Nejznámnější cyklista Jablonce Karel Bouška

05.04.2011 20:13:36 | Autor: Jan Žíla | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Nejznámnější cyklista Jablonce Karel Bouška

Karel Bouška se narodil 2. ledna 1933 v Kolovazech u Prahy. Později si vzal manželku Blaženu, s níž měl 3 děti. Stal se i devítinásobným dědečkem. Tento skvělý cyklista zemřel 5. září 2001 v Jablonci nad Nisou. Na jeho počest se uskuteční  15. května 2011 desátý ročník cyklistického memoriálu, který nese jeho jméno. Propozice k závodu naleznete v příloze ke stažení.

Jako mladý byl živý a neposedný. Provozoval různé sporty - kolo, lyže, lední hokej aj. Cyklistika mu učarovala natolik, že se jako 12tiletý, bez svolení rodičů, zúčastnil na vypůjčeném kole svých prvních závodů v blízkém Liberci. Tento start nebyl nikterak úspěšný - byl poslední. To ho však neodradilo, ba naopak. Touha a vůle po vítězství ho vedla celou jeho sportovní kariérou.

Rok po roce jeho výsledky v cyklistických závodech dostávaly jinou tvář, než ten první liberecký. Maminka mu tajně koupila jízdní kolo, které si Karel postupně upravil na závodní. Otec, učitel hudby, neměl pro sport příliš pochopení. Proto začátky neměl Karel jednoduché. Přebolelo i pár výprasků a z vysněného houslového virtuóza se vyklubala cyklistická legenda.

V letech 1956, 57, 58, 60 a 61 se stal mistrem Československa v terénní cyklistice. Byl také účastníkem Mistrovství světa v Německu (1960 - 22. místo) a v Lucembursku (1961 - 24. místo). Těmito výsledky postavil základní kámen pro rozvoj tehdy československého cyklokrosu, za což mu byl udělen i titul zasloužilý mistr sportu. Jeho procházka cyklistikou ale nekončí.

Po ukončení aktivní cyklistické kariéry působil 7 let v roli státního trenéra cyklokrosové reprezentace. Mimo jiné přivedl Miloše Fišeru k historicky první medaili na MS v tomto později velice úspěšném sportu. To se psal rok 1972. Medaile to byla sice „jen" stříbrná, ale pro rozvoj naší terénní cyklistiky měla určitě cenu zlata. I proto obdržel titul zasloužilý trenér.

Toho všeho si všiml spisovatel Jaroslav Fišer a v roce 1976 byl Karel Bouška zařazen spolu s Fr. Pospíšilem, K. Doležalem, L. Patrasovou a V. Čáslavskou do jeho knihy „Z domova do celého světa". Byly to příběhy lidí, kteří v tehdejší době úspěšně reprezentovali náš vrcholový sport po celém světě.

Tehdy byl i vrcholový sport na ryze amatérské úrovni. Karel se po maturitě na gymnáziu v Jablonci n. N. ještě vyučil ve Frýdlantě strojním zámečníkem.Tam si ho všimli funkcionáři cyklistického oddílu TJ AŠ Škoda Mladá Boleslav, kam ve svých 20ti letech přestoupil. Začal pracovat v AZNP, kde své řemeslo i cyklistický talent zúročil.

Po roce 1989, ve zralém věku, ho cesta zavedla zpět do svého rodiště, do Jablonce n. N. Zde postavil „Penzion SPORT" s cyklistickým obchodem CYKLOS BOUŠKA. Zde mohl rozdávat své bohaté zkušenosti všem, kdo na kolo třeba jen uctivě hleděli.


Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Ke stažení

Propozice memoriálu Karla Boušky

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Záměr vstupu kraje do MMN podpořilo semilské zastupitelstvo

Zastupitelé města Semily na svém jednání v pondělí 11. listopadu 2019 jednohlasně schválili záměr vstupu Libereckého kraje do společnosti MMN, a.s. prostřednictvím nabytí akcií společnosti v hodnotě až 162 500 000 Kč, a to za podmínky zachování péče v zařízeních provozovaných MMN, a.s. ve stávajícím rozsahu. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Krajský úřad podpoří deseti miliony liberecké Divadlo F. X. Šaldy

Částkou 10 milionů podpoří Liberecký kraj rekonstrukci topení a vzduchotechniky Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Na svém jednání o tom rozhodla rada kraje. Celková částka na modernizaci budovy činí více než 26 milionů korun. „Ač se to na první pohled může zdát jako okrajová záležitost, kvalitní vzduchotechnika a vytápění jsou jedním ze základních předpokladů funkčnosti celého divadla. Proto jsme se rozhodli v letošním roce směřovat příspěvek Libereckého kraje právě do těchto úprav," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Legendární Turbo zahrálo své hity v bozkovské sokolovně
Jablonecký Kinofest při druhém ročníku přivítá Václava Marhoula
V Jablonci schází šest strážníků, nováčky shání ve výběrovém řízení
Program kin v Jablonci nad Nisou od 14. do 27. listopadu
Preventista zaměřil přednášku o dopravě na seniory

Nejčtenější články

12.11.: Otevřeli nový podnik v bývalé Jizeře v Jablonci
11.11.: Atletkou roku Zuzana Hejnová a trenérkou Dana Jandová
13.11.: Hlídka městské policie poskytla první pomoc muži v bezvědomí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn