staronových prostor. Oproti původním oddělením přibyly studovna, hudební oddělení a audiovizuální středisko.

„Sklepní prostory současné knihovny nejsou vyhovující, jsou vlhké, nelze v nich skladovat knihy. Zazněly návrhy, a dokonce byly vypracovány projekty, na přestěhování knihovny do budovy bývalých městských lázní. Projekty jsou ale velmi drahé," popisoval Vostřák. Připouští, že by město mohlo dostat na novou městskou knihovnu takzvané evropské peníze, namítá ale, že samotný provoz by byl velmi nákladný.

Návštěvníci besedy si také posteskli, že v dnešní uspěchané době sice mají lidé vzdělání, ale jsou líní číst. „Nazval bych to jistým druhem analfabetismu," myslí si Václav Vostřák.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nedal přednost v jízdě na jablonecké křižovatce
Smržovské kulturní a zábavné akce v květnu
Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí
Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Jablonečtí strážníci byli na ukrajinské Slavnosti jara

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
01.05.: Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace