Rudolf Svoboda oslavil pětašedesátiny

26.07.2011 07:49:18 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Rudolf Svoboda oslavil pětašedesátiny

Legenda je sice epický literární druh pojednávající o životě světce, ale v přeneseném smyslu může být legenda o význačné osobě. Význačnou osobou historie jabloneckého fotbalu je rozhodně Rudolf Svoboda, od soboty pětašedesátník. Za své fotbalové kousky a góly, které za deset let v jabloneckém dresu předváděl, označení legenda si vysloužil. Pamětníci na partu kolem něho vzpomínají dodnes.

Do Jablonce jste přišel po vojně, ale o přestupu se vyprávějí různé story, tak jak to bylo?

Někdy v květnu 1966 přijela Sparta, kde hrál taky o devět let starší brácha Láďa, který pak byl na Kladně. Dali mi dvě tisícovky, které jsme na rotě propili, ale přestup se nekonal, protože už neplatil. Já musel na vojně nasluhovat tři měsíce a podruhé už byl rychlejší Jablonec. S Duklou jsme hráli přátelák v Jablonci, vyhráli jsme 3:1 a já to v Jablonci podepsal a zůstal tady deset let.

Převážnou část kariéry v Jablonci jste zažil ve druhé lize, ale skončil jste po dvouletém působení Liazu v první lize.
Hrál jsem v Jablonci deset let, tenkrát mě párkrát někdo lákal na přestup, ale tehdy to nebylo tak jednoduché. Když by klub byl proti, tak to znamenalo třeba i dva roky čekat a nehrát, to by byl stejně konec. Já bych stejně asi nikam nešel, mně se v Jablonci líbilo, našel jsem si tady i skvělou manželku Marcelu a založil rodinu. Měl jsem a mám tady řadu kamarádů, jak z bývalých spoluhráčů, tak i mimo. Začal jsem hrát tenkrát rekreačně tenis, hrál jsem volejbal za Janov, vlastně trénoval trojfázově.

Dostat se dříve do první ligy, tak jste možná byl zasloužilý internacionál?
To nevím, ale já si nestěžuji. V roce 1970, jako druholigový hráč, jsem byl v Peru jako výběr Čech - Český lev, tehdy bez Slováků, těsně před mistrovstvím světa v Mexiku a vyhráli jsme 2:1 nad národním týmem Peru a viděl jsem poprvé čtyřicet tisíc diváků a v akci dělbuchy a ohně, to u nás nebylo. Trénoval to Vytlačil a Rýgr, byli tam třeba ze Slavie Franta Veselý a Smolík, z Plzně Plass a Michálek, brankář Hadrava a hodně hráčů z Teplic a Brna. Na MS pak trenér Marko vzal skoro samé Slováky a pamětníci vědí jak to dopadlo. Před Bělehradem ME 1976 jsem byl za Ježka na soustředění áčka v Holandsku, kde jsem si zahrál pár přáteláčků, a po roce jsem hrál za B tým v Řecku, kde jsme vyhráli 2:0 a já se dvakrát trefil. Měly o mě zájem AEK Atény, ale nic z toho nebylo.

Před pěti lety jste se vrátili s manželkou zpět do Jablonce, nyní tedy do Nové Vsi.
Vlastně jsme přišli na důchod. Já chodím hrát s kamarády tenis, jdu se podívat na Střelák na Baumit, kde teď hrají dobrý fotbal, ale je to jiné než za nás. My jsme zde bydleli, mnozí v Jablonci zůstali a zůstal v nás vztah k tomuto městu a divákům. Teď kluci sednou do aut a rozjedou se a nikdo je skoro ani nezná. Tenkrát byla cesta do Prahy půldenní výlet, teď jsou tam za hodinu. Jako správný důchodce si rád taky zajdu na houby, nejvíc mám rád řízečky.

Z této jeho záliby taky vznikla přezdívka, kterou má Ruda Svoboda, co přišel do Jablonce - kamarádi mu říkají Houba.

Více o Rudolfovi Svobovodovi se můžete dočíst v úterním vydání tištěného týdeníku Naše Jablonecko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 1 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pohádkový les pořádají v Rovensku

Tradiční Pohádkový les v Rovensku pod Troskami se koná v sobotu 18. května od 12.00 do 15.30. Trasa pohádkového lesa od startu je dlouhá 2 km a je zvládnutelná i s kočárky. Pohádkový les se koná za každého počasí. Celá trasa vede lesem Boreckých skal v Českém ráji. Z Turnova do Rovenska bude jezdit i parní vlak! Více podrobností

Pokračuje výstava fotografií v jablonecké nemocnici

V jablonecké nemocnici na chodbě za bistrem pokračuje výstava fotografií Jaroslavy Fojtíkové, která ve dvou blocích, s názvem Orchideje naší přírody a I u nás máme stepi, představuje svá oblíbená místa České republiky. „Ráda bych vám svými snímky zprostředkovala malou procházku po stepních lokalitách u nás. Z nepřeberného množství druhů rostlin jsem vybrala pár zástupců, typických pro tato místa v průběhu jedné vegetační sezony. Alespoň několik záběrů jsem musela věnovat i zástupcům říše živočišné, bez které by malý exkurz do našich stepních lokalit nebyl myslitelný," uvedla autorka výstavy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem:Tanvaldské sportovní hry seniorů
Ze Sparty bez Hovorky a bez bodu
Mšenské školy postoupily do finále Mc Donald‘s Cupu
Změna místa konání středečního MTB poháru
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování

Nejčtenější články

18.05.: Obrazem: V krajském přeboru st.žáků zdolaly Velké Hamry FK Jablonec
18.05.: V I.A třídě překvapivá porážka Pěnčína
18.05.: Oblast cyklodopravy podpoří kraj více jak 13 miliony korun

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Ebony Porn European Porn