Divadlo Járy Cimrmana oslaví na Tanvaldsku svou 50. sezonu

30.09.2016 08:07:16 | Autor: Pavel Kachlík | Rubrika: Kultura | Obce: Příchovice,Tanvald

Divadlo Járy Cimrmana oslaví na Tanvaldsku svou 50. sezonu

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana v září zahájily celoroční projekt „Půlstoletí s Cimrmanem". Společně tak oslaví nejen padesát let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní padesátou sezonu legendárního divadelního souboru.

Divadlo Járy Cimrmana zahájí jubilejní padesátou sezonu přímo ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál. Celodenní oslavy v Tanvaldu a nedalekých Příchovicích vyvrcholí v sobotu 1. října v 19 hodin slavnostním představením hry Cimrman v říši hudby z tamního kina JAS, které Radiožurnál živě odvysílá.

K „Půlstoletí s Cimrmanem" Radiožurnál pro své posluchače přichystal několik soutěží a programů. „Divadlo Járy Cimrmany je obrovský kulturní a společenský fenomén. Proto jsme velmi rádi, že můžeme být součástí oslav této neuvěřitelné padesáté sezony, a vrátit tak Cimrmana zpátky do rozhlasu, kde má své kořeny," řekl šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan.

Cimrman bude nejen bavit, ale i pomáhat

Fanoušci Járy Cimrmana se mohou do oslav přímo zapojit, a to na nově spuštěné speciální webové stránce www.cimrman.rozhlas.cz. Právě tam mohou celý měsíc hlasovat v anketě o nejoblíbenější hlášku z her DJC. Tu vítěznou pak představí Zdeněk Svěrák přímo při oslavách 1. října.

Tanvaldské setkání „cimrmanologů" z celé republiky první říjnovou sobotu startuje už časně ráno. Kromě spanilých jízd cyklistů a pochodu v historických kostýmech k Majáku Járy Cimrmana je na programu křest vzpomínkové knihy „Půlstoletí s Cimrmanem", hudební vystoupení členů souboru nebo velká přehlídka živých obrazů Járy Cimrmana.

„Padesát let divadla, to už je celkem kus historie. Oslavit takové výročí je milou povinností a jsem rád, že jsme získali silného mediálního partnera v podobě Radiožurnálu. Ostatně propojení divadla, kultury a veřejnoprávního rozhlasu je dané. Ať již osobnostmi, nebo tvorbou. Jsme rádi, že si připomeneme odkaz těch, kteří s námi již nejsou, a věřím, že si oslavy užijeme," doplnil herec divadla Václav Kotek, který je zároveň ředitelem Divadelní agentury ECHO zastupující Divadlo Járy Cimrmana.

„Ještě víc mě ale těší, že budeme během oslav i pomáhat," zdůraznil dále Václav Kotek. Zahájení sezony totiž bude mít i charitativní rozměr. Nadační fond Českého rozhlasu ve spolupráci s Centrem Paraple, které dlouhodobě podporuje Zdeněk Svěrák, a s Nadačním fondem Slunce pro všechny, jež naopak podporoval Ladislav Smoljak, vypsaly sbírku s názvem „Cimrman pomáhá". Výtěžek z dárcovských DMS CIMRMAN, příspěvku na charitativní účet a prodeje sbírkových předmětů půjde na pomoc lidem se zrakovým postižením, s poškozením míchy a na podporu pacientů se speciálními potřebami. V call centru se 1. října u telefonu vystřídají herci divadla, moderátoři Radiožurnálu i členové jednotlivých nadací.

Vše vyvrcholí návratem do Malostranské besedy

V těchto dnech vychází také již zmíněná vzpomínková kniha divadelního souboru se stejným názvem „Půlstoletí s Cimrmanem", v níž současní i bývalí členové souboru vzpomínají na své působení v divadle.

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana chystají i autogramiádu knihy za účasti členů divadelního souboru. Bude se konat 17. října 2016 ve foyer Českého rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2.

Do projektu „Půlstoletí s Cimrmanem" se postupně zapojí i další stanice Českého rozhlasu. Projekt „Půlstoletí s Cimrmanem" vyvrcholí v červnu 2017, kdy se soubor na jeden den vrátí do míst, kde začínal - do Malostranské besedy v Praze.

Kompletní program oslav:

1. 10. 2016 Zahájení jubilejní 50. sezony Divadla Járy Cimrmana

Největší sraz „cimrmanologů" v ČR a oficiální křest knihy „Půlstoletí s Cimrmanem"

Kde: Areál Penzionu „U Čápa" v Příchovicích u Tanvaldu

Slavnost v Tanvaldu začíná už v 9:30 programem pro děti u kostela sv. Františka z Assisi v Tanvaldu-Šumburku a v přilehlém parku. Hry a soutěže pro děti, divadélko. K dobré hudbě orchestru O. V. J. Dixie bude možnost dobrého občerstvení.

Tradiční Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana startuje hned na 3 stanovištích:

1) 8:55 start v Navarově u mostu (u pensionu Rusalka), kde proběhne zároveň se slavnostním startem i slavnost na mostové vyhlídce. Pamětní desku laskavě odhalí cimrmanolog Jiří Plešinger a Zdeněk Svěrák.
Příjezd na slavnostní start je možný z Tanvaldu vlakem v 8:27 (převážet bicykly se umožňuje). Zpět do místa oslav příjezdu Spanilé jízdy, do Tanvaldu, se pěší účastníci budou moci přesunout z Navarova také rychlým vlakem z Prahy s odjezdem z Navarova v 9:47.

2) 10:00 slavnostně startuje Spanilá jízda také ze Zlaté Olešnice Na Vrších opět za milé účasti herců Divadla Járy Cimrmana.
Přesun z Navavarova na Vrcha bude velocipedistům ulehčen převozem jejich kol.

3) 9:30 do 10:30 Mezistart Hamrska - Minimuzeum Na Mlatě se slavnostním otevřením přírodního kuželníku. K narozeninám Zdeňka Svěráka a k 50 letům divadelní sezony Divadla J.Cimrmana zde bude čekat překvapení pro všechny zúčastněné. Zahraje country skupina Kapelníci. Start samotné Spanilé jízdy v 10:30 za vedení váženého pana Dobroslava Pohla s chotí, přímým směrem do Tanvaldu.

11:30 Program „Půlstoletí s Cimrmanem" začíná u kostela sv. Františka z Assisi v Tanvaldu-Šumburku příjezdem Spanilé cyklojízdy, přivítáním spanilých jezdců, uvítáním vážených hostů z Divadla Járy Cimrmana, pokračovat bude velkým defilé spanilých jezdců.

12:06 Zdeněk Svěrák a herci Divadla Járy Cimrmana startují pochod „Sladkou dírou k Majáku Járy Cimrmana".

14:00 Začíná Program oslav v areálu U Čápa a u Majáku s přímým vysíláním a potrvá až do 21:00
Zahájení v přímém přenosu se Zdeňkem Svěrákem a Miloněm Čepelkou, pásmo písní Divadla JC, společné fotografování - velká hromadná fotografie, vyhlášení nejoblíbenější hlášky z her, křest knihy „Půlstoletí s Cimrmanem", živé obrazy z Liptákova, vysílání představení „Cimrman v říši hudby".

19:00 V tanvaldském Kině Jas Járy Cimrmana se hraje představeníCimrman v říši hudby".

Ve foyer kina Jas Járy Cimrmana bude výstava Ze zákulisí Divadla Járy Cimrmana".

Celý den proběhne v v duchu hesla „Cimrman pomáhá", program je charitativní. Výtěžek představení bude věnován dobročinnosti - pro obecně prospěšnou společnost Centrum Paraple, Nadační fond Slunce a Nadační fond Českého rozhlasu Světlušku.

Celodenní oslavy připravují v úzké spolupráci Divadlo Járy Cimrmana, Český rozhlas Radiožurnálu, Svazek obcí Mikroregion Tanvaldsko, Město Tanvald a Areál U Čápa Příchovice.

17. 10. 2016 Autogramiáda vzpomínkové knihy „Půlstoletí s Cimrmanem"

Kde: budova Českého rozhlasu, Vinohradská 12 Praha 1

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald v říjnu
Obrazem: Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana 2016
Obrazem: Slavnost pod Majákem Járy Cimrmana 2016
Jára Cimrman se dočkal – bude mít muzeum i maják

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos

Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů. Více informací

V letním kině Turnov opět přichystali Filmový víkend 2020

Druhý srpnový víkend (od 7. do 9. srpna) bude v Turnově i letos patřit všem filmovým nadšencům! Tradiční dvounoční filmový maraton tak dá konečně zapomenout událostem předchozích měsíců a ačkoliv Hollywood letos vypustil letní sezonu, víkend nabídne pestrý výběr nejlepších letošních filmů obohacený o filmy z let minulých. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po stopách řemesel v kraji: kováři z vesnic vymizeli, ale nezaniknou
Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole
Pramen Boží vody ve Stromkovicích doplňuje křížová cesta
Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji
Vrchol atletické sezony proběhne o víkendu v Plzni

Nejčtenější články

06.08.: Cyklistka objevila u Radčic havarované vozidlo s mrtvým řidičem
06.08.: V Jablonci zahájili výstavu Křehká krása 2020
06.08.: Tři vítězství atletů LIAZU na mítinku v Innsbrucku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn