Láďa Janata slavil sedmdesát

21.07.2018 18:48:11 | Autor: Václav Novotný, Jaroslav Hrabák | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonec nad Nisou

Láďa Janata slavil sedmdesát

V „české nížině" se rodí velikáni, říká se. A spjatí s jabloneckým sportem. Dne 22 se narodili dva, v Pátku u Nymburka Vlasta Chobot, legendární fotbalový trenér, to bylo v únoru 1922 a kousek vedle v červenci 1948 v Chlumci nad Cidlinou Láďa Janata.

Tomu prvnímu příroda s centimetry výšky nešetřila, tomu druhému s centimetry ano. Ten první proslul ve fotbale, ten druhý je všesportovec. Jeho jablonecké působení je spjato s Bižuterií, tou svého času světoznámou fabrikou, ale se stále aktivní tělovýchovnou jednotou.

Vztah ke sportu podědil, jeho otec vedl 35 let Sokol Chlumec nad Cidlinou a tak je jasné, že sotva malý Ládík udělal svoje první životní kroky, už byl na sportovišti. Mládí věnoval především fotbalu (to je přece fenomén), bílému sportu alias tenisu a pinčesu alias stolnímu tenisu. Ale sotva dohlédl na koš, už byl na palubce a tam patřil v basketu nejen k nejmenším, ale i nejbojovnějším a se „zlatou rukou" pod košem. Při tom všelikém sportování stihl pokukovat i kolem sebe a není divu, že jistá slečna Alenka ho „dotáhla" nejdřív do chomoutu a vzápětí do Jablonce.

Začal hrát v družstvu mužů Bižuterie basket a jako holobrádka si ho dost dlouho pletli za dorostence, což jeho spoluhráčům, co vedle něho stárnuli, dost vadilo. V k.p. Bižuterie pak dvacet let pracoval a vedle toho byl velkým organizátorem podnikové tělovýchovy.

Oslava sedmdesátin Ladislava Janaty<br />Autor: Václav Novotný Jeho realizovanou myšlenkou bylo osm ročníků populární Bižuteriády v sedmi sportech, organizoval památné běhy 1000x 400 metrů a plaveckou štafetu 1000 x 100 metrů. V roce 1982 bylo u založení triatlonu - tehdy Bižumuže. Společně s Frantou Chlumským obnovili fotbalovou Bižuterii neregistrovaných, sám v ní hrál a jeho tým válel a vyhrával tehdy tolik oblíbenou odborářskou ligu. Jak šla léta, trénoval malé basketbalistky Bižuterie a postoupil s nimi do dorostenecké ligy.

U basketu v jeden čas to bylo Janatovo onemanshow, obsáhl od předsedy všechny možné funkce. Dobře se oženil, jak se říká, když jeho svatá Alenka s dvojčaty na krku ho „uvolnila" na horolezeckou výpravu do Mongolska. Kluci po něm zdědili vztah ke sportu, plavali, byli úspěšní junioři v triatlonu. Oba také sport vystudovali, David fakultu tělovýchovy a sportu a Tomáš na pedagogické fakultě tělocvik a matiku. Nyní již sleduje sportovní úspěchy svých vnoučat.

Po sametové stál v čele tehdy největší TJ na okrese, TJ Bižuterie. Ale přišlo tržní hospodářství a Láďa začal fungovat jako chatař v Bedřichově, nejdříve na Malinovce. Přitom stačil organizovat řadu turnajů pro mladé jablonecké basketbalistky.

Nárůstem zkušeností se uchopil novinářského pera a kde se na okrese „šustla" nějaká masovka, už tam byl s notesem a vlastně takový je Láďa dodnes. Sportovním redaktorem webu Naše Jablonecko je už deset let... ono to fakt utíká. Já ani nevím, jestli v tom životním fofru jeho vousem bohatě okrášlená tvář zaznamenala, že mu pomalu a nenápadně usedl na ramena další křížek, sedmý.

Tak Láďo, nechť ti vtipné a pohotové pero vydrží i do dalších let, aby i ty nejmenší jablonecké sporty díky Tvým článkům uvedly na světlo denní svůj bohatý život a ocenily práci nebojím se říct tisíců nejen amatérských sportovců, ale i jejich trenérů, vedoucích a zkrátka všech, kteří se v těch malých klubech v nikoli jednoduchých podmínkách pohybují.

Za to Ti patří dík převeliký. A nezapomínej taky na sebe, na rodinu, na svoje zdraví a zkrátka oslav to řádně a s parádou. To Ti přeje Tvůj bývalý letitý kolega z Jablonexu a nyní i kolega z novin Jarda Hrabák - a pochopitelně celá ta armáda těch, o kterých píšeš a kteří Tě mají rádi.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 36 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
Jablonec nadále jedná o rekonstrukci a prodloužení tramvajové tratě
Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Program kin v Jablonci nad Nisou od 17. do 30. října

Nejčtenější články

17.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
16.10.: Hasiči vyjížděli k záchraně osoby na železničním mostě v Desné
16.10.: Sportem dětí Tanvald žije

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn