Vzpomínali na trenéra Horčičku

14.01.2014 14:08:57 | Autor: Jaroslav Hrabák,lj | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Vzpomínali na trenéra Horčičku

Na konci roku se sešli pánové již v letech, kteří fanouškům dávají vzpomenout na slavnou éru jabloneckých fotbalových dorostenců, jejichž parta v sedmdesátých letech minulého století patřila k nejlepším týmům Československa.

V pionýrských dobách jabloneckého fotbalu, a to přesně v roce 1963, kdy se zásluhou party kolem trenéra Ládi Čulíka stal jablonecký fotbal ligovým, byl tak trochu stranou hlavní pozornosti jablonecký dorost. Ten si pod vedením trenéra Šíra zahrál v šedesátých letech i dorosteneckou ligu. Benjamínkem v tomto týmu byl kupříkladu Vašek Halama či Jirka Zemler. Když vzal fotbal do ruky LIAZ, do role šéfa trenérské rady mládeže byl postaven tehdy ještě nedávný kanonýr Jiskry Josef Cinibulk a dirigentskou taktovku u A dorostu převzal Mirek Horčičko. Úkol byl jasný! Dostat jablonecký mládežnický fotbal nahoru! Byly to nádherné časy, Horčičko sestavil parádní tým, a ten hrál pohledný fotbal. V bráně doslova bláznil Radim Straka, vzrůstem pomenší, ale výkonem skvělý stoper Rosťa Dvořák s nevídaným výskokem to před Radimem ze vzduchu likvidoval stejně jako dnes Terry Čechovi v Chelsea. Uprostřed pole kraloval technický talent z Třebechovic Honza Slezák. Velké trápení měl Horčičko s jabloneckým „Garrinchnou" Luďkem Štarchem než mu vysvětlil, že fotbal se hraje nejen na krásu, ale taky dozadu. No a vše tvrdili kanonýři Petr Cinibulk a Jirka Boček. Byl to báječný tým, který diváka chytil pod srdcem. Málo platné, předzápasy dorostu před mistráky dospělých byla parádní záležitost a je škoda, že současný fotbal šel cestou jinou. Na Horčičkův dorost chodilo v průměru více lidí než dnes na ligové áčko !! Není tohle argument ? Léta šla, Horčičku vystřídal Macháček, přicházeli další talenti, od Jirky Tupce či Jardu Petrtýla ze Mšena přes Pepu Jarolíma či Bohouše Patku z Rychnova nebo odchovance Střelnice Pepu Latislava či Standu Kouřila, až třeba po janovského Pištu Mihálika, ale to už jsme ušli velký kus cesty a těch jmen jde jmenovat skutečně jenom pár.

Ti kluci fotbal milovali, měli kliku na skvělé vedení a obrovskou smůlu: když jim končila vojna, kde díky svým výborným dorosteneckým výkonům hráli v různých Duklách a všichni se těšili, jak svůj talent rozvinou v Jablonci, tak pro ně přišla rána v podobě do té doby největšího úspěchu jabloneckého fotbalu - postup do celostátní ligy. No a to pro vstup talentovaných mladíků nebylo zrovna příjemné ovzduší, protože v Jablonci byl tehdy tým rutinérů kolem Rudy Svobody a tam bylo prosadit se skoro nemožné. Historie je kuriozní, nejlepší dorost všech dob a cesta do dospělých a na Střelnici, což byl jejich sen, byla zarubaná. Ale i tak mnozí z nich pak odehráli svoje kariéry a na ta krásná dorostenecká jablonecká léta vzpomínají dodnes. A taky se občas sejdou, aby si popovídali. Ale to už hovoří Rosťa Dvořák, stoper, na němž jablonečtí fandové svého času mohli oči nechat:

„Ke konci roku jsme se sešli, abychom po letech zavzpomínali a zhodnotili kdo má víc šedin a větší pupek. Naše setkání mají vždy zápal a nasazení, jako tenkrát. Tentokrát mezi nás přišel i Pepa Kohoutek, který svým klidem, spolehlivostí a nadhledem dokázal naše mužstvo nejen povzbudit, ale i usměrnit. Zavzpomínali jsme na články Jardy Hrabáka v Novinách Jablonecka, pochvala i kritika jednotlivce i mužstva se dostala do povědomí fanoušků, kteří na nás chodili v dnes nevídaném počtu a vytvořili nám nádhernou kulisu - to se pak hrálo! Parta, vedení, tréninky i Tvoje články do sebe zapadaly, což se na výkonu mužstva projevilo. Vždyť jsme všichni kopali za milovaný Jablonec! Svými články jsi „probudil" i potěšil nejedno tehdy mladé fotbalové srdce, a na to se nedá zapomenout. Takže jménem mančaftu a jednohlasně, díky Jardo!"

Díky za kompliment, byly to tehdy nádherné roky, bylo nám podstatně méně a naší největší láskou, strastí i starostí byl fotbal. Jablonecký fotbal. Nechci se pasovat do role mentora, ale ono se to tenkrát tak nějak sešlo. Co je nejcennější? Že ten vztah po celá ta léta přetrvává, i když jsme dnes všichni prošedivělí kmeti, ale to co nám v srdcích zůstává, vzpomínky, to je přece nádherné. Tak ať nám to kluci, dnes tedy pánové, zůstane i do dalších, věřme že ještě mnoha, let!

     - Hk -

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pohádkový les pořádají v Rovensku

Tradiční Pohádkový les v Rovensku pod Troskami se koná v sobotu 18. května od 12.00 do 15.30. Trasa pohádkového lesa od startu je dlouhá 2 km a je zvládnutelná i s kočárky. Pohádkový les se koná za každého počasí. Celá trasa vede lesem Boreckých skal v Českém ráji. Z Turnova do Rovenska bude jezdit i parní vlak! Více podrobností

Pokračuje výstava fotografií v jablonecké nemocnici

V jablonecké nemocnici na chodbě za bistrem pokračuje výstava fotografií Jaroslavy Fojtíkové, která ve dvou blocích, s názvem Orchideje naší přírody a I u nás máme stepi, představuje svá oblíbená místa České republiky. „Ráda bych vám svými snímky zprostředkovala malou procházku po stepních lokalitách u nás. Z nepřeberného množství druhů rostlin jsem vybrala pár zástupců, typických pro tato místa v průběhu jedné vegetační sezony. Alespoň několik záběrů jsem musela věnovat i zástupcům říše živočišné, bez které by malý exkurz do našich stepních lokalit nebyl myslitelný," uvedla autorka výstavy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem:Tanvaldské sportovní hry seniorů
Ze Sparty bez Hovorky a bez bodu
Mšenské školy postoupily do finále Mc Donald‘s Cupu
Změna místa konání středečního MTB poháru
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování

Nejčtenější články

18.05.: Obrazem: V krajském přeboru st.žáků zdolaly Velké Hamry FK Jablonec
18.05.: V I.A třídě překvapivá porážka Pěnčína
18.05.: Oblast cyklodopravy podpoří kraj více jak 13 miliony korun

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Ebony Porn European Porn