Procházka dvaceti jabloneckými ligovými roky 4: Trenéři

02.08.2014 12:00:22 | Autor: Jakub Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Procházka dvaceti jabloneckými ligovými roky 4: Trenéři

Fotbalový seriál o dvaceti letech od druhého vstupu jabloneckého fotbalu mezi českou elitu přináší díl čtvrtý nazvaný Trenéři. Připomenuto jich je celkem čtrnáct počínaje Josefem Pešisem a konče Romanem Skuhravým.

Prvním trenérem byl Josef Pešice, bývalý asistent v pražské Slavii, který dovedl Jablonec v sezoně 1993/94 k prvnímu místu ve druhé lize a tedy historickému postupu do nejvyšší soutěže po dvaceti letech! Společne s asistenty Petrem Majerem (na jaře Karlem Studeným) a trenérem brankářů Radimem Strakou se mu podařilo přenést euforii ze skvělého závěru druhé ligy i do soutěže nejvyšší a z jablonecké Střelnice na podzim vytvořil obávanou pevnost a nakonec z toho bylo skvělé 6. místo v polovině soutěže. Na jaře už to tak skvělé nebylo, částečně vinou velice špatných terénů v Jablonci, zranění některých klíčových hráčů (Horváth, Navrátil), ale i kvůli tomu, že soupeři už nebrali Jablonec jen jako nováčka soutěže. S konečným 10. místem však byla nakonec mezi fandy spokojenost.

Spokojený však nebyl předseda Pelta, jehož ambice sahaly mnohem výše, a tak „hodný" Pešice na konci sezony odešel zpátky do své Slavie (kde zažil skvělé úspěchy) a do Jablonce nastoupil ambiciózní trenér s pověstí rasa - Jiří Kotrba, který naposledy působil na Žižkově, kam kdysi pláchl právě z druholigového Jablonce. Trenérem brankářů zůstal Radim Straka (až do sezony 2011/2012), asistentem trenéra se stal Zdeněk Klucký. Po dobrém doplnění kádru (Zelenka, Neumann, Sopko, později Nečas, Barteska, Holub) pak začala jablonecká jízda a hned v prvních dvou Kotrbových sezonách 1995/96 a 1996/97 obsadili Jablonečtí třetí místo a poprvé, byť krátce, nakoukli do pohárové Evropy. Sezona 1997/98 byla výsledkově průměrná, avšak její konec vše vynahradil - vítězstvím v Českém poháru (tehdy se jmenoval Raab Karcher Cup) se Kotrba navždy zapsal do jablonecké historie. V té době však trenérovo kouzlo začalo pomalu vyprchávat, měl v létě nakročeno do Slavie, z čehož nakonec sešlo, tým však nebyl adekvátně doplněn, a tak Kotrbovo působení v Jablonci skončilo neslavně - po domácí porážce s Teplicemi 1:2 v 6. kole (a celkově 4 prohrách z 6 zápasů) byl na podzim 1998 odvolán.

Kormidlo převzal dosavadní Kotrbův asistent Zdeněk Klucký, který tvořil trenérské duo s velkou postavou jablonecké historie - Jaroslavem Dočkalem. Ani jim se však nepodařilo mužstvo pozvednout, a tak na konci podzimní sezony skončili.

Záchranu měl zajistit mladý začínající trenér Július Bielik, a jeho asistenti Klucký se Strakou. Angažování Bielika byl určitý risk, protože jako trenér předtím krátce vedl jen Viktorku Žižkov. Risk se vyplatil a tým se nakonec zachránil v lize. I když až v posledním kole na půdě Plzně, po infarktovém průběhu, kdy Jánoš lapil i penaltu plzeňského Hlavsy, Jablonec zvítězil 3:2, a tak tenkrát sestoupila domácí Viktorka. Ani Bielik však nedokázal tým směrovat výše v tabulce. Po pouhých 8 kolech následující sezony 1999/2000 byl odvolán. Dočasně se role hlavního trenéra ujal opět asistent Zdeněk Klucký, ovšem ani on nedokázal mužstvo vyvést ze sestupových vod a nebezpečí sestupu získávalo celkem reálné obrysy.

Ve 20. kole sezony 1999/2000 tedy přišel zkušený trenér Jindřich Dejmal, toho času trénující divizní béčko Viktorky Žižkov, protože po „karamelkové" aféře měl cejch nechtěné osoby. Pelta ovšem na řeči nedal a dobře udělal. Za asistenty si zvolil Karla Schovánka a Radima Straku. V bezvýchodné situaci, kdy v záchranu věřil už málokdo, několika jednoduchými tahy v sestavě dokázal Dejmalův Jablonec záchranu nakonec vybojovat. Nejvíce pak překvapilo zařazení záložníka Bartesky na stopera, což se ale ukázalo jako geniální tah, protože jím dirigovaná obrana nedostala gól v 8 z 10 zápasů, o čemž obrana ze sezony minulé může jen snít. Záchranu Jablonec potvrdil opět až v posledním kole, tentokráte doma v přímém souboji s Opavou, kterou rozstřílel 4:0 a poslal ji tak do druhé ligy. K překvapení všech Dejmal smlouvu neprodloužil a šel domů do Českých Budějovic. Tam byl ale po pár týdnech odvolán a v nedávném rozhovoru se vyjádřil, že jeho největší trenérskou chybou byl právě odchod z Jablonce...

Sezonu 2000/2001 tak odtrénoval Jaroslav Hřebík a asistenti Václav Kotal a Radim Straka. Jablonec pod Hřebíkovým vedením poprvé začal hrát se čtyřmi obránci v řadě a Hřebík také nastartoval tolik potřebné omlazení kádru - v obraně například hrála čtveřice mladíků Laštovka (18) - Petráš (21) -  Homola (20) - Hübschman (19). Fotbalově to nebyla příliš vydařená sezona, dlouho trvalo, než si tým na nový herní systém zvykl, a tak se Střelnice bavila spíše emotivními výstupy trenéra u postranní čáry, než předváděnou hrou. Na trenérovu omluvu je nutno říci, že hráčský materiál nebyl tehdy bůhví jaký. Hřebík nakonec zůstal jen na tu jednu „konsolidační" sezonu, protože mu hodil laso sparťanský boss Košťál a tak se zrodilo první (a tenkrát veleúspěšné) působení Jardy Hřebíka ve Spartě.

Hřebíka nahradil na podzim 2001 Vlastimil Palička, který předtím vedl druholigové Ratíškovice, které hrály celkem sympatický fotbal a i trenéra předcházela pověst vyznavače fotbalové moderny. Za asistenta si zvolil Jana Fialu a opět Radima Straku. Po fantastickém úvodu (5:1 s Hradcem a  3:1 se Slavií) ovšem pomalu ale jistě přicházely krušné fotbalové časy. Tým začal hrát nakopávanou na malého Šenkeříka, protože podle trenérových slov „s hráči za tři sta tisíc se nedá hrát fotbal", a tak nejednoho fanouška bolely nejen oči, ale i za krkem, když se snažili sledovat míč poletující ve vzduchu sem a tam. Jablonec se stal remízovým králem, dva roky nedokázal vyhrát venku a fandové pro neatraktivní fotbalový styl našli i originální název: „Paličkiáda". A většina z nich si oddechla, když byl Palička po 11. kole sezony 2003/2004 a prohře 1:3 v Blšanech odvolán.

Tým byl opět v ohrožení sestupem a potřeboval probudit. Zřejmě proto přivedlo vedení bouřliváka Petra Radu. Asistenty se stali opět Zdeněk Klucký a Radim Straka. Trenér Rada nejenže sám bavil diváky svými výstupy u postranní čáry, kdy své sako odhazoval v dál, ale diváky začal zase bavit i fotbal. Hráči za tři sta tisíc najednou běhali, stříleli góly a hlavně - dokázali si přihrávat po zemi. Sezonu tým zakončil v klidných vodách na 10. místě, což bylo za daných okolností považováno za úspěch, v dalších třech pod Radovým vedením se pak tým vrátil nastálo do první poloviny tabulky. Kaňkou na těchto třech „bezstarostných" sezonách však bylo tzv. „jablonecké jaro" kdy tým po skvělých výsledcích na podzim, a velkém očekávání fandů, na jaře ztrácel body se slabými soupeři, až to vyvolávalo údiv.  Vrcholem bylo jaro 2007, kdy Jablonec vyhrál pouze 4x (z toho jednou na Spartě 3:0 (!) a jednou doma se Slavií) jinak body vesele rozdával. Není proto divu, že otrávený Rada po sezoně zamířil do Teplic.

V sezoně 2007/2008 přišel další trenérský experiment. Tentokráte dal Pelta šanci vyniknout mladému ambicióznímu kouči třetiligové rezervy Slavie Luboši Kozlovi a jeho asistentům Martinu Hřídelovi, Jozefu Weberovi a Radimu Strakovi. Kozel měl skvělou pověst i předpoklady, které ovšem vůbec nenaplnil. Sázka na rutinéry se nevyplatila, a tak byl „experiment Kozel" po 11. kole ukončen.

A přišel osvědčený trenér s mnoha úspěchy a hlavně zkušenostmi - František Komňacký. Ve špatně rozehrané sezoně měl spolu s asistenty Jozefem Weberem a Radimem Strakou jediný úkol - záchranu, což se bez problémů povedlo, v dalších ročnících pak přišly i skvělé výsledky podpořené atraktivním fotbalem, na který fandové dodnes vzpomínají. Skvělý fotbal vedl nejprve ke třetímu, později dokonce k historickému druhému místu v lize, a Jablonec se po letech znovu podíval do pohárové Evropy. I trenér Komňacký, podobně jako předtím Kotrba, se však začal v Jablonci nudit a zejména po jeho jmenování asistentem České fotbalové reprezentace v Jablonci trénoval spíše jeho asistent Weber a bylo to znát. Tým směřoval do herního průměru a František Komňacký, který vydržel na lavičce ze všech trenérů nejdéle - 4,5 sezony - si to na konci sezony 2011/2012 namířil na lavičku prvoligového nováčka z Jihlavy.

Místo Komňackého přišel další zkušený trenér, který to v Jablonci už znal z dřívějšího působení. Byl jím Václav Kotal. Spolu s početnou skupinou asistentů (Michal Šmarda, Pavel Drsek, Roman Skuhravý a trenér brankářů Jan Stejskal) začal tým učit i novému hernímu systému se třemi obránci v řadě, který celkem úspěšně fungoval v Hradci Králové, kde předtím působil. Hráčům však náročný systém k srdci nepřirostl a trenér byl po řadě „překvapivých" výsledků po 26. kole odvolán.

Na místo hlavního kouče se tak posunul asistent a dosavadní trenér juniorky Roman Skuhravý, asistenty zůstali Pavel Drsek a Jan Stejskal. Pro Skuhravého to byla první šance trénovat první ligu a jeho nástup do funkce byl raketový - s týmem dokončil jarní pohárovou jízdu ziskem trofeje proti Mladé Boleslavi, dokázal ve zbývajících 3 utkáních posunout tým na konečné 4. místo, v létě navíc přidal i Superpohár proti mistrovské Plzni a zdálo se, že se zrodila trenérská hvězda. Bohužel, sezona 2013/2014 těmto nadějím za pravdu nedala, herní i výsledkové tápání máme stále v živé paměti. Ambiciózní tým skončil na 11. místě, měl druhou nejhorší obranu v lize, a tak se bývalý obránce Skuhravý musel na konci sezony loučit.

Uvidíme, jestli nový trenér Jaroslav Šilhavý dokáže se svými asistenty Chytrým a Veselým navázat na úspěšné roky v sousedním Liberci. Já mu budu držet palce.

Díl 1: Procházka dvaceti jabloneckými ligovými roky: Zápasy a umístění

Díl 2: Procházka dvaceti jabloneckými ligovými roky: Hráči

Díl 3: Procházka dvaceti jabloneckými ligovými roky: Góly, střelci, penalty

Příště: Díl 5: Poháry domácí i Evropské

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V sobotu 11. července bude v Jablonci další svoz biodpadu
Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
FOTO: Koncert Hradišťanu zahájil Sedmihorské léto 2020
Gratias Tibi Ago za záchranu lidského života převzal Jan Pňakovič
Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu

Nejčtenější články

07.07.: V Jablonci se bude konat premiérový Farský trh
08.07.: Skvrna na Mšenském potoce je zatím stále neznámého původu
08.07.: Turnaj O pojizerský štít úspěšně skončil

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn