Další borec nasprintoval mezi dědky – Jarda Petrtýl

27.02.2014 07:38:17 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Další borec nasprintoval mezi dědky – Jarda Petrtýl

Ve středu 26. února v duchu svých nejlepších fotbalových vlastností nasprintoval mezi dědky a oslavil svoji kulatou šedesátku Jarda Petrtýl.

Odchovanec Jiskry Mšeno, odkud se svým „dvojčetem" Jirkou Tupcem jako dorostenec přesídlil na Střelnici se bleskově stal členem základní sestavy ligového dorostu, který byl jabloneckou chloubou. Jejím vrcholem bylo jaro 1973 kdy tým trenéra Mikuláše Macháčka postoupil do finále Přeboru republiky. Někdejší mšenské levé křídlo už bylo přesunuto na levého beka, ale to nebránilo trenérovi ligového áčka Láďovi Novákovi, aby mu nedal šanci. Bylo to v pohárovém utkání se Škodou Plzeň. LIAZ vyhrál 4:3 a Jarda si zaběhal na levém křídle, byl mladík, na Luboše Šrejmu to ještě nestačilo... Po vojně, kterou absolvoval v pražské Dukle vedla jeho cesta rychle do ligy. Vyhlédl si ho trenér Josef Masopust, který tehdy Zbrojovku trénoval, a držitel zlatého míče, ač skvělý ofenzivní záložník, vystavěl nevídaně úspěšné zadní řady. Před gólmanem Hronem hrála čtveřice Mazura, Václavíček, Dvořák, Petrtýl a byl z toho historicky první a zatím jediný mistrovský titul Zbrojovky Brno a řada zápasů v tehdejší Lize mistrů.

Po pěti úspěšných zbrojováckých letech zatoužil Jarda po návratu domů a kluby se na jeho říjnovém příchodu docela rychle domluvily. Jednání s brněnským prezidentem Kosem vedl tehdejší místopředseda LIAZ a současně jablonecký starosta Oldřich Jonáš. „U nás má poslední slovo trenér", řekl Kos a přizval tehdejšího brněnského trenéra, kterým nebyl nikdo jiný než Karel Brückner. A jeho slova jablonecké účastníky u stolu zmrazila: „Já Jardovi bránit nebudu, ale teď v sobotu hrajeme s pražskou Duklou a jediný, kdo může vymazat Láďu Vízka, je právě Jarda Petrtýl..." A tak se stěhování do Jablonce o týden odložilo a jablonecký starosta jel domů s velkým zklamáním sám. Brückner je Brückner a není divu, že když v pondělních referátech kluboví jablonečtí činovníci hledali jméno Jardy Petrtýla v sestavě marně, byli u vytržení. A telefonát byl ještě drsnější: „Brückner mě nevzal ani na lavičku, zápas jsem sledoval na tribuně ..."

Nicméně Jarda nastoupil za LIAZ o týden později a odkopal v tomto dresu ještě řadu perfektních zápasů. Měl přezdívku „borůvka" o což se zasloužila jeho černá kudrnatá hříva, ale pravá křídla co hrála proti Jablonci si určitě ještě dnes pamatují, jak ta borůvka byla tvrdá ....

Takže dědo Petrtýle, vítáme Tě do našeho klubu dědků a přejeme Ti nejen pevné zdraví, ale i úspěchů i pozvánku: když už jsme zlomili Tupíka, tak doufám, že se mezi námi objevíš i Ty. Těšíme se s přáním mnoga ljeta a živijó !

Za klan Tvých fanoušků, přátel i spoluhráčů Jaroslav Hrabák

Snímek Jardy Petrtýla z dob jeho krásných dorosteneckých let v dresu LIAZ pořídil Karel Prošek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Memoriál Karla Líbala 2019
Obrazem: Dětský karneval v Kokoníně
Mladší žactvo bojovalo o tituly přeborníků Liberecka
Senzační zlato štafety atletek LIAZU
V centru Liberce hořel autobus

Nejčtenější články

20.02.: Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT