Legendární jablonecký brankář Jirka Zemler slaví 80

11.04.2019 16:56:57 | Autor: Jaroslav Hrabák, Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Legendární jablonecký brankář Jirka Zemler slaví 80

Vídáváme se v posledních letech prakticky každý týden a přesto nemohu uvěřit, že legendární jablonecký gólman Jirka Zemler potká 13. dubna svůj osmý křížek! Vitální, temperamentní, fotbalově neustále v „obraze", ten sympatický chlapík vypadá stále stejně.

Narodil se před osmdesáti lety v místě zvaném Anděl Strážce, což je pár domků nad Rychnovem. Tam také začínal s fotbalem, a protože byl nejmrštnější, skončil v bráně. Jeho další cesta probíhala přes jablonecké mládežnické celky, kde si pod trenérem panem Šírem zakopal i dorosteneckou ligu. Vojnu strávil v Dukle České Budějovice, nejvíce si tam vážil spoluhráče Kreteka, který pak hrával léta za Třinec, ale potkal se tam i s Kratochvílem, pozdějším špílmachrem Bohemky, toho zase v Bohemce potkala další jablonecká legenda, Luboš Šrejma. Pošílhávala po něm i pražská Sparta, ale Jirka se rozhodl pro Jablonec. Vábení trenéra Ládi Čulíka a rýsující se parta kolem Oty, Cinibulka, Linharta, Milera, Hnídka, to bylo příliš silné vábení. A nemusel litovat, stal se velkou oporou mančaftu, který v létě 1963 vykopal pro Jablonec touženou ligu, byť druhou. 

Jiří Zemler<br />Autor: archiv NJ Nabitá Střelnice týden co týden mačkala palečky a obdivovala tygří zákroky jednoho z nejefektnějších gólmanů, co byli široko daleko. Když Jiskra porazila exligovou Plzeň 3:1 a Jirka „porazil" svého reprezentačního protivníka v plzeňské bráně Frantu Čalouna, to byl pro něho prakticky splněný sen. Jeho kariéra v Jablonci našla pokračování v sousedním Liberci, kam dodnes na společná posezení někdejších libereckých spoluhráčů pravidelně chodí. Konec aktivní kariéry se blížil, následovalo účinkování ve Velkých Hamrech, ve Mšeně a nakonec v Libochovicích.

Po skončení hráčské kariéry se vrhl na svůj obor a tím byla práce soustružníka, vypracoval se na mistra svého oboru, stejně jako mezi třemi bílými tyčemi, to nesmím opomenout. A Jirka si velmi považuje, že si ho jako machra u soustruhu považovali stejně, jako předtím za kouzla ve fotbalové bráně.

Fotbal ho provází celý život, často s úctou vzpomíná na svoji kariéru a říká: „Svoje kolegy jsem měl rád a vážil jsem si jich. Jarda Rousek, se kterým jsem prožil v Jablonci ta nejkrásnější fotbalová léta, ale vážil jsem si a vážím všech jabloneckých gólmanů, Milana Hamana, líbil se mi Jarda Vávra, Jirka Vošta, Bohouš Cholenský, Zdeněk Jánoš až po Vlastu Hrubého. Nemohu jmenovat všechny. V mé době byl idolem Vilda Schroiff, gólman Slovanu Bratislava a hrdina ze světového mistrovství 1962 v Chile. Ale ona československá brankářská škola měla a má svůj věhlas, který má pokračování v Čechovi přes Pavlenku až po Vaclíka, kteří to dotáhli v Evropě nejdál. O takových kariérách jsme v mladých letech nemohli ani snít.

Jsem Jablonečák a když jdu dnes na Střelnici na fotbal, tak nejvíce hodnotím, zda ti kluci svým herním projevem, nasazením, dávají znát, že kopou za Jablonec.

Jiří Zemler<br />Autor: archiv NJ On ten klubismus se dneska tolik nenosí, což je škoda. Koho považuji za „nej" hráče jablonecké historie? Luboše Šrejmu! Ten se jako hráč choval na hřišti vždy jako Jablonečák a hlavně jako člověk. Byla radost se dívat. U fotbalu zůstal i po hráčské kariéře a i když se tu za ta léta vystřídala celá řádka skvělých plejerů, tak moje volba je jasná: Luboš!

Když Jiskra Jablonec postoupila v roce 1963 do II. ligy, tak mezi fandy převládal názor, že na ligu mají jenom dva hráči - Jirka Zemler a Láďa Hnídek. Byl to velký omyl, protože tu ligu zachránila prakticky kompletní Čulíkova parta, posílená nejprve o dva slávisty Vaška Hynka a Rudu Fahrnera. Diváků tenkrát chodilo do ochozů víc než jednou tolik než dnes, tísnili se na pískových ochozech a ti „prominentní" měli lupínek na Fejklovu tribunu z roku 1955. A co víc, když se Střelnice poprvé zatravňovala, ruce k dílu přidali nejen hráči, ale i řada fandů. Když bylo potřeba ze hřiště i z ochozů odklidit sníh, opět narukovala řada fandů a pod taktovkou správce Luboše Vajdáka či legendárního pořadatele Fr. Kracíka udělala, co bylo potřeba. Po záchraně přešel jablonecký fotbal pod křídla LIAZ, z Vítkovic se vrátil Vašek Halama, začali přicházet noví hráči, úroveň jabloneckého fotbalu šla nahoru, ale to už je jiná kapitola.

Jablonec jako město ale i okolí fotbalem tenkrát žil, u populární skříňky přezdívané „zeď nářků" se srocovali fandové, aby si přečetli jak to kopali venku. To ještě nebyla doba mobilů či tabletů...

To vše se určitě promítne Jirkovi v hlavě při tradičním setkání se svými přáteli „pondělníky". Jirkovi všichni stiskneme pravici, popřejeme „mnoga ljeta" a rádi si s ním zavzpomínáme na celé ty jablonecké fotbalové roky. Co Jirkovi popřát jiného než hodně zdraví do dalších let, hodně sil do boje se strastmi co život přináší a hodně radosti při ohlédnutí zpět. Jirko, velké díky!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jiří Zemler a Milan Fukal v Klubu legend jabloneckého FK
Jiří Zemler oslavil 75

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hejtman Libereckého kraje bude posedmnácté odpovídat online

Ve středu 26. června od 21 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje již posedmnácté položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve středu 26. června ve 21 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již posedmnácté. Tentokrát proběhne z jabloneckého Tajvanu.

Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici

Do závěrečné fáze vstupují práce na přípravě nové stálé expozice Muzea Českého ráje v Turnově. Ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví - právě to má totiž v okolí Turnovska mnohaletou tradici. Expozice uvítá první návštěvníky 7. září tohoto roku. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstavu Vize pro Ještěd představí studenti ČVUT
Ve finále dopravní soutěže nejlepší Krnov, bronzová domácí Lomnice
Železniční doprava na Frýdlantsku se vrací do normálu
Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací
Obrazem: První den soutěží v atletice na ODM v Jablonci

Nejčtenější články

24.06.: Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog
23.06.: Prasoloppet 2019 objektivem Jany Veselé
25.06.: Slavnostně otevřeli opravenou silnici mezi Tanvaldem a Albrechticemi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn