Nejznámnější cyklista Jablonce Karel Bouška

05.04.2011 20:13:36 | Autor: Jan Žíla | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Nejznámnější cyklista Jablonce Karel Bouška

Karel Bouška se narodil 2. ledna 1933 v Kolovazech u Prahy. Později si vzal manželku Blaženu, s níž měl 3 děti. Stal se i devítinásobným dědečkem. Tento skvělý cyklista zemřel 5. září 2001 v Jablonci nad Nisou. Na jeho počest se uskuteční  15. května 2011 desátý ročník cyklistického memoriálu, který nese jeho jméno. Propozice k závodu naleznete v příloze ke stažení.

Jako mladý byl živý a neposedný. Provozoval různé sporty - kolo, lyže, lední hokej aj. Cyklistika mu učarovala natolik, že se jako 12tiletý, bez svolení rodičů, zúčastnil na vypůjčeném kole svých prvních závodů v blízkém Liberci. Tento start nebyl nikterak úspěšný - byl poslední. To ho však neodradilo, ba naopak. Touha a vůle po vítězství ho vedla celou jeho sportovní kariérou.

Rok po roce jeho výsledky v cyklistických závodech dostávaly jinou tvář, než ten první liberecký. Maminka mu tajně koupila jízdní kolo, které si Karel postupně upravil na závodní. Otec, učitel hudby, neměl pro sport příliš pochopení. Proto začátky neměl Karel jednoduché. Přebolelo i pár výprasků a z vysněného houslového virtuóza se vyklubala cyklistická legenda.

V letech 1956, 57, 58, 60 a 61 se stal mistrem Československa v terénní cyklistice. Byl také účastníkem Mistrovství světa v Německu (1960 - 22. místo) a v Lucembursku (1961 - 24. místo). Těmito výsledky postavil základní kámen pro rozvoj tehdy československého cyklokrosu, za což mu byl udělen i titul zasloužilý mistr sportu. Jeho procházka cyklistikou ale nekončí.

Po ukončení aktivní cyklistické kariéry působil 7 let v roli státního trenéra cyklokrosové reprezentace. Mimo jiné přivedl Miloše Fišeru k historicky první medaili na MS v tomto později velice úspěšném sportu. To se psal rok 1972. Medaile to byla sice „jen" stříbrná, ale pro rozvoj naší terénní cyklistiky měla určitě cenu zlata. I proto obdržel titul zasloužilý trenér.

Toho všeho si všiml spisovatel Jaroslav Fišer a v roce 1976 byl Karel Bouška zařazen spolu s Fr. Pospíšilem, K. Doležalem, L. Patrasovou a V. Čáslavskou do jeho knihy „Z domova do celého světa". Byly to příběhy lidí, kteří v tehdejší době úspěšně reprezentovali náš vrcholový sport po celém světě.

Tehdy byl i vrcholový sport na ryze amatérské úrovni. Karel se po maturitě na gymnáziu v Jablonci n. N. ještě vyučil ve Frýdlantě strojním zámečníkem.Tam si ho všimli funkcionáři cyklistického oddílu TJ AŠ Škoda Mladá Boleslav, kam ve svých 20ti letech přestoupil. Začal pracovat v AZNP, kde své řemeslo i cyklistický talent zúročil.

Po roce 1989, ve zralém věku, ho cesta zavedla zpět do svého rodiště, do Jablonce n. N. Zde postavil „Penzion SPORT" s cyklistickým obchodem CYKLOS BOUŠKA. Zde mohl rozdávat své bohaté zkušenosti všem, kdo na kolo třeba jen uctivě hleděli.


Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Ke stažení

Propozice memoriálu Karla Boušky

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Evropští odborníci na ochranu alejí se sjedou do Liberce

Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju. Cyklus přednášek odstartuje 25. dubna na Krajském úřadu Libereckého kraje. Přednášet budou zástupci ministerstva životního prostředí, krajského úřadu, správy a údržby silnic a odborníci na ochranu stromů. O své zkušenosti s obnovou, ochranou a údržbou alejí se podělí i zahraniční hosté z Francie, Německa, Polska, Ruska a Švédska.

Nominovat nejlepší Památku kraje můžete do konce dubna

Už jen do 30. dubna mohou lidé nominovat stavby do soutěže Památka roku 2018 Libereckého kraje. Cílem klání, které Liberecký kraj pořádá poprvé, je ocenit nejlepší obnovu nemovité kulturní památky. Podmínkou účasti v soutěži je dokončení obnovy nemovité kulturní památky v kalendářním roce nebo etapě obnovy a zároveň musí být dodržen minimální vlastní podíl vlastníka na obnově ve výši 50 000 korun. Podrobnosti v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči z Tanvaldu cvičili na laně v rámci odborné přípravy
Kempem roku 2018 Stříbrný rybník, opět uspěl i Autocamp Sedmihorky
Hasiči vyjížděli k popadaným stromům, v Jablonci vítr sroloval střechu
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze
O prodlouženém velikonočním víkendu policisté kontrolovali řidiče

Nejčtenější články

23.04.: Policie hledá svědky nehody v Nové Vsi, při níž srazili kočárek s dítětem
21.04.: Místo odpalu ohňostroje na jablonecké přehradě se mění
22.04.: Vlak narazil před Železným Brodem do stromu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT