Kasteláni myslí o prázdninách na děti a nabízejí prohlídky pro rodiny

21.07.2018 09:38:41 | Autor: Lucie Bidlasová a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Kasteláni myslí o prázdninách na děti a nabízejí prohlídky pro rodiny

Kasteláni hradů a zámků si na hlavní prázdniny připravili rozšířenou nabídku pro rodiny s dětmi, která zahrnuje zkrácené prohlídky v doprovodu kostýmovaného průvodce, nejčastěji princezny.

Na Kuksu děti proniknou do výroby léků, v Souboru lidových staveb Vysočina jsou připraveny pracovní listy pro celou rodinu a víkendové programy s řemeslníky, na Sychrově i napínavá hra v zámeckém parku, náchodský zámek nabízí možnost vyzkoušení kostýmů krále či královny, na Zákupech děti hledají medvídky, na Grabštejně plní úkoly a třeba na Hrádku u Nechanic provede děti zámkem přímo paní hraběnka.

Probíhající prázdniny s sebou přináší změnu ve skladbě návštěvníků, a to ve prospěch dětí. Navíc letošní nevyzpytatelné léto přeje rodinným výletům a tak se hrady a zámky stávají častým cílem. Právě pro nejmladší návštěvníky jsou připraveny speciální prohlídky či celé programy.

„Každým rokem narůstá počet objektů, kde se o hlavních prázdninách nabízí takzvaná dětská trasa, tedy buď zkrácený okruh, kdy se výklad uzpůsobí věku dětí, nebo prohlídku přímo vede kostýmovaný průvodce, nejčastěji tedy princ nebo princezna. O tyto prohlídky je velký zájem, neboť prohlídka není časově náročná, obvykle trvá dvacet až třicet minut, a to jsou děti schopné absolvovat v klidu, respektive s nadšením a zájmem. Spokojené jsou potom nejenom děti, ale i jejich rodiče - vidí ty nejhezčí prostory objektu a ještě mají památku, neboť si mohou svoji ratolest s průvodcem vyfotit. Neméně podstatným faktem je také to, že se díky dětským prohlídkám ulevuje prohlídkám klasickým - asi všichni návštěvníci památek mají jistě zkušenost s dětmi, které nebavil dlouhý výklad, začaly zlobit, plakat... Zvládnout potom situaci z pohledu průvodce je poměrně náročné, obzvláště ve chvíli, kdy rodiče nechtějí akceptovat, že dítko opravdu ruší všechny ostatní," vysvětluje ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec.

Nabídka pro rodiny s dětmi je velmi pestrá a jistě si vybere každý rodič, neboť kromě zkrácených kostýmovaných prohlídek lze využít také procházky v zámeckých parcích či volné prohlídky po hradech, na Veselém Kopci jsou pořádány víkendové programy a lze zde zakoupit herní plány, na Sychrově nabídku doplňuje i výstava vynálezů Technopolis, výstava obrázků medvídků v zámeckém sklepení či hra v zámeckém parku. Programy pro děti nabízí také Frýdlant, Grabštejn, Hrubý Rohozec, Zákupy, Hrádek u Nechanic, hospitál Kuks, zámek Náchod, Ratibořice a Litomyšl. Šermířská oživení jsou pravidelně pořádána na Bezdězu, kulturní programy pro rodiny nabízí také na hradě Trosky.

Nadcházející víkend se ponese ve znamení již tradiční akce na Veselém Kopci, a to jarmarku. Na Bezdězu budou kralovat šermíři, Trosky bude dobývat švédské vojsko. Na Litomyšli pokračuje soutěž o diamanty a také je zde k vidění výstava nejkrásnějších operních kostýmů z fundu Národního divadla, na Kunětické hoře jsou vystaveny fotografie, jak Kunětická hora vypadala v dobách minulých, na Betlémě se zase připomíná život na vesnici v letech 1848 - 1948 - 1968. Výstava k takzvanému Osmičkovému výročí je také na zámku Lemberk a stavební vývoj opočenského zámku připomíná výstava umístěná na nádvoří tohoto zámku.

K prázdninové nabídce také patří výjimky v návštěvní době - hrad Trosky má otevřeno v červenci a srpnu denně, hrad Bezděz má prodlouženou návštěvní dobu o všech prázdninových sobotách, a to až do 17.30.

Akce červenec Královéhradecký kraj

21. července: hospitál Kuks - Hudební léto Kuks. Dílčí koncert festivalu.

21. července: státní zámek Náchod - Koncert v zámecké kapli. Délka cca 50-60 minut. Od 16 hodin, vstupné 50 Kč.

25. července: státní zámek Náchod - Prohlídky půd. Při prohlídce půd a historických krovů nad hlavními zámeckými budovami návštěvníci uvidí pozdně barokní střešní konstrukci a seznámí se s historickými tesařskými pojmy jako hambalka, zazubený rošt, rybinové plátové spoje, námětkový krov, apod. Od 14 hodin. Vstupné: jednotné 30 Kč, děti do 6 let zdarma.

28. července: hospitál Kuks - Zkus noční Kuks. Proběhněte za svitu čelovky velkolepým barokním komplexem bývalých lázní s hospitálem a jeho okolím. Na trase 10 km vás zavedeme z Kuksu do Braunova Betléma a přes Křížovou cestu 21. století zase zpět. Na trase 5 km seběhnete z hospitálu k nočnímu Labi, minete Šporkův mlýn a pokračujete obnovenou hraběcí alejí stávající z 222 stromů ze Stanovic zpět do Kuksu. V prostorách hospitální bylinkové zahrady startují v podvečer průběžně od 19:00 dětské závody. Přijďte zažít kouzlo nočního běhu, které zaručeně dostane každého!

28. července: státní zámek Opočno - Noční prohlídky opočenským zámkem. Prohlídky s rozšířením výkladu u vybraných renesančních exponátů. "Repríza" loňských nočních prohlídek II. návštěvnického okruhu s průvodcem, letos v komornějším pojetí s max. 15 návštěvníky ve skupině. Rezervace doporučena! Nejedná se o hrané ani kostýmované prohlídky.

Akce červenec Liberecký kraj

1. května - 31. října: státní zámek Lemberk - Zámek Lemberk za 1. republiky - výstavní síň. Panelová výstava věnovaná dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1938.

2. června - 16. září: státní hrad Grabštejn - Výstava Monumenta Viva. Práce spolků, krajanských organizací a obcí při záchraně památek. Putovní výstava Monumenta VIVA představuje projekty spolků a obcí při záchraně a obnově památek od drobných krajinných prvků až po velké sakrální stavby. Na výstavě jsou prezentovány projekty spolků působících v ČR, obcí a měst v ČR, stejně tak společné projekty těchto subjektů s krajanskými organizacemi v Německu a Rakousku. Výstava byla připravena s podporou Ministerstva kultury a ve spolupráci s organizací Heimatpflegerin der Sudetendeutschen a Asociací pro podporu památek. Vstup zdarma.

21. července: státní zámek Sychrov - Hudba v myšlenkách Masarykových. Hudební koncert v zámecké oranžerii. V programu zazní skladby českých a slovenských autorů od 19. století až po současnost (A. Dvořák, L. Janáček, B. Martinů, I. Zeljenka, J. Macek, P. Zagar, L. Bernáth a další). Účinkují:  Jitka Baštová (akordeon), Jindřich Macek (loutna). Předprodej vstupenek  přes portál  www.evstupenka.cz.

21. - 22. července: státní hrad Bezděz - Šlechta českých zemí v evropské diplomacii - Ve službách Jana z Michalovic. Šermířská skupina Tartus. Připomenutí panování císaře, krále a diplomata Karla IV. v rámci šermířského programu.

21. - 22. července: státní hrad Trosky - Vyplenění hradu švédským vojskem. Víkend ve znamení třicetileté války - dobývání a vypálení hradu, bitva, mušketýři, souboje, dobové tance, jarmark v předhradí. Od 10 do 17 hodin. Vstupné: jednotné 160 Kč, snížené 110 Kč, rodinné 380 Kč.

24. - 29. července: státní hrad Bezděz - Šermířské oživení. Kovářská dílna. Volné sdružení šermířů Askalon.

25. července: státní hrad Trosky - Troskino. Filmové promítání na hradě - Ukradená vzducholoď. Vstupné: plné 140 Kč, snížené 100 Kč.

28. července: státní zámek Grabštejn - Šlechta českých zemí v evropské diplomacii - Noční prohlídky inspirované životem Jana Václava z Gallasu.

29. července: státní zámek Zákupy - „Královská rodina". Hraná pohádka pro děti v zámeckém sklepení v podání Princeznina pohádkového divadla. Rezervace vstupenek nutná na tel.: 487 857 278. Vstupné: jednotné 60 Kč, začátek: 17.00 hodin, délka: cca 60 minut.

31. července - 4. srpna: státní zámek Sychrov - Šermířská vystoupení skupiny Stilet. Tradiční první týden v srpnu zvolili členové skupiny i pro svá poslední vystoupení, která se budou odehrávat na čestném dvoře zámku Sychrova. Skupina historického šermu uvede jednu z nejúspěšnějších inscenací více než třicetileté historie skupiny - představení s názvem "... a pod maskou". Večerní vystoupení proběhne v pátek 3. srpna.

Akce červenec Pardubický kraj

1. června - 31. srpna: státní zámek Litomyšl - Výstava kostýmů z Národního divadla. Výstava s názvem Krása (v) kostýmu. Nejkrásnější operní kostýmy z Národního divadla je pořádána Státním zámkem Litomyšl a Národním divadlem u příležitosti 60. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl, stejně jako k 220. výročí otevření zámeckého historického divadla rodinou Waldstein-Wartenberg, jehož kostýmní sbírka se, bohužel, do současnosti nedochovala. Návštěvníci reprezentačních pokojů na I. prohlídkové trase se mohou těšit na výběr nejkrásnějších operních kostýmů z fundu Národního divadla, vč. základních historických údajů a fotografií z představení, z nichž některá měla své místo i v programu festivalů Smetanova Litomyšl.

16. června - 31. srpna: státní hrad Kunětická hora - Osmičková výročí - Taková byla...Plenérová výstava unikátních historických snímků Kunětické hory v hradním areálu. Od soboty 16. 6. 2018 jsou na různých místech hradního areálu rozmístěny unikátní historické fotografie Kunětické hory pořízené na přelomu 19. a 20. století, a to vždy tam, kde dobový fotograf stiskl spoušť. Umožňují tedy srovnání stavu tehdy a nyní. Výstava "Taková byla..." se koná u příležitosti 100 let od založení Československa a 25 let od znovuobnovení návštěvnického provozu na Kunětické hoře.

23. června - 18. listopadu: Soubor lidových staveb Vysočina - Betlém Hlinsko - Osmičková výročí - Magické osmičky: 1848 - 1948 - 1968. Výstava v Pickově domě č. p. 178 věnovaná proměnám způsobů života na venkově v uvedeném období. Od zrušení roboty, přes kolektivizaci až k normalizaci.

červenec - srpen: státní hrad Litice - Šlechta českých zemí v evropské diplomacii - Státní hrad Litice si letos připomene osobu českého krále Jiřího z Poděbrad, který byl nejenom obratným politikem, ale i diplomatem. Jeho myšlenka unie evropských panovníků, která předběhla svou dobu o několik staletí, je stále aktuální. Pro návštěvníky bude o prázdninách připraveno výstavní plátno a prohlídky budou doplněny zajímavostmi o tomto významném panovníkovi a jeho diplomatických aktivitách.

20. - 21. července: státní hrad Kunětická hora - České hrady.cz. Multižánrový hudební festival v podhradí.

21. - 22. července: Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec - Veselokopecký jarmark. Prodej výrobků lidových výrobců, kulturní program. Od 9 do 17 hodin.

28. července: státní zámek Litomyšl - Španělská slavnost v Litomyšli. Odpolední a večerní slavnost věnovaná manželce zakladatele zámku Marii Manrique de Lara y Mendoza, kterou si Vratislav z Pernštejna vybral ve vznešené španělské rodině. Těšit se návštěvníci mohou na španělskou hudbu, ochutnávku španělských dobrot, degustaci moravských i španělských vín, churros, a další. Místo konání I. a II. nádvoří, vstup volný.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny lidové architektury zahájí s programem v Beranově hostinci
Na Grabštejně otevřeli nový prohlídkový okruh o dějinách veterinářství
Prázdninová nabídka na hradě Valdštejn
Červencová nabídka na hradech a zámcích v Libereckém kraji
Na hradě Bezděz zpřístupní dlouhodobě uzavřený Templářský palác

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Evropští odborníci na ochranu alejí se sjedou do Liberce

Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju. Cyklus přednášek odstartuje 25. dubna na Krajském úřadu Libereckého kraje. Přednášet budou zástupci ministerstva životního prostředí, krajského úřadu, správy a údržby silnic a odborníci na ochranu stromů. O své zkušenosti s obnovou, ochranou a údržbou alejí se podělí i zahraniční hosté z Francie, Německa, Polska, Ruska a Švédska.

Nominovat nejlepší Památku kraje můžete do konce dubna

Už jen do 30. dubna mohou lidé nominovat stavby do soutěže Památka roku 2018 Libereckého kraje. Cílem klání, které Liberecký kraj pořádá poprvé, je ocenit nejlepší obnovu nemovité kulturní památky. Podmínkou účasti v soutěži je dokončení obnovy nemovité kulturní památky v kalendářním roce nebo etapě obnovy a zároveň musí být dodržen minimální vlastní podíl vlastníka na obnově ve výši 50 000 korun. Podrobnosti v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči z Tanvaldu cvičili na laně v rámci odborné přípravy
Kempem roku 2018 Stříbrný rybník, opět uspěl i Autocamp Sedmihorky
Hasiči vyjížděli k popadaným stromům, v Jablonci vítr sroloval střechu
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze
O prodlouženém velikonočním víkendu policisté kontrolovali řidiče

Nejčtenější články

23.04.: Policie hledá svědky nehody v Nové Vsi, při níž srazili kočárek s dítětem
21.04.: Místo odpalu ohňostroje na jablonecké přehradě se mění
22.04.: Vlak narazil před Železným Brodem do stromu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT