Nejznámnější cyklista Jablonce Karel Bouška

05.04.2011 20:13:36 | Autor: Jan Žíla | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Nejznámnější cyklista Jablonce Karel Bouška

Karel Bouška se narodil 2. ledna 1933 v Kolovazech u Prahy. Později si vzal manželku Blaženu, s níž měl 3 děti. Stal se i devítinásobným dědečkem. Tento skvělý cyklista zemřel 5. září 2001 v Jablonci nad Nisou. Na jeho počest se uskuteční  15. května 2011 desátý ročník cyklistického memoriálu, který nese jeho jméno. Propozice k závodu naleznete v příloze ke stažení.

Jako mladý byl živý a neposedný. Provozoval různé sporty - kolo, lyže, lední hokej aj. Cyklistika mu učarovala natolik, že se jako 12tiletý, bez svolení rodičů, zúčastnil na vypůjčeném kole svých prvních závodů v blízkém Liberci. Tento start nebyl nikterak úspěšný - byl poslední. To ho však neodradilo, ba naopak. Touha a vůle po vítězství ho vedla celou jeho sportovní kariérou.

Rok po roce jeho výsledky v cyklistických závodech dostávaly jinou tvář, než ten první liberecký. Maminka mu tajně koupila jízdní kolo, které si Karel postupně upravil na závodní. Otec, učitel hudby, neměl pro sport příliš pochopení. Proto začátky neměl Karel jednoduché. Přebolelo i pár výprasků a z vysněného houslového virtuóza se vyklubala cyklistická legenda.

V letech 1956, 57, 58, 60 a 61 se stal mistrem Československa v terénní cyklistice. Byl také účastníkem Mistrovství světa v Německu (1960 - 22. místo) a v Lucembursku (1961 - 24. místo). Těmito výsledky postavil základní kámen pro rozvoj tehdy československého cyklokrosu, za což mu byl udělen i titul zasloužilý mistr sportu. Jeho procházka cyklistikou ale nekončí.

Po ukončení aktivní cyklistické kariéry působil 7 let v roli státního trenéra cyklokrosové reprezentace. Mimo jiné přivedl Miloše Fišeru k historicky první medaili na MS v tomto později velice úspěšném sportu. To se psal rok 1972. Medaile to byla sice „jen" stříbrná, ale pro rozvoj naší terénní cyklistiky měla určitě cenu zlata. I proto obdržel titul zasloužilý trenér.

Toho všeho si všiml spisovatel Jaroslav Fišer a v roce 1976 byl Karel Bouška zařazen spolu s Fr. Pospíšilem, K. Doležalem, L. Patrasovou a V. Čáslavskou do jeho knihy „Z domova do celého světa". Byly to příběhy lidí, kteří v tehdejší době úspěšně reprezentovali náš vrcholový sport po celém světě.

Tehdy byl i vrcholový sport na ryze amatérské úrovni. Karel se po maturitě na gymnáziu v Jablonci n. N. ještě vyučil ve Frýdlantě strojním zámečníkem.Tam si ho všimli funkcionáři cyklistického oddílu TJ AŠ Škoda Mladá Boleslav, kam ve svých 20ti letech přestoupil. Začal pracovat v AZNP, kde své řemeslo i cyklistický talent zúročil.

Po roce 1989, ve zralém věku, ho cesta zavedla zpět do svého rodiště, do Jablonce n. N. Zde postavil „Penzion SPORT" s cyklistickým obchodem CYKLOS BOUŠKA. Zde mohl rozdávat své bohaté zkušenosti všem, kdo na kolo třeba jen uctivě hleděli.


Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Ke stažení

Propozice memoriálu Karla Boušky

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Novou výstavu Turistika na Semilsku - 110 let Riegrovy stezky a Klubu českých turistů otevřou v semilském muzeu. Díky velkoformátovým historickým fotografiím a dalším dobovým materiálům vás tato výstava přenese do časů výstavby Riegrovy stezky. Zároveň připomene činnost Klubu českých turistů v Semilech od jeho vzniku až dodnes. Další informace

Finanční úřad v Jablonci hledá právníka

Finanční úřad pro Liberecký kraj hledá pro Odbor metodiky a výkonu daní právníka v oboru Daně a poplatky a Legislativa a právní činnost s místem výkonu práce Finanční úřad pro Liberecký kraj, 1. máje 97, Liberec. Předpokládaný termín nástupu je 1. 12.2019. Lhůta pro podání žádosti je 21. 10. 2019. Bližší informace najdete na https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/. Kontakt na kompetentní osobu: telefon: +420 485 211 210, e-mail: martin.prihunek@fs.mfcr.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský
Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
Na neukázněné řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus
Teplo, teplo, teplíčko
V Desné byl autem sražen chodec

Nejčtenější články

18.09.: Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
18.09.: V Desné byl autem sražen chodec
15.09.: Zkušební provoz linky z Tanvaldu na Smědavu byl úspěšný

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn