Za Frantou Jelínkem ...

24.09.2012 14:49:34 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Za Frantou Jelínkem ...

Smutná zpráva přišla z České Lípy, kde se František Jelínek delší čas léčil ... Minulý čtvrtek byl dnem, kdy se uzavřela jeho životní kapitola ve věku nedožitých 66 let.

Ochovanec Sokolova nastoupil na vojnu do Dukly Tachov jako technický útočník, ale trenér Kapusta z něho udělal stopera, a to takového, že si ho všiml i tehdejší jablonecký lodivod, legendární Karel Kolský, a tak nebylo překvapením, když se na podzim 1966 objevil na Střelnici v dresu LIAZ. Kolský mu dal premiérově už na podzim šanci proti RH Cheb v záloze, ale debut byl úplným propadákem. Když pak v zimě chodily reference ze zápasů tehdy populárního zimního turnaje Tatry Smíchov v tom smyslu, že „výborně hrál na stoperu Jelínek", tak to mnozí včetně mě považovali za dobrý marketinkový tah pánů Poláka se Šelbickým, kteří tehdy vládli fotbalovému sekretariátu. Však také po miláčkovi ochozů s neuvěřitelným výskokem Frantovi Vítů se čekalo, že se bude jeho odchod těžko nahrazovat. Jenže člověk míní, život mění, Franta na jaře vyběhl s číslem 3 na zádech, a když udělal první kličku útočníkovi na vlastním malém vápně, o půlku stadionu se pokoušely mrákoty. Jenže pak přišla klička druhá, třetí, přibývaly sezony a až do roku 1978 byl Franta Jelínek v Jablonci stoperem číslo 1 po celá ta dlouhá léta. Jablonecká obrana, kde se vedle něho střídali Čmarada, Jirka Vávra, Frydrych, Húščava či Šrejma, tu jakoby vyčetli z románu o tom jak se kalila ocel. Léta ubíhala, trenéři se střídali, až přišel přísný Chobot a jemu Frantovy legrácky v tréninku tak nějak nevoněly až přišlo pro Frantu vale. To nesl těžce, kopačky pověsil na hřebík, ale viditelně ho potěšilo, když si po létech přečetl slova jablonecké trenérské legendy Vlasty Chobota o tom, že „Jelínek, to byla moje největší chyba, kterou jsem v Jablonci udělal ...", ale to už byl od fotbalu dále než si snad přál. Velmi ho poznamenal předčasný odchod manželky Věry, v posledních letech se ozvaly zdravotní problémy, které ho přivedly až k tomu nešťastnému čtvrtku ...

Kamarádi a spoluhráči připravují na huťském hřbitově skromné rozloučení a věnují mu vzpomínku. Vzpomínku na skvělého fotbalistu, kamaráda, srandistu co nezkazil žádnou legraci, ale především na kopáče, jemuž sudičky daly už do kolébky neuvěřitelně kvalitní fotbalové geny.

Byl jsem Tvým velkým obdivovatelem a jsi jeden z mála jabloneckých fotbalistů, o kterých nebylo nutné otřít se břitkým perem fotbalového kritika. Nelze zapomenout na Tvoje skvělé hlavičky, vytříbenou techniku kolem vlastního vápna co brala dech, takže tu penaltu, kterou jsi tenkrát v lize nedal proti Košicím jsme všichni vzali tak, že prostě to se stává jednou za mnoho let. Určitě nejsem sám, kdo Ti Franto věnuje krásnou vzpomínku na plejera, který tu tolik let bavil ochozy, a které se těšily, co zase technického předvedeš. Byly to doby, kdy na Střelnici šlapala půlka Jablonce, byly to doby, kdy hlavní fotbalové hvězdy bydlely v Jablonci a tak měly se svými fanoušky každodenní kontakt, a byly to doby, kdy každý jablonecký fotbalista byl prostě náš. A i to Tvoje pracovní angažmá „v azylu" JZD Jenišovice u velkého podporovatele jabloneckého fotbalu Jardy Richtra, to také mělo svoje parametry.

Zkrátka, Ty jsi do té velké fotbalové rodiny patřil a byl její velkou oporou. Za to, jaký jsi byl fotbalista, člověk, kamarád Ti vzdávám hold a obdiv, pro který zkrátka těžko hledám slova.

Loučím se a děkuji a čest Tvojí památce Franto !

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Evropští odborníci na ochranu alejí se sjedou do Liberce

Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju. Cyklus přednášek odstartuje 25. dubna na Krajském úřadu Libereckého kraje. Přednášet budou zástupci ministerstva životního prostředí, krajského úřadu, správy a údržby silnic a odborníci na ochranu stromů. O své zkušenosti s obnovou, ochranou a údržbou alejí se podělí i zahraniční hosté z Francie, Německa, Polska, Ruska a Švédska.

Nominovat nejlepší Památku kraje můžete do konce dubna

Už jen do 30. dubna mohou lidé nominovat stavby do soutěže Památka roku 2018 Libereckého kraje. Cílem klání, které Liberecký kraj pořádá poprvé, je ocenit nejlepší obnovu nemovité kulturní památky. Podmínkou účasti v soutěži je dokončení obnovy nemovité kulturní památky v kalendářním roce nebo etapě obnovy a zároveň musí být dodržen minimální vlastní podíl vlastníka na obnově ve výši 50 000 korun. Podrobnosti v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O prodlouženém velikonočním víkendu policisté kontrolovali řidiče
Policie hledá svědky nehody v Nové Vsi, při níž srazili kočárek s dítětem
Liberec uvítá volejbalové superveterány na Svijany cupu 2019
Pod Ještědem hořelo kvůli nedopalku cigarety, hasiči zasahují i jinde
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2018 získalo devět osobností

Nejčtenější články

21.04.: Místo odpalu ohňostroje na jablonecké přehradě se mění
22.04.: Vlak narazil před Železným Brodem do stromu
21.04.: V anketě Dřevěná stavba 2019 uspěla hřiště z Libereckého kraje

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT