Kittelův dům ožije v červnu pohádkou i svatojánskými slavnostmi

06.06.2020 15:20:49 | Autor: Ludmila Abrahamová, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Pěnčín

Kittelův dům ožije v červnu pohádkou i svatojánskými slavnostmi

Zrekonstruovaný a po zimní prodloužené přestávce opět otevřený Kittelův dům v Krásné - Pěnčíně ožije v červnu několika akcemi. Dům spoluvytváří s okolními stavbami architektonický rámec původního jádra obce, dnes místní části Krásná.

Dům je nejen architektonickou památkou, ale také místem, které se stalo součástí lidového povědomí a kultury. Jan Josef Antonín Eleazar Kittel a jeho dům je obtisknut v desítkách pověstí, které jsou zpracovány do celé řady knih, či například životopisného historického filmu. V domě sídlí nově instalované a neustále doplňované Kittelovo muzeum.

Muzeum bylo vloni na konci léta otevřeno v Kittelově domě v takzvaném Burku na Krásné (obec Pěnčín). Dům byl zachráněn a velmi dobře a citlivě opraven. Provoz se pomalu rozbíhá od 12. května. Otevřeno je  každý den od 9 do 17 hodin, mimo pondělky. Chystají zde výstavy, přednášky, koncerty. Přes léto připravili pár zajímavých víkendových programů, které se budou týkat historie, architektury, řemesel, vztahů člověka k životnímu prostředí a samozřejmě také zdraví, léčení a samoléčení. Programy pamatují i na děti, zejména sobotní odpoledne plné pohádek 13. června. Volně přístupná je stezka pro bosé nohy. Můžete se potěšit a třeba i  inspirovat postavou léčitele J.E. Kittela, nadechnout se a nasát tu svěží i trochu tajemnou atmosféru místa. 

Trocha historie

Kittelův dům, stejně jako řadu okolních staveb nechal vystavět Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704-1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje, opředený mnoha mýty a pověstmi. Uplynulá staletí se ale podepsala na vzhledu i stavu celého Kittelovska. Kittelův dům byl v roce 2004 na pokraji zkázy. S ohledem na památkový charakter domu a stav jeho poškození byl následně investorem Obcí Pěnčín dlouhá léta nákladně opravován a restaurován. V červnu 2019 byla dokončena stavební část rekonstrukce a následně byl otevřen pro veřejnost.

Co je zde aktuálně k vidění

Kittelův dům je dominantní roubenou stavbou. Dnes je využíván jednak pro účely výstavní, nachází se zde Kittelovo muzeum, ale je zde také infocentrum a další společenské a kulturní prostory, kde se konají nejrůznější akce. Před domem se nachází nově zrekonstruovaná Kittelova bylinná zahrádka, pěšinka pro bosé nohy. Můžete se projít i po krátké Naučné stezce Kittelovsko. Máte- li štěstí na den s dobrými výhledy, výhled na Krkonoše a část Jizerských hor je neopakovatelný zážitek. Uvnitř domu se ve třech patrech domu od sklepení až po první patro domu se tak návštěvníci mohou seznámit s působením dr. Kittela, ale je zde i archeologická, geologická a mineralogická výstava, připomínající i dávnou, ale velmi významnou produkci kamenných sekerek, nebo těžbu a výrobu pokrývačské břidlice.

Úplnou novinkou je výstava zářících minerálů. Díky luminiscenci získává temné dávné sklepení nový světelný, magický rozměr. Pozornost je věnována lidové architektuře a umění. Zajímavou formu mají sklepení, původní zachované a zrestaurované jedinečné černé kuchyně i další interiéry patrového roubeného, hliněnou vymazávkou opatřeného domu. Výstavy jsou pojaty formou pozvánek do okolí, po celém Pěnčínsku.

Tipy na výlety po okolí

Na výstavách v domě se můžete seznámit s prameny na Kittelovsku, s nejznámější studánkou sv. Josefa s pověstnou léčivou vodou, s magickými, pověstmi opředeným pramenem Žernovníku, Černou studnicí a okolím, Jistebskými archeologickými nalezišti těžby prehistorických kamenných sekerek nebo okolní lidovou architekturou. Nezapomnělo se ani na Žitavsko, které je zde představeno krom samotného historického města i Žitavskými horami s hradem a klášterem Oybin.

Plakát Svatojánská slavnost<br />Autor: Archiv Kittelův dům

Nejbližší kulturní akce:

Kittelovo pohádkové odpoledne
Kittelův dům, Pěnčín - Krásná, sobota 13. 6. 2020
13.00 Teátr Pavla Šmída Pohádka z budíku
14:00 Divadlo Matýsek- Zatoulaná písnička
15:00 Teátr Pavla Śmída -Zapomenutá pohádka
Po celé odpoledne pohádkové dílny pro šikovné ruce

Svatojánské slavnosti
Kittelův dům Pěnčín-Krásná, sobota 20. 6. 2020
Další tradiční akce na Kittelovsku, v den, kdy je síla léčivých bylin největší
14:00 Včela: Netradiční přednáška o včele jako prostředníku k pochopení vztahů v přírodě. Projekce, slovo a hudební improvizace: Jan Hof Medvin. Taneční improvizace: Lucie Pfeferová
15:00 PhDr. Jan Prostředník- za tajemstvím prehistorických sekerek z tajemného železivce z lesů Jistebska a okolí.
16:00 Písně duší Jana F. Medvina zazpívají Eva Prousková a Adéla Rymešová.
17:00 Voda jako základní element života- alternativně poetické povídání a vycházka k vodě Ludmila A. Rejdická.
18:00 Muzicírování pod svatojánským nebem - Stand Band - contry, folk, blues, rock
Rukodělné dílny i tradiční materiály pro malé i velké

Více informací na www.pencin-zittau.eu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oltář v kostele sv. Josefa na Krásné se uchází o titul Památka roku
Obnovu kostela sv. Josefa na Krásné podpořil kraj bezmála milionem
Kittelův dům v Krásné se na den výjimečně otevře lidem

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
FOTO: Koncert Hradišťanu zahájil Sedmihorské léto 2020
Gratias Tibi Ago za záchranu lidského života převzal Jan Pňakovič
Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu
Léto roztančilo jablonecké Eurocentrum podvaadvacáté

Nejčtenější články

07.07.: V Jablonci se bude konat premiérový Farský trh
06.07.: Jediná šance jak to napravit je Baník
08.07.: Turnaj O pojizerský štít úspěšně skončil

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn