Vzpomínali na trenéra Horčičku

14.01.2014 14:08:57 | Autor: Jaroslav Hrabák,lj | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Vzpomínali na trenéra Horčičku

Na konci roku se sešli pánové již v letech, kteří fanouškům dávají vzpomenout na slavnou éru jabloneckých fotbalových dorostenců, jejichž parta v sedmdesátých letech minulého století patřila k nejlepším týmům Československa.

V pionýrských dobách jabloneckého fotbalu, a to přesně v roce 1963, kdy se zásluhou party kolem trenéra Ládi Čulíka stal jablonecký fotbal ligovým, byl tak trochu stranou hlavní pozornosti jablonecký dorost. Ten si pod vedením trenéra Šíra zahrál v šedesátých letech i dorosteneckou ligu. Benjamínkem v tomto týmu byl kupříkladu Vašek Halama či Jirka Zemler. Když vzal fotbal do ruky LIAZ, do role šéfa trenérské rady mládeže byl postaven tehdy ještě nedávný kanonýr Jiskry Josef Cinibulk a dirigentskou taktovku u A dorostu převzal Mirek Horčičko. Úkol byl jasný! Dostat jablonecký mládežnický fotbal nahoru! Byly to nádherné časy, Horčičko sestavil parádní tým, a ten hrál pohledný fotbal. V bráně doslova bláznil Radim Straka, vzrůstem pomenší, ale výkonem skvělý stoper Rosťa Dvořák s nevídaným výskokem to před Radimem ze vzduchu likvidoval stejně jako dnes Terry Čechovi v Chelsea. Uprostřed pole kraloval technický talent z Třebechovic Honza Slezák. Velké trápení měl Horčičko s jabloneckým „Garrinchnou" Luďkem Štarchem než mu vysvětlil, že fotbal se hraje nejen na krásu, ale taky dozadu. No a vše tvrdili kanonýři Petr Cinibulk a Jirka Boček. Byl to báječný tým, který diváka chytil pod srdcem. Málo platné, předzápasy dorostu před mistráky dospělých byla parádní záležitost a je škoda, že současný fotbal šel cestou jinou. Na Horčičkův dorost chodilo v průměru více lidí než dnes na ligové áčko !! Není tohle argument ? Léta šla, Horčičku vystřídal Macháček, přicházeli další talenti, od Jirky Tupce či Jardu Petrtýla ze Mšena přes Pepu Jarolíma či Bohouše Patku z Rychnova nebo odchovance Střelnice Pepu Latislava či Standu Kouřila, až třeba po janovského Pištu Mihálika, ale to už jsme ušli velký kus cesty a těch jmen jde jmenovat skutečně jenom pár.

Ti kluci fotbal milovali, měli kliku na skvělé vedení a obrovskou smůlu: když jim končila vojna, kde díky svým výborným dorosteneckým výkonům hráli v různých Duklách a všichni se těšili, jak svůj talent rozvinou v Jablonci, tak pro ně přišla rána v podobě do té doby největšího úspěchu jabloneckého fotbalu - postup do celostátní ligy. No a to pro vstup talentovaných mladíků nebylo zrovna příjemné ovzduší, protože v Jablonci byl tehdy tým rutinérů kolem Rudy Svobody a tam bylo prosadit se skoro nemožné. Historie je kuriozní, nejlepší dorost všech dob a cesta do dospělých a na Střelnici, což byl jejich sen, byla zarubaná. Ale i tak mnozí z nich pak odehráli svoje kariéry a na ta krásná dorostenecká jablonecká léta vzpomínají dodnes. A taky se občas sejdou, aby si popovídali. Ale to už hovoří Rosťa Dvořák, stoper, na němž jablonečtí fandové svého času mohli oči nechat:

„Ke konci roku jsme se sešli, abychom po letech zavzpomínali a zhodnotili kdo má víc šedin a větší pupek. Naše setkání mají vždy zápal a nasazení, jako tenkrát. Tentokrát mezi nás přišel i Pepa Kohoutek, který svým klidem, spolehlivostí a nadhledem dokázal naše mužstvo nejen povzbudit, ale i usměrnit. Zavzpomínali jsme na články Jardy Hrabáka v Novinách Jablonecka, pochvala i kritika jednotlivce i mužstva se dostala do povědomí fanoušků, kteří na nás chodili v dnes nevídaném počtu a vytvořili nám nádhernou kulisu - to se pak hrálo! Parta, vedení, tréninky i Tvoje články do sebe zapadaly, což se na výkonu mužstva projevilo. Vždyť jsme všichni kopali za milovaný Jablonec! Svými články jsi „probudil" i potěšil nejedno tehdy mladé fotbalové srdce, a na to se nedá zapomenout. Takže jménem mančaftu a jednohlasně, díky Jardo!"

Díky za kompliment, byly to tehdy nádherné roky, bylo nám podstatně méně a naší největší láskou, strastí i starostí byl fotbal. Jablonecký fotbal. Nechci se pasovat do role mentora, ale ono se to tenkrát tak nějak sešlo. Co je nejcennější? Že ten vztah po celá ta léta přetrvává, i když jsme dnes všichni prošedivělí kmeti, ale to co nám v srdcích zůstává, vzpomínky, to je přece nádherné. Tak ať nám to kluci, dnes tedy pánové, zůstane i do dalších, věřme že ještě mnoha, let!

     - Hk -

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program kin v Jablonci nad Nisou od 21. února do 6. března
Obrazem: Memoriál Karla Líbala 2019
Obrazem: Dětský karneval v Kokoníně
Mladší žactvo bojovalo o tituly přeborníků Liberecka
Senzační zlato štafety atletek LIAZU

Nejčtenější články

20.02.: Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Poradíme Vám, jak ušetřit za vytápění i energie, jak využívat solární energii a úsporné zdroje světla a vody.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT