294 statečných nabídlo dechberoucí zážitek celé škále emocí napříč

12.03.2023 22:59:00 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

294 statečných nabídlo dechberoucí zážitek celé škále emocí napříč

Nebudu vám vypisovat, co všechno uvádějí autoři v záhlaví hry, protože z toho byste měli v hlavě guláš. Přitom je hra 294 statečnýchTomáše Dianišky absolutním úkazem divadelní scény, a to v tom nejpozitivnějším smyslu slova.

Na pozadí známé historické události a největšího hrdinství v dějinách naší země (operace Anthropoid a atentát na Heydricha), rozehrává osudovou symfonii, tvořenou jednotlivými postavami a jejich úloze nejen v rámci operace, ale i v životě jako takovém.

Doku- fikční hru přivezlo do Městského divadla Jablonec nad Nisou Divadlo Pod Palmovkou Praha a dychtivému publiku nabídlo zhruba stošedesátiminutový proud emocí různého druhu. Zkrátka a dobře, Dianiška je Bůh. Jeho neotřelý přístup a cit k detailu je obdivuhodný a nevídaný. Není divu, že inscenace 294 statečných získala v roce 2020 ocenění v Cenách divadelních kritiků, a to za nejlépe uvedenou českou hru. Ve stejném roce byla nominována na Cenu Marka Ravenhilla a o dva roky později si odnesla Cenu Divadelních novin za tvůrčí počin v oboru činoherní divadlo v období od září 2020 do srpna 2022.

Na základě uvedeného je nad slunce jasnější, že ani moje recenze nemůže být jiná, než pochvalná. Dianiškův pohled a zpracování je tak originální a autorské, že prostě nemá obdoby. Přesně dokáže uchopit víceméně zapomenuté okamžiky našich dějin (byť významné), zmodernizovat jejich vyprávění, dodat grotesknější tvář a nadsázku, přičemž symbolika celkové vnímání děje ještě utuží. Herecké výkony byly rovněž famózní, vyzvednu především Denise Šafaříka a Martina Němce, ale nezaostával nikdo. Původně se mi zdála slabší scéna, na níž mě v úvodu pobavily snad jen symboly Renaultu s čárkou uprostřed místo ´Hakenkreuzů´ na říšských vlajkách. Postupem času a i díky mistrovství osvětlovače jsem ovšem změnila názor. Scéna jako by promlouvala a dodávala příběhu na syrovosti. Zvláštní kapitolou je hudba Matěje Šteska, která si rovněž zaslouží pouze superlativy.

Ano, hra je dlouhá. Ale děj se odvíjí tak rychle, že jede tak rychle, jako vlak do koncentráku (to jsem si půjčila od jednoho spokojeného diváka, ale je to tak výstižné, že mě nic lepšího nenapadá). Přesto se našli tací, kteří o pauze odcházeli. Snad to bylo pro ně příliš tragické, možná si špatně vybrali žánr. Každopádně si dovolím kroutit nad jejich počínání hlavou. 294 statečných si rozhodně zaslouží dokoukat až do konce. Před závěrečnou děkovačkou se šířilo divadlem až mrazivé ticho (po uvědomění si celé tragické situace), které se ovšem záhy proměnilo v ohlušující aplaus a s dlaněmi červenými od potlesku jsme si své pochvalné dojmy sdělovali ještě před divadlem. Bravo, bravo a třikrát bravo.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec nad Nisou v březnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dočasné zrušení zastávky u Staré Osady

Kvůli rekonstrukci křižovatky ulic Československé armády a Stará Osada (u firmy Atrea) a autobusové zastávky bude v době od 1. dubna do 31. května dočasně zrušená autobusová zastávka Rýnovice, křižovatka ve směru na Lukášov a Liberec. Linky MHD č. 104 (směr Lukášov) a č. 107 (směr Kunratice, Mšenská) budou využívat zastávku Rýnovice, Belgická umístěnou před okružní křižovatkou v Belgické ulici.

Jablonec uzavře strategii MA21

Statutární město Jablonec nad Nisou podepíše Deklaraci k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21. V procesu byl postupně schválený odpovědný politik, kterým je náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská, koordinátor, skupiny, nyní následuje deklarace. Postup při zavádění MA21 jako metody kvality je striktně definovaný kritérii a ukazateli schválenými pracovní skupinou MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj v dokumentu Kritéria MA21 a Pravidla hodnocení. „Během termínu realizace se zavazujeme dosáhnout úrovně kategorie D, a to dle předpokladu do září 2023, a následně kategorie C. Za tuto dobu musíme splnit 11 kritérií," vysvětlila náměstkyně Opočenská.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do jara vstoupily i týmy v I.B třídě východ
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald v dubnu
Architekti budou soutěžit o nejlepší návrh jablonecké školky
FOTO: Rychnov remizoval 1:1 s Košťálovem

Nejčtenější články

31.03.: Velikonoce v Krásné jsou přichystány na 1. dubna
30.03.: Volejbalistky o víkendu bojují o vítězství v I. lize žen
31.03.: Velikonoce v Jablonci se konají od 30. března do 10. dubna

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace