Kasteláni myslí o prázdninách na děti a nabízejí prohlídky pro rodiny

21.07.2018 09:38:41 | Autor: Lucie Bidlasová a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Kasteláni myslí o prázdninách na děti a nabízejí prohlídky pro rodiny

Kasteláni hradů a zámků si na hlavní prázdniny připravili rozšířenou nabídku pro rodiny s dětmi, která zahrnuje zkrácené prohlídky v doprovodu kostýmovaného průvodce, nejčastěji princezny.

Na Kuksu děti proniknou do výroby léků, v Souboru lidových staveb Vysočina jsou připraveny pracovní listy pro celou rodinu a víkendové programy s řemeslníky, na Sychrově i napínavá hra v zámeckém parku, náchodský zámek nabízí možnost vyzkoušení kostýmů krále či královny, na Zákupech děti hledají medvídky, na Grabštejně plní úkoly a třeba na Hrádku u Nechanic provede děti zámkem přímo paní hraběnka.

Probíhající prázdniny s sebou přináší změnu ve skladbě návštěvníků, a to ve prospěch dětí. Navíc letošní nevyzpytatelné léto přeje rodinným výletům a tak se hrady a zámky stávají častým cílem. Právě pro nejmladší návštěvníky jsou připraveny speciální prohlídky či celé programy.

„Každým rokem narůstá počet objektů, kde se o hlavních prázdninách nabízí takzvaná dětská trasa, tedy buď zkrácený okruh, kdy se výklad uzpůsobí věku dětí, nebo prohlídku přímo vede kostýmovaný průvodce, nejčastěji tedy princ nebo princezna. O tyto prohlídky je velký zájem, neboť prohlídka není časově náročná, obvykle trvá dvacet až třicet minut, a to jsou děti schopné absolvovat v klidu, respektive s nadšením a zájmem. Spokojené jsou potom nejenom děti, ale i jejich rodiče - vidí ty nejhezčí prostory objektu a ještě mají památku, neboť si mohou svoji ratolest s průvodcem vyfotit. Neméně podstatným faktem je také to, že se díky dětským prohlídkám ulevuje prohlídkám klasickým - asi všichni návštěvníci památek mají jistě zkušenost s dětmi, které nebavil dlouhý výklad, začaly zlobit, plakat... Zvládnout potom situaci z pohledu průvodce je poměrně náročné, obzvláště ve chvíli, kdy rodiče nechtějí akceptovat, že dítko opravdu ruší všechny ostatní," vysvětluje ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec.

Nabídka pro rodiny s dětmi je velmi pestrá a jistě si vybere každý rodič, neboť kromě zkrácených kostýmovaných prohlídek lze využít také procházky v zámeckých parcích či volné prohlídky po hradech, na Veselém Kopci jsou pořádány víkendové programy a lze zde zakoupit herní plány, na Sychrově nabídku doplňuje i výstava vynálezů Technopolis, výstava obrázků medvídků v zámeckém sklepení či hra v zámeckém parku. Programy pro děti nabízí také Frýdlant, Grabštejn, Hrubý Rohozec, Zákupy, Hrádek u Nechanic, hospitál Kuks, zámek Náchod, Ratibořice a Litomyšl. Šermířská oživení jsou pravidelně pořádána na Bezdězu, kulturní programy pro rodiny nabízí také na hradě Trosky.

Nadcházející víkend se ponese ve znamení již tradiční akce na Veselém Kopci, a to jarmarku. Na Bezdězu budou kralovat šermíři, Trosky bude dobývat švédské vojsko. Na Litomyšli pokračuje soutěž o diamanty a také je zde k vidění výstava nejkrásnějších operních kostýmů z fundu Národního divadla, na Kunětické hoře jsou vystaveny fotografie, jak Kunětická hora vypadala v dobách minulých, na Betlémě se zase připomíná život na vesnici v letech 1848 - 1948 - 1968. Výstava k takzvanému Osmičkovému výročí je také na zámku Lemberk a stavební vývoj opočenského zámku připomíná výstava umístěná na nádvoří tohoto zámku.

K prázdninové nabídce také patří výjimky v návštěvní době - hrad Trosky má otevřeno v červenci a srpnu denně, hrad Bezděz má prodlouženou návštěvní dobu o všech prázdninových sobotách, a to až do 17.30.

Akce červenec Královéhradecký kraj

21. července: hospitál Kuks - Hudební léto Kuks. Dílčí koncert festivalu.

21. července: státní zámek Náchod - Koncert v zámecké kapli. Délka cca 50-60 minut. Od 16 hodin, vstupné 50 Kč.

25. července: státní zámek Náchod - Prohlídky půd. Při prohlídce půd a historických krovů nad hlavními zámeckými budovami návštěvníci uvidí pozdně barokní střešní konstrukci a seznámí se s historickými tesařskými pojmy jako hambalka, zazubený rošt, rybinové plátové spoje, námětkový krov, apod. Od 14 hodin. Vstupné: jednotné 30 Kč, děti do 6 let zdarma.

28. července: hospitál Kuks - Zkus noční Kuks. Proběhněte za svitu čelovky velkolepým barokním komplexem bývalých lázní s hospitálem a jeho okolím. Na trase 10 km vás zavedeme z Kuksu do Braunova Betléma a přes Křížovou cestu 21. století zase zpět. Na trase 5 km seběhnete z hospitálu k nočnímu Labi, minete Šporkův mlýn a pokračujete obnovenou hraběcí alejí stávající z 222 stromů ze Stanovic zpět do Kuksu. V prostorách hospitální bylinkové zahrady startují v podvečer průběžně od 19:00 dětské závody. Přijďte zažít kouzlo nočního běhu, které zaručeně dostane každého!

28. července: státní zámek Opočno - Noční prohlídky opočenským zámkem. Prohlídky s rozšířením výkladu u vybraných renesančních exponátů. "Repríza" loňských nočních prohlídek II. návštěvnického okruhu s průvodcem, letos v komornějším pojetí s max. 15 návštěvníky ve skupině. Rezervace doporučena! Nejedná se o hrané ani kostýmované prohlídky.

Akce červenec Liberecký kraj

1. května - 31. října: státní zámek Lemberk - Zámek Lemberk za 1. republiky - výstavní síň. Panelová výstava věnovaná dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1938.

2. června - 16. září: státní hrad Grabštejn - Výstava Monumenta Viva. Práce spolků, krajanských organizací a obcí při záchraně památek. Putovní výstava Monumenta VIVA představuje projekty spolků a obcí při záchraně a obnově památek od drobných krajinných prvků až po velké sakrální stavby. Na výstavě jsou prezentovány projekty spolků působících v ČR, obcí a měst v ČR, stejně tak společné projekty těchto subjektů s krajanskými organizacemi v Německu a Rakousku. Výstava byla připravena s podporou Ministerstva kultury a ve spolupráci s organizací Heimatpflegerin der Sudetendeutschen a Asociací pro podporu památek. Vstup zdarma.

21. července: státní zámek Sychrov - Hudba v myšlenkách Masarykových. Hudební koncert v zámecké oranžerii. V programu zazní skladby českých a slovenských autorů od 19. století až po současnost (A. Dvořák, L. Janáček, B. Martinů, I. Zeljenka, J. Macek, P. Zagar, L. Bernáth a další). Účinkují:  Jitka Baštová (akordeon), Jindřich Macek (loutna). Předprodej vstupenek  přes portál  www.evstupenka.cz.

21. - 22. července: státní hrad Bezděz - Šlechta českých zemí v evropské diplomacii - Ve službách Jana z Michalovic. Šermířská skupina Tartus. Připomenutí panování císaře, krále a diplomata Karla IV. v rámci šermířského programu.

21. - 22. července: státní hrad Trosky - Vyplenění hradu švédským vojskem. Víkend ve znamení třicetileté války - dobývání a vypálení hradu, bitva, mušketýři, souboje, dobové tance, jarmark v předhradí. Od 10 do 17 hodin. Vstupné: jednotné 160 Kč, snížené 110 Kč, rodinné 380 Kč.

24. - 29. července: státní hrad Bezděz - Šermířské oživení. Kovářská dílna. Volné sdružení šermířů Askalon.

25. července: státní hrad Trosky - Troskino. Filmové promítání na hradě - Ukradená vzducholoď. Vstupné: plné 140 Kč, snížené 100 Kč.

28. července: státní zámek Grabštejn - Šlechta českých zemí v evropské diplomacii - Noční prohlídky inspirované životem Jana Václava z Gallasu.

29. července: státní zámek Zákupy - „Královská rodina". Hraná pohádka pro děti v zámeckém sklepení v podání Princeznina pohádkového divadla. Rezervace vstupenek nutná na tel.: 487 857 278. Vstupné: jednotné 60 Kč, začátek: 17.00 hodin, délka: cca 60 minut.

31. července - 4. srpna: státní zámek Sychrov - Šermířská vystoupení skupiny Stilet. Tradiční první týden v srpnu zvolili členové skupiny i pro svá poslední vystoupení, která se budou odehrávat na čestném dvoře zámku Sychrova. Skupina historického šermu uvede jednu z nejúspěšnějších inscenací více než třicetileté historie skupiny - představení s názvem "... a pod maskou". Večerní vystoupení proběhne v pátek 3. srpna.

Akce červenec Pardubický kraj

1. června - 31. srpna: státní zámek Litomyšl - Výstava kostýmů z Národního divadla. Výstava s názvem Krása (v) kostýmu. Nejkrásnější operní kostýmy z Národního divadla je pořádána Státním zámkem Litomyšl a Národním divadlem u příležitosti 60. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl, stejně jako k 220. výročí otevření zámeckého historického divadla rodinou Waldstein-Wartenberg, jehož kostýmní sbírka se, bohužel, do současnosti nedochovala. Návštěvníci reprezentačních pokojů na I. prohlídkové trase se mohou těšit na výběr nejkrásnějších operních kostýmů z fundu Národního divadla, vč. základních historických údajů a fotografií z představení, z nichž některá měla své místo i v programu festivalů Smetanova Litomyšl.

16. června - 31. srpna: státní hrad Kunětická hora - Osmičková výročí - Taková byla...Plenérová výstava unikátních historických snímků Kunětické hory v hradním areálu. Od soboty 16. 6. 2018 jsou na různých místech hradního areálu rozmístěny unikátní historické fotografie Kunětické hory pořízené na přelomu 19. a 20. století, a to vždy tam, kde dobový fotograf stiskl spoušť. Umožňují tedy srovnání stavu tehdy a nyní. Výstava "Taková byla..." se koná u příležitosti 100 let od založení Československa a 25 let od znovuobnovení návštěvnického provozu na Kunětické hoře.

23. června - 18. listopadu: Soubor lidových staveb Vysočina - Betlém Hlinsko - Osmičková výročí - Magické osmičky: 1848 - 1948 - 1968. Výstava v Pickově domě č. p. 178 věnovaná proměnám způsobů života na venkově v uvedeném období. Od zrušení roboty, přes kolektivizaci až k normalizaci.

červenec - srpen: státní hrad Litice - Šlechta českých zemí v evropské diplomacii - Státní hrad Litice si letos připomene osobu českého krále Jiřího z Poděbrad, který byl nejenom obratným politikem, ale i diplomatem. Jeho myšlenka unie evropských panovníků, která předběhla svou dobu o několik staletí, je stále aktuální. Pro návštěvníky bude o prázdninách připraveno výstavní plátno a prohlídky budou doplněny zajímavostmi o tomto významném panovníkovi a jeho diplomatických aktivitách.

20. - 21. července: státní hrad Kunětická hora - České hrady.cz. Multižánrový hudební festival v podhradí.

21. - 22. července: Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec - Veselokopecký jarmark. Prodej výrobků lidových výrobců, kulturní program. Od 9 do 17 hodin.

28. července: státní zámek Litomyšl - Španělská slavnost v Litomyšli. Odpolední a večerní slavnost věnovaná manželce zakladatele zámku Marii Manrique de Lara y Mendoza, kterou si Vratislav z Pernštejna vybral ve vznešené španělské rodině. Těšit se návštěvníci mohou na španělskou hudbu, ochutnávku španělských dobrot, degustaci moravských i španělských vín, churros, a další. Místo konání I. a II. nádvoří, vstup volný.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny lidové architektury zahájí s programem v Beranově hostinci
Na Grabštejně otevřeli nový prohlídkový okruh o dějinách veterinářství
Prázdninová nabídka na hradě Valdštejn
Červencová nabídka na hradech a zámcích v Libereckém kraji
Na hradě Bezděz zpřístupní dlouhodobě uzavřený Templářský palác

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Členové horské služby uctí na Sněžce tragicky zesnulé kolegy

Jako každý rok členové české a polské horské služby i její příznivci ve středu 16. ledna vystoupají na úbočí Sněžky. Zde si připomenou tragédii z roku 1975, při níž zahynuli dva členové HS Štefan Spusta a Jan Messner. Záchranáři z České republiky a Polska se sejdou v horské boudě Slezský dům a poté se vypraví na úbočí. Zde položí věnec ke křížku, který tragickou událost připomíná. Další informace

Správa KRNAP varuje před nebezpečím pohybu v horách

Vzhledem k vývoji počasí v posledních hodinách varuje Správa KRNAP před nebezpečím při pohybu po Krkonoších. Mokrý sníh na mnoha místech způsobil vrcholové zlomy stromů, na řadě míst jsou stromy polovyvrácené a nahrnuté. Nejvíce postižené jsou západní Krkonoše. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vysavač zafungoval na jedničku
U Spálova sjelo auto z prudkého srázu až k řece Kamenici
Jablonec pokračuje v úklidu sněhu
Soutěžte s námi o vstupenky na operu Rusalka
Alejí roku 2018 se stala Alej přátelství na Karlovarsku

Nejčtenější články

15.01.: Jak viděli sněhovou kalamitu naši čtenáři
14.01.: VIDEO: Jízda vlakem z Jablonce do Szklarske Poreby
13.01.: Hasiči vyjížděli k popadaným stromům, znovu vypadává elektřina

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT