Hana Havlíčková: Jsem nyní sedmá nejrychlejší hasička na světě!

13.01.2020 19:14:31 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Sport | Obce: Zlatá Olešnice,Jablonecko

Hana Havlíčková: Jsem nyní sedmá nejrychlejší hasička na světě!

Hana Havlíčková, členka JSDH Zlatá Olešnice, známá jako Han!na, absolvovala v roce 2019 několik závodů ve Firefighter Combat Challenge (FCC) v Česku, Německu, Rakousku i USA. Aktuálně figuruje na sedmém místě mezi světovými hasičkami a je členkou prestižního Lion´s den klubu. V rozhovoru s ní hodnotíme nejen loňskou sezonu.

Z čeho se vlastně skládá tento hasičský sport?

Firefighter Combat Challenge (FCC) je hasičská disciplína, jejíž podstatou je prověřit fyzickou kondici hasiče, který má být kdykoliv připraven na jakýkoliv typ zásahu. Tato disciplína pochází z USA, kde vznikla právě jako součást přijímacího testu pro vstup k profesionálním hasičům. Této disciplíně se přezdívá "nejtěžší dvě minuty ve sportu". Představit si to můžete tak, že stojíte na startu, na sobě máte cca 20kilovou výstroj včetně aktivního dýchacího přístroje, zásahového oblečení, zásahové přilby, těžkých bot a rukavic a v sobě duši plnou nepopsatelných emocí. Víte, že než protnete cílovou čáru, budete muset splnit disciplíny jako je například vynesení 20kilogramového závaží na šest poschoďových ramen, kde následuje vytažení dalšího břemene. Seběhnutí schodů věže by se na první pohled mohlo zdát jako odpočinkový úsek, ale když se chcete prát o každou setinku, nesmíte na odpočinek ani pomyslet. Následují disciplíny jako je odbouchání více než 70kilové závaží pomocí palice, slalom, táhnutí zavodněné hadice a sestřelení terče proudem vody. Poslední úkol je můj nej(neo)blíbenější - odtáhnutí 80kilogramové figuríny humánním způsobem až do cíle. Spousty závodníků tento závod ani nedokončí, proto pokaždé, když protnu cílovou čáru a polapím dech, mám neskutečnou radost z toho, že jsem to dokázala.


Vyvíjí se nějak postupem let pravidla a závody?

Na FCC je super to, že jsou jednotná pravidla pro všechny závody po celém světě. Proto si během sezóny můžeme porovnávat časy ze závodu v Německu, se závodníky, kteří právě závodí například v Kanadě. Základní pravidla zůstávají stále stejná.

Jaké závody jste v uplynulé sezoně absolvovala?

V roce 2019 jsem závodění doslova propadla. Začalo to prvním závodem v německém Rodgau, kde se mi povedlo vybojovat v individuálním závodě stříbrnou medaili. Nevěřila jsem tomu do poslední chvíle. Největší ctí mi bylo stát na stupních vítězů vedle šampionky, norské hasičky a válečné veteránky. Já - obyčejná vesnická holka. Nic mě nemohlo víc nakopnout do sezony, než právě tenhle okamžik. No a pak už to jelo. Česko, Německo, Bělorusko, Slovinsko, Rakousko, USA - Alabama... Výsledkem je 25 nádherných medailí.

Hana Havlíčková na závodech<br />Autor: Archiv Hany Havlíčkové Kde se vám nejvíce dařilo či nejlépe závodilo?

Musím to zaklepat, ale letos se mi opravdu dařilo. Vážím si oficiálního přivítání do Lion´s den klubu - elitního Amerického hasičského klubu, kam jsem se dostala jako první Češka v historii. Jsem vděčná za můj nový osobní rekord 2:24:06, který jsem si zaběhla na ME ve Slovinsku, odkud jsem si přivezla i kompletní sadu medailí, ke které jsem o měsíc později přidala i dvě bronzové medaile z MS FCC v USA. A v neposlední řadě jsem hrdá na to, že jsem nyní sedmá nejrychlejší baba na světě.

Takže je to vaše nejlepší sezona?

Je to víc než jsem si vysnila! Ale i přes to věřím, že nejlepší sezona teprve přijde =)

Jak je náročné skloubit takové závodění i za oceánem s dalším životem, prací a rodinou?

Je to velice náročné, protože pokud chcete tento sport dělat na slušné úrovni, musíte mu na oplátku něco obětovat. Studuji dvě školy, mezi tím chodím po brigádách, ze kterých se snažím pokrýt výdaje na závody. Když najdu nějaký volný čas, strávím ho většinou tréninkem na další závody. Doma taky moc často nejsem, ale mám štěstí, že mám velkou milující rodinu, která mě podporuje a raduje se se mnou z každého úspěchu.

Na jaké závody se v nejbližší době chystáte?

Nyní si plánuji závody na rok 2020, moc ráda bych opět reprezentovala Českou republiku na závodech po Evropě, dále na Mistrovství Evropy v Polsku a Mistrovství světa v USA. Sním i o šampionátu v Kanadě, ale vše záleží bohužel jen na finančních možnostech. Není to zrovna levný sport, a tak musím hodně dobře promyslet, kam si mohu dovolit jet a kam ne.

Hana Havlíčková s trofejemi<br />Autor: Lea Photography Co byste tedy považovala za úspěch?

Udělám všechno proto, abych se stala nejrychlejší evropskou hasičkou a na Mistrovství světa bych se moc ráda vyhoupla ze 7. místa ještě trochu výš, a utkala se tak o přední pozice. Držte mi palce prosím!

V závěru mi prosím dovolte poděkovat za podporu, díky níž jsem se mohla zúčastnit MS v Montgomery v roce 2019. Děkuji svému domovskému sboru SDH Zlatá Olešnice, OÚ Zlatá Olešnice, Sportovnímu klubu HZS Libereckého kraje, SH ČMS. Děkuji za záštitu hejtmanovi Libereckého kraje panu Martinu Půtovi. Dále děkuji firmám Stimax.cz, Dotacesnadno.cz, Dräger, Zemní práce Wiehl, SaM Europe Trans s.r.o., Vaše sámoška, Lesopráce s.r.o. a Pila Zlatá Olešnice. Moc děkuji!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasička ze Zlaté Olešnice Hana Havlíčková zářila v Americe

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 34 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Syn nalezené seniorky v Semilech poděkoval hasičským kynologům

Přátelské setkání se uskutečnilo v pondělí odpoledne na hasičské stanici v Semilech za přítomnosti všech kynologů, kteří se účastnili nedávné pátrací akce po starší ženě v Semilech. Nechyběli ani hlavní aktéři, a to kynologičtí psi. Pan Daneš, syn včas nalezené ženy, obdaroval čtyřnohé zachránce speciálními pamlsky, na kterých si určitě s chutí pochutnají. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Milion z Jablonce na dopravní obslužnost v kraji

Zastupitelé odsouhlasili Smlouvu o spolupráci při zajištění dopravní obslužnosti Libereckého kraje na období 2020-2023. Jablonec se tímto zavazuje zaplatit na zajištění dopravní obslužnosti v kraji částku jeden milion korun ročně. „Výše této částky je stanovená dohodou smluvních stran pro daný kalendářní rok jako konečná. Kraj stanoví rozsah dopravní obslužnosti a zajišťuje přepravu cestujících veřejnou drážní osobní dopravou i veřejnou linkovou dopravou a jejich propojením," připomněl primátor Jiří Čeřovský.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Už 13. ročník Jilemnické 50 se jel na Horních Mísečkách
Další budovy v Ralsku půjdou k zemi, kraj zde chce mít čisto a bezpečno
VIDEO: Cesta ze severu Čech až do španělské Marbelly
Cenná výhra Bižuterie nad týmem Žabiny Brno B
Blíží se další ročník Soutěže Karla Hubáčka

Nejčtenější články

26.01.: SDH Pěnčín/ Bratříkov má nový zásahový automobil
27.01.: Obrazem: Slavnostní ples přátel umění města Tanvald
27.01.: Obrazem: Zásadská Pralyže 2020

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn