Projekt retenční nádrže v Jablonci má přidělenou dotaci
25.10.2021 19:48:52 | Autor: jf, pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Jablonec nad Nisou má přidělenou dotaci na vybudování retenční nádrže, která je součástí projektu Dešťová kanalizace Jablonec n. N. CENTRUM - II. etapa ulice Budovatelů, Soukenná, Dolní náměstí. Celkové náklady dosahují téměř 40 milionů korun, město ze své pokladny zaplatí necelých 24 milionů korun. Práce by měly začít příští rok v dubnu.
„Retenční nádrž má odklonit srážkové vody z jednotné kanalizační sítě, část z nich dočasně zadržet v retenční nádrži a následně bezpečně odvést do Lužické Nisy. Retenční nádrž doplní sedimentační prostor pro předčištění vod a další, ve kterém bude voda pro zpětné využití," popsal projekt náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček.
V současné době odchází srážkové vody do jednotné kanalizační sítě. Ta je proto za silných dešťů často přeplněná, v okolí Anenského náměstí se objevují záplavy a čistírna odpadních vod je nepřiměřeně zatěžovaná. „Nyní je nutné vyhlásit veřejnou zakázku, a to ještě v tomto roce, protože plánovaný termín realizace je duben - září 2022," dodal Roubíček.
Celkové náklady 39,9 mil. Kč
Způsobilé výdaje (pouze retenční nádrž) 19,5 mil. Kč
Dotace EU ve výši 85 % 16,5 mil. Kč
Spoluúčast města celkem 23,4 mil. Kč
Žádost o dotaci z EU do 144. výzvy Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osa 1 - Zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní, Specifický cíl 1.3 - Zajistit povodňovou ochranu intravilánu a hospodaření se srážkovými vodami město předložilo loni v listopadu. Rozhodnutí o poskytnutí dotace bylo vydané v srpnu.
Související články
Město Jablonec bylo úspěšné při získání dotace na retenční nádrž
Do jablonecké Staré Osady se na dva roky nastěhují stavbaři
Město Jablonec vyzývá veřejnost: na Dolině nevstupujte na stavbu!
Nová retenční nádrž v centru Jablonce vznikne s přispěním dotací
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Starý porost musí ustoupit nové generaci
Koncem týdne zahájí statutární město Jablonec nad Nisou těžbu dřevní hmoty v městském lese v ulici U Lesního divadla na Horní Proseči. „Kácíme zde 110 let starý smrkový porost. Jde o mýtní část lesa, která je už podrostlá mladými smrky a buky. Aby mohla nová generace stromů růst, musí starý porost ustoupit," uvádí Michal Šarbort z jabloneckého magistrátu. Těžba probíhá v souladu s platným lesním hospodářským plánem a nejedná se o holoseč. „Volíme výběrný způsob, který šetrně uvolňuje prostor pro přirozenou obnovu. Těžba potrvá do února příštího roku," doplňuje městský lesní hospodář.
Nejnovější články
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
Nejčtenější články
02.12.: Městská policie posílila dohled na konečné tramvaje
02.12.: Jablonečtí hasiči zachránili člověka i zvířata při požáru jeho domu
03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.