Nejznámnější cyklista Jablonce Karel Bouška

05.04.2011 20:13:36 | Autor: Jan Žíla | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Nejznámnější cyklista Jablonce Karel Bouška

Karel Bouška se narodil 2. ledna 1933 v Kolovazech u Prahy. Později si vzal manželku Blaženu, s níž měl 3 děti. Stal se i devítinásobným dědečkem. Tento skvělý cyklista zemřel 5. září 2001 v Jablonci nad Nisou. Na jeho počest se uskuteční  15. května 2011 desátý ročník cyklistického memoriálu, který nese jeho jméno. Propozice k závodu naleznete v příloze ke stažení.

Jako mladý byl živý a neposedný. Provozoval různé sporty - kolo, lyže, lední hokej aj. Cyklistika mu učarovala natolik, že se jako 12tiletý, bez svolení rodičů, zúčastnil na vypůjčeném kole svých prvních závodů v blízkém Liberci. Tento start nebyl nikterak úspěšný - byl poslední. To ho však neodradilo, ba naopak. Touha a vůle po vítězství ho vedla celou jeho sportovní kariérou.

Rok po roce jeho výsledky v cyklistických závodech dostávaly jinou tvář, než ten první liberecký. Maminka mu tajně koupila jízdní kolo, které si Karel postupně upravil na závodní. Otec, učitel hudby, neměl pro sport příliš pochopení. Proto začátky neměl Karel jednoduché. Přebolelo i pár výprasků a z vysněného houslového virtuóza se vyklubala cyklistická legenda.

V letech 1956, 57, 58, 60 a 61 se stal mistrem Československa v terénní cyklistice. Byl také účastníkem Mistrovství světa v Německu (1960 - 22. místo) a v Lucembursku (1961 - 24. místo). Těmito výsledky postavil základní kámen pro rozvoj tehdy československého cyklokrosu, za což mu byl udělen i titul zasloužilý mistr sportu. Jeho procházka cyklistikou ale nekončí.

Po ukončení aktivní cyklistické kariéry působil 7 let v roli státního trenéra cyklokrosové reprezentace. Mimo jiné přivedl Miloše Fišeru k historicky první medaili na MS v tomto později velice úspěšném sportu. To se psal rok 1972. Medaile to byla sice „jen" stříbrná, ale pro rozvoj naší terénní cyklistiky měla určitě cenu zlata. I proto obdržel titul zasloužilý trenér.

Toho všeho si všiml spisovatel Jaroslav Fišer a v roce 1976 byl Karel Bouška zařazen spolu s Fr. Pospíšilem, K. Doležalem, L. Patrasovou a V. Čáslavskou do jeho knihy „Z domova do celého světa". Byly to příběhy lidí, kteří v tehdejší době úspěšně reprezentovali náš vrcholový sport po celém světě.

Tehdy byl i vrcholový sport na ryze amatérské úrovni. Karel se po maturitě na gymnáziu v Jablonci n. N. ještě vyučil ve Frýdlantě strojním zámečníkem.Tam si ho všimli funkcionáři cyklistického oddílu TJ AŠ Škoda Mladá Boleslav, kam ve svých 20ti letech přestoupil. Začal pracovat v AZNP, kde své řemeslo i cyklistický talent zúročil.

Po roce 1989, ve zralém věku, ho cesta zavedla zpět do svého rodiště, do Jablonce n. N. Zde postavil „Penzion SPORT" s cyklistickým obchodem CYKLOS BOUŠKA. Zde mohl rozdávat své bohaté zkušenosti všem, kdo na kolo třeba jen uctivě hleděli.


Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Ke stažení

Propozice memoriálu Karla Boušky

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program kin v Jablonci nad Nisou od 21. února do 6. března
Obrazem: Memoriál Karla Líbala 2019
Obrazem: Dětský karneval v Kokoníně
Mladší žactvo bojovalo o tituly přeborníků Liberecka
Senzační zlato štafety atletek LIAZU

Nejčtenější články

20.02.: Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT