Rudolf Svoboda oslavil pětašedesátiny

26.07.2011 07:49:18 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Rudolf Svoboda oslavil pětašedesátiny

Legenda je sice epický literární druh pojednávající o životě světce, ale v přeneseném smyslu může být legenda o význačné osobě. Význačnou osobou historie jabloneckého fotbalu je rozhodně Rudolf Svoboda, od soboty pětašedesátník. Za své fotbalové kousky a góly, které za deset let v jabloneckém dresu předváděl, označení legenda si vysloužil. Pamětníci na partu kolem něho vzpomínají dodnes.

Do Jablonce jste přišel po vojně, ale o přestupu se vyprávějí různé story, tak jak to bylo?

Někdy v květnu 1966 přijela Sparta, kde hrál taky o devět let starší brácha Láďa, který pak byl na Kladně. Dali mi dvě tisícovky, které jsme na rotě propili, ale přestup se nekonal, protože už neplatil. Já musel na vojně nasluhovat tři měsíce a podruhé už byl rychlejší Jablonec. S Duklou jsme hráli přátelák v Jablonci, vyhráli jsme 3:1 a já to v Jablonci podepsal a zůstal tady deset let.

Převážnou část kariéry v Jablonci jste zažil ve druhé lize, ale skončil jste po dvouletém působení Liazu v první lize.
Hrál jsem v Jablonci deset let, tenkrát mě párkrát někdo lákal na přestup, ale tehdy to nebylo tak jednoduché. Když by klub byl proti, tak to znamenalo třeba i dva roky čekat a nehrát, to by byl stejně konec. Já bych stejně asi nikam nešel, mně se v Jablonci líbilo, našel jsem si tady i skvělou manželku Marcelu a založil rodinu. Měl jsem a mám tady řadu kamarádů, jak z bývalých spoluhráčů, tak i mimo. Začal jsem hrát tenkrát rekreačně tenis, hrál jsem volejbal za Janov, vlastně trénoval trojfázově.

Dostat se dříve do první ligy, tak jste možná byl zasloužilý internacionál?
To nevím, ale já si nestěžuji. V roce 1970, jako druholigový hráč, jsem byl v Peru jako výběr Čech - Český lev, tehdy bez Slováků, těsně před mistrovstvím světa v Mexiku a vyhráli jsme 2:1 nad národním týmem Peru a viděl jsem poprvé čtyřicet tisíc diváků a v akci dělbuchy a ohně, to u nás nebylo. Trénoval to Vytlačil a Rýgr, byli tam třeba ze Slavie Franta Veselý a Smolík, z Plzně Plass a Michálek, brankář Hadrava a hodně hráčů z Teplic a Brna. Na MS pak trenér Marko vzal skoro samé Slováky a pamětníci vědí jak to dopadlo. Před Bělehradem ME 1976 jsem byl za Ježka na soustředění áčka v Holandsku, kde jsem si zahrál pár přáteláčků, a po roce jsem hrál za B tým v Řecku, kde jsme vyhráli 2:0 a já se dvakrát trefil. Měly o mě zájem AEK Atény, ale nic z toho nebylo.

Před pěti lety jste se vrátili s manželkou zpět do Jablonce, nyní tedy do Nové Vsi.
Vlastně jsme přišli na důchod. Já chodím hrát s kamarády tenis, jdu se podívat na Střelák na Baumit, kde teď hrají dobrý fotbal, ale je to jiné než za nás. My jsme zde bydleli, mnozí v Jablonci zůstali a zůstal v nás vztah k tomuto městu a divákům. Teď kluci sednou do aut a rozjedou se a nikdo je skoro ani nezná. Tenkrát byla cesta do Prahy půldenní výlet, teď jsou tam za hodinu. Jako správný důchodce si rád taky zajdu na houby, nejvíc mám rád řízečky.

Z této jeho záliby taky vznikla přezdívka, kterou má Ruda Svoboda, co přišel do Jablonce - kamarádi mu říkají Houba.

Více o Rudolfovi Svobovodovi se můžete dočíst v úterním vydání tištěného týdeníku Naše Jablonecko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 1 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Program kin v Jablonci nad Nisou od 17. do 30. října
Modernizaci skokanských můstků pod Ještědem chce podpořit i kraj
KAM ZA SPORTEM: ve dnech 18. až 20. října 2019
V Plavech chystají setkání se známou spisovatelkou

Nejčtenější články

16.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
14.10.: Liberecký kraj ocenil nejlepší pečovatelky a pečovatele za rok 2019
14.10.: Gottův dvorní fotograf bude vystavovat v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn