Odešel Mirek Horčičko

15.05.2011 13:05:47 | Autor: Jiří Šourek a Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Odešel Mirek Horčičko

Poslední lednový den oslavil Miroslav Horčičko krásných 85 let, švihák, elegán, skvělý člověk, který zasvětil svůj život fotbalu. Je zajímavé, že poměrně málo trenérských let stačilo na to, aby prakticky pupeční šňůrou se spojil se svými svěřenci, byli to hráči ročníku narození 53 a 54, na celý život.

A to jako trenér nebyl žádný demokrat. Vybudoval si obrovskou autoritu, nemusel zvyšovat hlas, stačil přísný pohled. Fotbalový výuční list získal jako záložník a ten „pánové, ten musí odkopat všechno, a když je potřeba, tak musí jít i do brány. A musí tam být vidět!" Takhle nějak mi to svého času vyprávěl do notesu v dobách, kdy to byl právě on a jeho slavný dorost s Radimem Strakou, Rosťou Dvořákem, Jirkou Bočkem, Pepou Maryškou, Láďou Klingerem, Petrem Cinibulkem co byli na hřišti nejvíc vidět, aby je po postupu doplnil o tehdy už věhlasné mšenské dorostenecké duo Jirka Tupec - Jarda Petrtýl, rychnovským Vaškem Kopalem, v Třebechovicích pod Orebem si našel diváky milovaného Honzu Slezáka, zkrátka Mirek Horčičko měl na fotbalisty „čuch", a když už je dostal pod velení, tak jim také do fotbalového života vypravil v plné parádě!

Jednou jsem se ho ptal, proč to nezkusil s dospělými. Odpověď byla příznačná, „horčičkovská." Mě na fotbale nejvíc baví, když vidím, jak ta tréninková dřina se projevuje na růstu těch kluků. Když to vzali poctivě, a to bych si vyprosil, aby to tak bylo, tak jsem viděl týden po týdnu, jak jsou lepší a lepší. To u dospělých není jako v životě, tam už pak jenom síly, chuť a elán spíše ubývají, proto jsem se upsal mládeži."

Mirek Horčičko byl praktik, co nějaké fotbalové učebnice moc nemiloval, a když svoje orly pustil z kabiny, to byly jeho chvíle! Byl to trenér se selským rozumem a při své příznačné přísnosti si ke každému hráči dokázal najít osobní vztah. Však také tehdejší miláček ochozů Luděk Štarch si s ním užil! „Musíš hrát nejdříve pro mančaft a pak teprve pro lidi, to si pamatuj!", hřímal po jednom utkání, kdy Luděk zvaný „klička" přidal nějakou tu kličku či šméčko navíc.

Jeho životem byl fotbal, ve své oblíbené hospůdce u Papouška se scházel pravidelně se svými přáteli, aby fotbalovými diskusemi trávili dlouhé večery, a když Mirek něco řekl, tak to sedělo.

Dávno se zařadil mezi jablonecké fotbalové legendy, není takových trenérů mnoho a pokud dnes v Brně vzpomínají na svého Frantu Haraštu nebo v Plzni na svého Žaloudka, tak Jablonec měl svého Horčičku. Ne každému trenérovi je dáno, aby se takto zapsal do srdcí svých svěřenců, které jako správný kočí na kozlíku je dovezl až do věku, kterému se říká dospělý a ten největší dar, který Mirek Horčičko od těch kluků dostal, to byl celoživotní pevný vztah, který mezi nimi vyrostl.

Když jsem v lednu naposledy Mirka Horčičku potkal a prohodili jsme spolu pár vět, tak jsem mu říkal, že by měl začít trénovat. Byl plný sil, pohody a svého typického a neopakovatelného humoru, protknutého sarkasmem. S ním nebylo lehké diskutovat, pokud jste o tom zpropadeném fotbale něco nevěděli. A pokud vás přistihl „v nedbalkách", tak si vás dokázal pořádně vychutnat a pak se svým šibalským pohledem sledoval, co to s vámi udělá. Nezapomenutelné.

Pane skvělý člověče, Mirku Horčičko, jako tandem někdejších sporťáků Novin Jablonecka jsme spolu a s milovaným fotbalem prožili díky Vám hodně krásných chvil, děkujeme za ně, byl jste pro nás taky takovou naší jabloneckou fotbalovou Sorbonou. A věříme, že se k poděkování za vaši práci pro jablonecký fotbal připojí další spousta nejen Vašich svěřenců, ale i pamětníků, kterým jste s těmi kluky připravoval tolik fotbalové radosti a nejen to, radosti a vzpomínek na celý život.

Díky, díky, díky, Jiří Šourek a Jaroslav Hrabák

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Evropští odborníci na ochranu alejí se sjedou do Liberce

Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju. Cyklus přednášek odstartuje 25. dubna na Krajském úřadu Libereckého kraje. Přednášet budou zástupci ministerstva životního prostředí, krajského úřadu, správy a údržby silnic a odborníci na ochranu stromů. O své zkušenosti s obnovou, ochranou a údržbou alejí se podělí i zahraniční hosté z Francie, Německa, Polska, Ruska a Švédska.

Nominovat nejlepší Památku kraje můžete do konce dubna

Už jen do 30. dubna mohou lidé nominovat stavby do soutěže Památka roku 2018 Libereckého kraje. Cílem klání, které Liberecký kraj pořádá poprvé, je ocenit nejlepší obnovu nemovité kulturní památky. Podmínkou účasti v soutěži je dokončení obnovy nemovité kulturní památky v kalendářním roce nebo etapě obnovy a zároveň musí být dodržen minimální vlastní podíl vlastníka na obnově ve výši 50 000 korun. Podrobnosti v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči z Tanvaldu cvičili na laně v rámci odborné přípravy
Kempem roku 2018 Stříbrný rybník, opět uspěl i Autocamp Sedmihorky
Hasiči vyjížděli k popadaným stromům, v Jablonci vítr sroloval střechu
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze
O prodlouženém velikonočním víkendu policisté kontrolovali řidiče

Nejčtenější články

23.04.: Policie hledá svědky nehody v Nové Vsi, při níž srazili kočárek s dítětem
21.04.: Místo odpalu ohňostroje na jablonecké přehradě se mění
22.04.: Vlak narazil před Železným Brodem do stromu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT