Muzejní noc v Jablonci nabídne koktejl ze vzpomínek

18.05.2016 11:57:31 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Muzejní noc v Jablonci nabídne koktejl ze vzpomínek

Na letošní muzejní noc se připravuje i nejstarší stojící dům v Jablonci - Dům Jany a Josefa V. Scheybalových v Kostelní ulici. Program se ponese v duchu vzpomínek, které zhmotní studenti jabloneckých gymnázií. V pátek 20. května večer namíchají neopakovatelný zážitek ze směsi nostalgie, hravosti, tance a divadla.

Dům Jany a Josefa V. Scheybalových se námětem muzejní noci vrací do doby konce 19. století až poloviny 20. století, kdy se Jablonec stal díky svým továrníkům a exportérům jedním z nejvýznamnějších průmyslových center nejen v Čechách, ale i daleko za hranicemi naší země. „Prostřednictvím oživlých obrazů v podání studentů jabloneckých gymnázií se návštěvníci přenesou do starých časů, kdy se odehrával čilý kulturní a veřejný život. Pro nejmenší diváky si studenti připravili pohádku a na konec celé večerní akce i půlnoční překvapení," přiblížila Lea Machurová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které program připravuje.

Výstava Zmizelý Jablonec v Galerii MY<br />Autor: Archiv JKIC K dokreslení celkové dobové atmosféry přispěje výstava historických fotografií Jablonce nad Nisou v Městské galerii My, která se nachází v 1. patře domu. „Mnohé z minulosti našeho města nám připomínají už jen historické fotografie, pohlednice a dobové tiskoviny. Jablonec nad Nisou se nám proměňuje před očima, ale většinou si tyto postupné a plynule probíhající změny ani neuvědomujeme. Až když porovnáváme současnost a minulost s větším odstupem, dokážeme rozdíly rozpoznat. Mizí a mění se nejen domy, ulice a celé části města, jiní jsou i jablonečtí obyvatelé. Dříve se odlišně oblékali, měli jiná zaměstnání, jinou zábavu, jiné zvyky. Minulost města zůstává uložena v jejich vzpomínkách a s nimi nenávratně mizí. Zbývá jen to málo zachycené fotoaparátem nebo popsané v novinových článcích či náhodně uchované na korespondenčním lístku," řekl o výstavě galerista Jan Strnad.

O muzejní noci v Domě národopisců Scheybalových si návštěvníci užijí i živou stylovou muziku v podání Jazztetu ZUŠ, Hudby u města Vídně a Spolku jabloneckých dam a pánů a občerstvení. Děti si vyrobí hračku, která baví už několik generací, JO-JO. A kdo nebude mít stále dost, může se vydat poznávací trasou s kvízem do Muzea skla a bižuterie, které bude otevřené také až do půlnoci. Program se ponese ve středověkém duchu a připomene 700 let od narození Karla IV., za jehož panování se před 660 lety objevila také první písemná zmínka o Jablonci. Více na v článku zde 

Dům Jany a Josefa V. Scheybalových v Jablonci nad Nisou<br />Autor: Archiv JKIC Zapojená muzea a galerie v Liberci, Jablonci, Turnově a Vratislavicích nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.

Mezi Libercem a Jabloncem bude jezdit historický autobus s možnou zastávkou v Automuzeu Vratislavice. Vstupy do všech organizací včetně doprovodných programů a jízdy historickým autobusem jsou zdarma.

20. 5. /pátek/ 18.00-24.00

Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, Kostelní ⅙, Jablonec nad Nisou
MUZEJNÍ NOC POD JEŠTĚDEM - VZPOMÍNKY

Oživlé obrazy ze života našeho města, tanec a pohádky v nastudovaní studentů jabloneckých gymnázií. Výstavní expozice z historie Jablonce, pro děti i dospělé výtvarná dílna a kvíz.
Program:
18.00- 23.30 hodin: výtvarná dílna - vytvoř si své JO-JO.
18.30, 19.30 hodin: pohádka - studenti Gymnázia Dr.A.Randy.
19.00, 20.30, 21.30 hodin: tanec - studenti Gymnázia U Balvanu
20.00, 21.00, 22.00, 23.00 hodin: oživlé obrazy, divadlo - studenti Gymnázia Dr.A.Randy
23.50 hodin: překvapení na závěr - studenti Gymnázia Dr.A.Randy
Po celý večer občerstvení a hudba JAZZTET ZUŠ, Huměv a Spolek jabloneckých dam.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Muzejní noc pod Ještědem letos propojí jo-jo
Muzejní noc s Muzeum skla a bižuterie bude středověká
Fotografie Erwina Cettinea ukazují historii tramvají na Jablonecku
Historii Jablonce představí výstava ze sbírek manželů Scheybalových
Zmizelý Jablonec uvidíte i přímo v ulicích současného Jablonce
Zmizelý Jablonec se představí ve fotografiích a vzpomínkách
Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci nad Jizerou rozsvítí vánoční strom už 23. listopadu

Městský úřad v Jablonci nad Jizerou, místní dobrovolné spolky a Katolická farnost zvou na slavnostní rozsvícení Vánočního stromu, které se bude konat v sobotu 23. listopadu 2019 od 14 hodin v Pilišťatech u hájenky. Více podrobností

Nová okna pro jabloneckou školku

Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlásilo výběrové řízení na výměnu a opravu oken v jedné z jabloneckých školek. Realizace by měla proběhnout o prázdninách příštího roku. „Veřejná zakázka je vyhlášená na výměnu za repliky a opravu oken v Mateřské škole v ulici 28. října, a to v její staré části. Předpokládaná hodnota zakázky je 2,3 milionu korun a vybraný zhotovitel ji musí zvládnout během prázdnin příštího roku, aby děti mohly do školky nastoupit opět od září 2020," řekl náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček. Podle původního plánu měly opravy v této mateřské škole začít už tyto prázdniny, oprava a výměna oken byla rozdělená do dvou let. Městu se však nepřihlásil vhodný zhotovitel, proto musí vyhlásit výběrové řízení znovu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons
U odbočky na Rádlo narazilo auto do divočáka
Bezpečně na silnice se zimními pneumatikami
Zlepšení béčka Bižuterie i v krajském přeboru
Hasiči řeší únik nebezpečných látek v Hamru na Jezeře

Nejčtenější články

18.11.: Setkání atletů na Střelnici se vydařilo
19.11.: V Plavech se sázelo stromořadí
19.11.: Pozvánka na již devátý ročník Charitativního zumba maratonu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn