Rudolf Svoboda oslavil pětašedesátiny

26.07.2011 07:49:18 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Rudolf Svoboda oslavil pětašedesátiny

Legenda je sice epický literární druh pojednávající o životě světce, ale v přeneseném smyslu může být legenda o význačné osobě. Význačnou osobou historie jabloneckého fotbalu je rozhodně Rudolf Svoboda, od soboty pětašedesátník. Za své fotbalové kousky a góly, které za deset let v jabloneckém dresu předváděl, označení legenda si vysloužil. Pamětníci na partu kolem něho vzpomínají dodnes.

Do Jablonce jste přišel po vojně, ale o přestupu se vyprávějí různé story, tak jak to bylo?

Někdy v květnu 1966 přijela Sparta, kde hrál taky o devět let starší brácha Láďa, který pak byl na Kladně. Dali mi dvě tisícovky, které jsme na rotě propili, ale přestup se nekonal, protože už neplatil. Já musel na vojně nasluhovat tři měsíce a podruhé už byl rychlejší Jablonec. S Duklou jsme hráli přátelák v Jablonci, vyhráli jsme 3:1 a já to v Jablonci podepsal a zůstal tady deset let.

Převážnou část kariéry v Jablonci jste zažil ve druhé lize, ale skončil jste po dvouletém působení Liazu v první lize.
Hrál jsem v Jablonci deset let, tenkrát mě párkrát někdo lákal na přestup, ale tehdy to nebylo tak jednoduché. Když by klub byl proti, tak to znamenalo třeba i dva roky čekat a nehrát, to by byl stejně konec. Já bych stejně asi nikam nešel, mně se v Jablonci líbilo, našel jsem si tady i skvělou manželku Marcelu a založil rodinu. Měl jsem a mám tady řadu kamarádů, jak z bývalých spoluhráčů, tak i mimo. Začal jsem hrát tenkrát rekreačně tenis, hrál jsem volejbal za Janov, vlastně trénoval trojfázově.

Dostat se dříve do první ligy, tak jste možná byl zasloužilý internacionál?
To nevím, ale já si nestěžuji. V roce 1970, jako druholigový hráč, jsem byl v Peru jako výběr Čech - Český lev, tehdy bez Slováků, těsně před mistrovstvím světa v Mexiku a vyhráli jsme 2:1 nad národním týmem Peru a viděl jsem poprvé čtyřicet tisíc diváků a v akci dělbuchy a ohně, to u nás nebylo. Trénoval to Vytlačil a Rýgr, byli tam třeba ze Slavie Franta Veselý a Smolík, z Plzně Plass a Michálek, brankář Hadrava a hodně hráčů z Teplic a Brna. Na MS pak trenér Marko vzal skoro samé Slováky a pamětníci vědí jak to dopadlo. Před Bělehradem ME 1976 jsem byl za Ježka na soustředění áčka v Holandsku, kde jsem si zahrál pár přáteláčků, a po roce jsem hrál za B tým v Řecku, kde jsme vyhráli 2:0 a já se dvakrát trefil. Měly o mě zájem AEK Atény, ale nic z toho nebylo.

Před pěti lety jste se vrátili s manželkou zpět do Jablonce, nyní tedy do Nové Vsi.
Vlastně jsme přišli na důchod. Já chodím hrát s kamarády tenis, jdu se podívat na Střelák na Baumit, kde teď hrají dobrý fotbal, ale je to jiné než za nás. My jsme zde bydleli, mnozí v Jablonci zůstali a zůstal v nás vztah k tomuto městu a divákům. Teď kluci sednou do aut a rozjedou se a nikdo je skoro ani nezná. Tenkrát byla cesta do Prahy půldenní výlet, teď jsou tam za hodinu. Jako správný důchodce si rád taky zajdu na houby, nejvíc mám rád řízečky.

Z této jeho záliby taky vznikla přezdívka, kterou má Ruda Svoboda, co přišel do Jablonce - kamarádi mu říkají Houba.

Více o Rudolfovi Svobovodovi se můžete dočíst v úterním vydání tištěného týdeníku Naše Jablonecko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 1 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Memoriál Karla Líbala 2019
Obrazem: Dětský karneval v Kokoníně
Mladší žactvo bojovalo o tituly přeborníků Liberecka
Senzační zlato štafety atletek LIAZU
V centru Liberce hořel autobus

Nejčtenější články

20.02.: Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Úsporné sprchové hlavice EcoXygen, díky kterým ušetříte až 75% vody.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT