Ivan Ullsperger oslavil 85. narozeniny. Porážel i Zátopka

22.12.2016 14:09:07 | Autor: redakce | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Ivan Ullsperger oslavil 85. narozeniny. Porážel i Zátopka

Ivan Ullsperger z Jablonce dokázal svého času předbíhat i Emila Zátopka. Dnes pětaosmdesátiletý muž je přitom nejen pro sportovní veřejnost v podstatě neznámý. Znají ho stovky někdejších učňů jabloneckého učiliště LIAZ. Znají ho desítky a stovky atletů z celé republiky jako skvělého sportovce, ale i funkcionáře a spravedlivého rozhodčího.

Ale široká veřejnost? Asi málokdo si vzpomene, co Ivan Ullsperger, dokazoval v padesátých letech minulého století. Totiž, že i mašina Emil Zátopek je k předběhnutí.

Ivan Ullsperger se narodil 20. prosince 1931 v Bulharsku. Matka pocházela z Lublane, otec byl Čech, kteří sem přišli žít poté, co se Bulharsko vymanilo z nadvlády Osmanské říše a shánělo kolonisty. První školní krůčky absolvoval Ivan ve slovinském Mariboru, ještě před válkou pak ale s rodinou žil v Rakousku. Už od malička přitom musel projevovat svou fyzickou sílu.

„V Rakousku mi nadávali do cizáků. A tak jsem se musel rvát. Vyhrával jsem, což bylo špatné, i když jsem měl oporu v mém bratrovi, který tenkrát závodně boxoval. Jednou na mě spolužáci poštvali kovářova syna, on byl jinak velice hodný a spíše zakřiknutý. Ale porvali jsme se a on nakonec utekl," směje se Ivan Ullsperger.

V deseti ho chtěli do Hitlerjugend, těm ale nerozuměl a neměl rád celý ten humbuk. Navíc cítil, že on ke germánské rase nijak mocně netíhne. „A tak se rozhodli, že maminka není zárukou, že mne bude vychovávat podle říšských představ, dali mě do dětského domova, nosil jsem tam uniformu. Naštěstí to netrvalo dlouho, maminka získala místo v Jablonci." V roce 1944, přesně na Hitlerovy narozeniny 20. dubna, Ivan Ullsperger poprvé uviděl město, které se mu stalo po zbytek života domovem: „Že měl ten jejich vůdce narozeniny, bylo město celé vyšňořené. Takže nás tu přivítali pěkně."

Češtinu v podstatě neznal a tak se na něj i v Jablonci dívali jako na Němce, měl nastoupit na německou školu, což také nechtěl. Ale pak přece jen chlapecké touhy zvítězily a Ivan nastoupil k německým modelářům. Chodil do zámečku, který zná snad každý Jablonečan i mnohý přespolní do sídla někdejšího spolku Schlaraffia, který dodnes stojí u autobusového nádraží: „Měli to tam krásně vybavené, koukal jsem jako v Jiříkově vidění."

Přišel konec války a mladý Ivan se potlouká kolem zámečku, který je zavřený a hlídaný Čechy: „Tak já na ně slovensky, aby mě pustili dovnitř. A oni pustili, mohl jsem si vzít spousty materiálu na modely, jen motorky mi zakázali."

Začal obdivovat cyklistiku. Chlapci nejen z Jablonce za ním chodili pro rady i opravy svých strojů a sem tam Ivanovi přinesli nějaký díl z bicyklu: „A já si postavil svoje kolo a jezdil jsem jako blázen. Tehdy se začal jezdit závod Praha Varšava a já ho chtěl jsem jet už jen z hecu. Ale kolo mi ukradli."

Hodně četl. Protože uměl skvěle německy, těsně po válce měl v Jablonci, odkud bylo odsunuto do té doby většinové německé obyvatelstvo, doslova žně. Přečetl snad všechny knihy Karla Maye, ale i sportovní ročenky, kde ho zaujaly články o Paavo Nurmim, před válkou excelentního finského atleta (devět zlatých a tři stříbrné medaile na olympijských hrách v letech 1920 až 1928).

Již tehdy získává přehledy o stravování, návycích, vitamínech. To vše zúročil v dalším životě: „Zjistil jsem, že mám stejné tělesné rozměry jako Nurmi, jen lýtka jsem měl trochu slabší. A protože kolo bylo pryč, rozhodl jsem se, že začnu běhat. Nikdy mi snad ani tak o to vyhrávat. Mým hrdinou byl řecký voják, který běžel do Marathonu."

Ivan nastupuje do Armádního tělovýchovného klubu (ATK), kde se potkává s Emilem Zátopkem. S Emilem se ale zná déle z běžeckých tratí: „V ATK se z nás stali parťáci, kamarádi." Spolu trénovali, žili i v jednom bytě. „Chvíli jsem u Zátopků bydlel, ale mamince se to nelíbilo. Tak jsem se zase odstěhoval, i když to bylo oběma líto."

V roce 1950 se koná Mistrovství Evropy v atletice v Bernu. Zátopek jede, Ullsperger zůstává doma. „Mrzelo mne, že mě nevzali, i když jsem měl limit." Na Letních olympijských hrách 1952 v Helsinkách Emil Zátopek září, Ivan zůstává doma... Zatím.

Druhý díl vyprávění o životě skvělého atleta, jež vinou zákeřné nemoci jen těsně nedosáhl na vrchol, přineseme v příštím týdnu.

2. díl: Ivan Ullsperger oslavil před Vánoci 85 let

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Spartak Rychnov je stále na čele východní skupiny I.B třídy
Noční linka autobusu v Jablonci dočasně jezdit nebude
Rodiče ignorovali v ulici Arbesova zákaz stání, teď nemohou ani zastavit
V derby Desná vs. Mšeno padlo osm gólů

Nejčtenější články

22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
23.09.: VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru
23.09.: Fotbalisté Velkých Hamrů potvrdili druhé místo v divizi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn