Vítr během noci lámal stromy, silnice byly nesjízdné

06.12.2013 08:56:50 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Vítr během noci lámal stromy, silnice byly nesjízdné

Aktualizováno: Silný vítr, v nižších polohách déšť, ve vyšších sníh - takové podmínky panovaly od čtvrtečního večera i v Libereckém kraji. Po vichřici zůstávají popadané stromy, takže vznikají i překážky na silnicích a mnoho řidičů zůstalo během noci uvězněno ve svých autech.

Zatímco do půlnoci byly výjezdy hasičů spíše ojedinělé, po půlnoci vítr zesílil a začal lámat stromy, které zatarasily řadu silnic. „Od půlnoci do 7.30 hodin zasahovali hasiči u 33 událostí. Z 90 % šlo o technické zásahy, kdy odstraňovali popadané stromy. Nejčastěji vyjížděli hasiči na Semilsku (13x), o něco méně na Liberecku (8x) a Jablonecku (7x). Nejméně zásahů bylo zatím na Českolipsku (5)," potvrdila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Popadané stromy jsou především na Jablonecku a v Pojizeří

Se stromy byly problémy na Jablonecku v Lučanech nad Nisou, Železném Brodě, v části obce Proseč nad Nisou či Smržovce. Na Semilsku pak vítr lámal stromy hlavně v horských oblastech kolem Jablonce nad Jizerou a Benecka. Podle informací TV Nova jeden z řidičů zůstal uvězněný po část noci ve svém autě v Poniklé a pokračovat v jízdě mohl až po vyproštění zavolanými hasiči.

Přímo v Jablonci nad Nisou pak během noci spadl dokonce nazdobený vánoční strom, naštěstí už předtím technické služby ohradily prostor na náměstí a nikomu se nic nestalo. (více k tomu čtěte samostatně zde)

Zásahy hasičů po nočním řádění silného větru<br />Autor: HZS Libereckého krajeNa Liberecku byli například hasiči voláni ke stromu visícímu na drátech elektrického vedení v Bílém Kostele nad Nisou. Po cestě se museli hasiči motorovými pilami probojovat přes šest spadlých stromů v úseku na Václavice. Přímo v Liberci statná bříza uzavřela ulici Podzimní.

Kamiony opět stojí v úseku na Harrachov

Tradičně byl kamiony zatarasen i hlavní tah I/10 Tanvald - Harrachov, kde zasahovali už ve čtvrtek večer tanvaldští profesionální hasiči. Ti byli voláni do Kořenova k uvolnění komunikace, kde se zasekl napříč silnice polský kamion.

„Již během jízdy k zásahu jsme zjistili, že další kamiony stojí kvůli nesjízdné vozovce až do obce Desná. V první řadě jsme vyprostili pomocí navijáku kamion blokující provoz. Dále jsme na místě řídili dopravu a pomáhali otáčet osobní vozy, které se raději vracely zpět," popsal situaci velitel družstva tanvaldských hasičů pprap. Radim Káninský.

Policie ČR ve čtvrtek večer silnici uzavřela pro nákladní vozidla a omezení platí i na pátek. „Včera ve večerních hodinách byl zhruba ve 21 hodin z důvodu intenzívních sněhových srážek a silného větru uzavřen v obou směrech úsek silnice I/10 mezi Tanvaldem a Harrachovem (včetně hraničního přechodu v Harrachově) pro nákladní kamionovou dopravu," potvrdil generální ředitel společnosti Silnice LK Petr Šén.

Vzhledem k problémům s odstavenými kamiony v průběhu dne, předpovědi počasí a aktuálnímu stavu počasí zůstává uvedený úsek dále až do odvolání pro nákladní kamionovou dopravu neprůjezdný (včetně hraničního přechodu v Harrachově) v obou směrech.

„Řidičům nákladních vozidel mířících do Polska (či z Polska do ČR) a dále na sever Evropy doporučujeme využít jiných hraničních přechodů. Na dodržování zákazu vjezdu průběžně dohlíží Policie ČR a Městská policie v Tanvaldě. K tomuto opatření dochází z důvodu zajištění základní sjízdnosti pro osobní dopravu, veřejnou dopravu (autobusy) a složky IZS. Pro osobní a autobusovou dopravu je úsek sjízdný se zvýšenou opatrností," sdělil Petr Šén.

Kvůli nehodě v obci Jeřmanice byla po část noci neprůjezdná i silnice R35 z Liberce na Turnov.

Aktuální doplnění 15.00: Hasiči byli i během dopoledne voláni k popadaným stromům, které jsou nejen na silnici, ale i železniční trati nebo drátech elektrického vedení. „Počet technických zásahů stoupl na 51, na Liberecku vyjížděli hasiči 13x, na Jablonecku 9x, na Českolipsku 16x a na Semilsku 13x. Zaznamenali jsme také již první případ, kdy spadlý strom způsobil výraznější škody. Stalo se tak v ulici Za Mlýnem ve Vratislavicích nad Nisou, kde strom spadl na firemní halu a prorazil střechu," upřesnila mluvčí krajských hasičů. Hasiči na místě nejprve prořezali větve a poté pomocí navijáku cisterny a ocelového lana dostali kmen dolů. Se zásahem ve výšce pomohlo lezecké družstvo libereckých profesionálních hasičů.   

Několik fotografií z ranních a dopoledních zásahů hasičů

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Noční vichřice zlomila vánoční strom na jabloneckém náměstí
Sníh na silnicích potrápil řidiče, pod Frýdštejnem uvízlo deset aut
Hromadná nehoda deseti aut zablokovala silnici z Liberce na Turnov

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Spartak Rychnov je stále na čele východní skupiny I.B třídy
Noční linka autobusu v Jablonci dočasně jezdit nebude
Rodiče ignorovali v ulici Arbesova zákaz stání, teď nemohou ani zastavit
V derby Desná vs. Mšeno padlo osm gólů

Nejčtenější články

22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
23.09.: VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru
23.09.: Fotbalisté Velkých Hamrů potvrdili druhé místo v divizi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn