To není apríl – Luboš Šrejma slaví 70

02.04.2012 18:26:51 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

To není apríl – Luboš Šrejma slaví 70

Přesně na den 1. dubna 1942 se panu zubaři v Městci Králové narodil hošík, jemuž dali jméno Luboš. K zubům ho to netáhlo, o to víc na místní sportoviště a od malička, když tam byl míč, tak i Luboš. Na vojnu narukoval do RH Pardubice, kde hrál s několika borci z Hradce Králové, a tak není divu, že levonohého borečka vedla další fotbalová cesta do Bohemky, tam měl na levém křídle nahradit legendárního prcka Kauru, a tam, vedle kanonýra Píši, odehrál řadu zápasů.

Až jednou potkal jistou slečnu Ivu, ta byla z Jablonce a bylo rozhodnuto. Od roku 1965 se levý křídelník začal prohánět na Střelnici, to tu ještě vládl trenér Buchta, v bráně svými akrobatickými zákroky udivoval Jirka Zemler, už tehdy „dědek" Dočkal či Jihočech Jirka Vávra a další dnes už pamětníci. O zlom v kariéře se mu postaral trenér Karel Kolský, nebyl spokojen s obranou a z ničeho nic levé křídlo poslal na předstopera - a hned v poháru proti Spartě! Fandové si klepali na čelo, ale po zápase v úžasu konstatovali: „ten Šrejma byl nejlepší na place a rudého kanonýra Maška zkrotil jako pejska"! Levého beka tehdy hrál v Jablonci internacionál a kapitán slavné chilské jedenáctky Láďa Novák, ale jakmile pověsil kopačky na hřebík, dres s číslem 4 oblékl Luboš Šrejma na dlouhých deset let, k tomu kapitánskou pásku a skvělé výkony týden co týden. Co by dnes Komňacký dal za tak jak se říká moderně „ostré" kraje jakými v dresu LIAZ bývali vlevo Šrejma a vpravo Čmarada! Jeho kariéru přibrzdilo zranění, následníkem měl být exliberecký Zdeněk Florian, ovšem toho v lize v Edenu „srovnal" Luža a bylo po kariéře. Luboš pomalu přešel od hráčské kariéry k funkcionářské. Chobotovi dělal léta nejen asistenta, ale i vedoucího mužstva, a když postihly Střelnici turbulentní doby posadil se do sekretářského křesla a byl jedním z těch, kdo tehdy mladého odvážlivce Peltu podpořili a spolu s dalším matadorem Jardou Dočkalem zvedli jablonecký fotbal doslova z popela. Ale to se již přiblížila šedesátka a Luboš svoji fotbalovou kariéru prodlužuje jako správce sportoviště ve Mšeně a potvrzuje tak starou pravdu, že kdo má srdce na pravém místě, a to srdce věnuje fotbalu, je to celoživotní láska.

Jako hráč i v dobách železné opony poznal vyspělý fotbal za hranicemi, kam se občas liazácký fotbal dostal. A zatímco při průjezdu Alpami jeho spoluhráči mastili filky, Luboš neváhal a na nějakou tu výšinku spolu s Láďou Pleštilem vykročil se slovy „celej život jsem na rovným place, tak trošku těch kopečků neuškodí!" Ta neuvěřitelná sedmdesátka je příležitostí k ohlédnutí a k oslavě. Luboši, je určitě co slavit, a také určitě s kým, těším se, jak tu jabloneckou historii probereme, zavzpomínáme a hlavně průvod gratulantů, do kterého se určitě zařadím, s Tebou nejen zavzpomíná, poděkuje za krásné chvíle s fotbalem a bude si vážit toho, že právě Luboš Šrejma, jablonecká fotbalová legenda, patří k těm, jehož podání ruky je ctí. Tak to cítím nejen já, za to Tě Luboši celá léta obdivujeme a vážíme si Tě.

Tak hodně zdraví, mnoga ljeta a živijó s fotbalem, bez kterého to ale fakt nejde. Luboši, díky za vše co jsi pro jablonecký fotbal udělal a ta sedmdesátka? Copak je to pro tak aktivního člověka jako jsi Ty nějaký věk?

V úctě Tvůj obdivovatel Jarda Hrabák a jistě i spousta dalších fanoušků !

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 50 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT