Odešel Mirek Horčičko

15.05.2011 13:05:47 | Autor: Jiří Šourek a Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Odešel Mirek Horčičko

Poslední lednový den oslavil Miroslav Horčičko krásných 85 let, švihák, elegán, skvělý člověk, který zasvětil svůj život fotbalu. Je zajímavé, že poměrně málo trenérských let stačilo na to, aby prakticky pupeční šňůrou se spojil se svými svěřenci, byli to hráči ročníku narození 53 a 54, na celý život.

A to jako trenér nebyl žádný demokrat. Vybudoval si obrovskou autoritu, nemusel zvyšovat hlas, stačil přísný pohled. Fotbalový výuční list získal jako záložník a ten „pánové, ten musí odkopat všechno, a když je potřeba, tak musí jít i do brány. A musí tam být vidět!" Takhle nějak mi to svého času vyprávěl do notesu v dobách, kdy to byl právě on a jeho slavný dorost s Radimem Strakou, Rosťou Dvořákem, Jirkou Bočkem, Pepou Maryškou, Láďou Klingerem, Petrem Cinibulkem co byli na hřišti nejvíc vidět, aby je po postupu doplnil o tehdy už věhlasné mšenské dorostenecké duo Jirka Tupec - Jarda Petrtýl, rychnovským Vaškem Kopalem, v Třebechovicích pod Orebem si našel diváky milovaného Honzu Slezáka, zkrátka Mirek Horčičko měl na fotbalisty „čuch", a když už je dostal pod velení, tak jim také do fotbalového života vypravil v plné parádě!

Jednou jsem se ho ptal, proč to nezkusil s dospělými. Odpověď byla příznačná, „horčičkovská." Mě na fotbale nejvíc baví, když vidím, jak ta tréninková dřina se projevuje na růstu těch kluků. Když to vzali poctivě, a to bych si vyprosil, aby to tak bylo, tak jsem viděl týden po týdnu, jak jsou lepší a lepší. To u dospělých není jako v životě, tam už pak jenom síly, chuť a elán spíše ubývají, proto jsem se upsal mládeži."

Mirek Horčičko byl praktik, co nějaké fotbalové učebnice moc nemiloval, a když svoje orly pustil z kabiny, to byly jeho chvíle! Byl to trenér se selským rozumem a při své příznačné přísnosti si ke každému hráči dokázal najít osobní vztah. Však také tehdejší miláček ochozů Luděk Štarch si s ním užil! „Musíš hrát nejdříve pro mančaft a pak teprve pro lidi, to si pamatuj!", hřímal po jednom utkání, kdy Luděk zvaný „klička" přidal nějakou tu kličku či šméčko navíc.

Jeho životem byl fotbal, ve své oblíbené hospůdce u Papouška se scházel pravidelně se svými přáteli, aby fotbalovými diskusemi trávili dlouhé večery, a když Mirek něco řekl, tak to sedělo.

Dávno se zařadil mezi jablonecké fotbalové legendy, není takových trenérů mnoho a pokud dnes v Brně vzpomínají na svého Frantu Haraštu nebo v Plzni na svého Žaloudka, tak Jablonec měl svého Horčičku. Ne každému trenérovi je dáno, aby se takto zapsal do srdcí svých svěřenců, které jako správný kočí na kozlíku je dovezl až do věku, kterému se říká dospělý a ten největší dar, který Mirek Horčičko od těch kluků dostal, to byl celoživotní pevný vztah, který mezi nimi vyrostl.

Když jsem v lednu naposledy Mirka Horčičku potkal a prohodili jsme spolu pár vět, tak jsem mu říkal, že by měl začít trénovat. Byl plný sil, pohody a svého typického a neopakovatelného humoru, protknutého sarkasmem. S ním nebylo lehké diskutovat, pokud jste o tom zpropadeném fotbale něco nevěděli. A pokud vás přistihl „v nedbalkách", tak si vás dokázal pořádně vychutnat a pak se svým šibalským pohledem sledoval, co to s vámi udělá. Nezapomenutelné.

Pane skvělý člověče, Mirku Horčičko, jako tandem někdejších sporťáků Novin Jablonecka jsme spolu a s milovaným fotbalem prožili díky Vám hodně krásných chvil, děkujeme za ně, byl jste pro nás taky takovou naší jabloneckou fotbalovou Sorbonou. A věříme, že se k poděkování za vaši práci pro jablonecký fotbal připojí další spousta nejen Vašich svěřenců, ale i pamětníků, kterým jste s těmi kluky připravoval tolik fotbalové radosti a nejen to, radosti a vzpomínek na celý život.

Díky, díky, díky, Jiří Šourek a Jaroslav Hrabák

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program kin v Jablonci nad Nisou od 21. února do 6. března
Obrazem: Memoriál Karla Líbala 2019
Obrazem: Dětský karneval v Kokoníně
Mladší žactvo bojovalo o tituly přeborníků Liberecka
Senzační zlato štafety atletek LIAZU

Nejčtenější články

20.02.: Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT