Krajští radní schválili škrty v rozpočtu. Vyrovnají tím propad příjmů

20.05.2020 16:48:49 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Krajští radní schválili škrty v rozpočtu. Vyrovnají tím propad příjmů

Rada kraje na svém úterním jednání schválila návrh úpravy rozpočtu v podobě restriktivních opatření k udržení vyrovnaného rozpočtu kraje na rok 2020 v důsledku negativních dopadů nouzového stavu a vládou přijatých krizových opatření v souvislosti s onemocněním Covid-19.

Návrh počítá se snížením očekávaných příjmů ze sdílených daní kraje o částku 360 milionů Kč na úroveň 3 miliardy Kč, tedy s poklesem daňových příjmů o 16,7 % oproti skutečnosti dosažené krajem v roce 2019.

V souvislosti s nouzovým stavem a následně přijatými další krizovými opatřeními, i jako reakce na očekávaný hospodářský propad projednávala na mimořádné radě poprvé již v březnu krajská rada materiál „Navrhovaná restriktivní rozpočtová opatření k udržení vyrovnaného rozpočtu kraje na rok 2020 a roky následující v návaznosti na nouzový stav vyhlášený vládou ČR v souvislosti s šířením viru SARS CoV-2."

Návrh kraje na snížení daňových příjmů přitom vychází mimo jiné i z informace z 13. května tohoto roku o zveřejnění aktualizované predikce ministerstva financí, která se týká dopadů dané situace na rozpočty krajů a obcí, respektive na výběr daňových příjmů pro tyto subjekty. Počítá s propadem daňových příjmů o téměř 14 % oproti dosažené skutečnosti za rok 2019, což představuje v podmínkách Libereckého kraje o téměř 500 milionů Kč méně oproti roku loňskému. Tato predikce zahrnuje druhou, respektive třetí fázi kompenzačního bonusu pro OSVČ a je rozšířená o společníky společností s ručením omezeným, která ve výsledku pro Liberecký kraj znamená další výpadek na dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti v odhadované hodnotě až 165 milionů korun, tedy asi o dalších 3,1 % méně.

„Navrhovaná restriktivní rozpočtová opatření jsme přijali proto, abychom zajistili vyrovnaný rozpočet kraje na období roku 2020 a let následujících," řekla statutární náměstkyně hejtmana pro ekonomiku, správu majetku a informatiku Jitka Volfová. „Po jednotlivých odborech jsme chtěli, aby seškrtaly finance určené na projekty a akce, které již nebudou letos z důvodu koronakrize připravovat, nebo na ty, které jsou nad rámec výdajů na základní zajištění chodu veřejné správy a veřejných služeb. Restriktivní opatření se nedotýkají sociálních služeb a zdravotní záchranné služby," vysvětlila statutární náměstkyně Volfová.

Výsledkem restriktivních opatření bude snížení očekávaných daňových příjmů kraje o částku 360 milionů Kč na úroveň 3 miliardy Kč, což znamená pokles daňových příjmů o 16,7 % oproti skutečnosti dosažené krajem v roce 2019. „Když to celé shrneme, tak můžeme říci, že na základě stávající aktualizované predikce ministerstva financí a vládou přijatých dalších kompenzačních opatření, dosahuje předpokládaný pokles daňových příjmů krajů minus 14 % z úrovně roku 2019. Výpadek příjmů ve výši 360 milionů Kč bude kryt nerozdělenou úsporou hospodaření kraje z předchozích let ve výši 251 milionů korun a snížením výdajů na rok 2020 o částku 109 milionů korun," doplnila Volfová.

Součástí restriktivních opatření je i návrh na vázání části výdajů Dotačního fondu v objemu 32 milionů Kč a vázání části provozních příspěvků příspěvkovým organizacím s výjimkou Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a všech organizací v resortu sociálních věcí v celkovém objemu přibližně 50 milionů Kč do rezerv kraje, o nichž budou orgány kraje na základě aktuálního plnění rozpočtu rozhodovat pravděpodobně v měsíci srpnu 2020. Obdobné vázání finančních prostředků jako u příspěvkových organizací, tedy ve výši 10 % se dotklo i krajského úřadu a zastupitelstva kraje a představuje částku ve výši zhruba 37 mil. Kč. Součástí opatření je i 120 milionů Kč, které zůstanou v rezervě kraje na případné financování propadu krajských příjmů a krajských služeb ve II. pololetí 2020.

„O využití vázaných finančních prostředky se rozhodneme v srpnu na základě skutečných dopadů ekonomické krize do veřejných rozpočtů. Odhad ministerstva financí považuji za optimistickou variantu vývoje. Kraj v rámci restriktivních opatření prozatím nepřistoupil k pozastavení těch plánovaných investic, které jsou zasmluvněny, u kterých již proběhla veřejná zakázka nebo které mají být spolufinancované z prostředků Evropské unie. Jediná významná investice, která je opatřeními dotčená, je úprava okolí sídla Libereckého kraje. V rozpočtu zůstaly ponechány prostředky na pokračování projektové přípravy, 120 milionů korun je přesunuto do rezervy na pokles příjmů kraje a jeho organizací v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a veřejné dopravy," uvedl hejtman Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj podpoří výzkum, vývoj a inovace bezmála třemi miliony korun
Nouzový stav kvůli koronaviru končí, zasedal 35. krajský krizový štáb
FOTO: Kraj dále zajišťuje výrobu nanoroušek v Turnově a Liberci
Kraj za miliardu opraví silnice, ale i další dopravní stavby v regionu
Rekonstrukce pokračují: křižovatka v Jablonci i silnice na Podbozkov

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pět lékáren v našem kraji bude mít opět otevřeno i v neděli

Vláda České republiky zakázala nedělní prodej v maloobchodech. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno 5 lékařských pohotovostí. Jedna provozovna v Liberci, dvě v České Lípě a po jedné v Turnově i Jablonci nad Nisou. V sousedních krajích budou otevřeny lékárny ve městech Mladá Boleslav, Jičín a Vrchlabí. Tento přehled platí pro neděli 29. listopadu 2020.

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ Téměř 12 milionů návštěvníků se ročně vystřídá v Krkonošském národním parku, a letos to bude ještě více. Na strážce přírody jsou tak kladeny stále vyšší nároky, protože ne všichni návštěvníci se chovají tak, jak by měli. Nadace ČEZ Správě KRNAP přispěla částkou 455 500 korun na zajištění mobility strážní služby a částkou 302 500 korun na vybavení informační a strážní služby. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošský výlet nabídne výhledy, lezení ve stromech i závody motokár
Jízdou v protisměru u Turnova ohrozil 13 aut, nyní mu hrozí vězení
V Jablonci se komunitně plánuje jedenáct let
Zasněžené Benecko objektivem Zdeňka Horáka
V našem kraji dále klesl počet aktuálně nakažených za týden o 1582

Nejčtenější články

25.11.: Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
26.11.: Řidička nedala v Jablonci U Přehrady přednost v jízdě a došlo ke střetu
27.11.: Provoz v dolním centru Jablonce je už obnovený

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn