Zubačka lákala, přišlo více lidí, než čekali

16.10.2011 05:00:29 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Volný čas | Obce: Tanvald

Zubačka lákala, přišlo více lidí, než čekali

Jedenáct akcí připravila Železniční společnost Tanvald na kořenovské zubačce. Na tu poslední v sobotu 24. září přišel i vládce hor Krakonoš. Přilákaly ho patrně bramborové hody. „Přišlo více lidí, než jsme čekali. Krakonoš a dobré jídlo jsou velké taháky," uvedl Jaroslav Smištík ze Železniční společnosti Tanvald. „Návštěvníkům chutnalo, po obědě nebylo co jíst," konstatoval.

Organizátoři přitom připravili krkonošské sejkory z jedenapůl metráku brambor. Kromě toho podávali jizerskou bramboračku, škubánky naslano i nasladko i brambory se slaninou. „Mezi Jizerkami a Krkonošemi žádná jiná zelenina než brambory neroste," vysvětlil výběr plodiny Smištík.

Nejen na brambory však letos lákali návštěníky na zubačku. Koncem srpna nabízeli borůvkové koláče, knedlíky, a dokonce i pivo. „Zorganizovali jsme i řízkový den nebo polskou kuchyni, kterou připravil majitel chaty na Orle," upřesnil.

Lidé si mohli prohlédnout i muzeum ozubnicové železnice, nebo se projet zvláštními vlaky z Tanvaldu do Harrachova. Ve většině vozů viděli díky kameře na čele soupravy stejný pohled, jaký má strojvedoucí motorového vlaku.

Sezonu zahájili na zubačce připomenutím filmu Kalamita režisérky Věry Chytilové. Natáčel se v této oblasti v zimě roku 1981. Promítli ho večer v tanvaldském kině. Po něm vystoupil slavný jazzový trumpetista Laco Deczi. „Jednalo se o krásný kulturní zážitek, který však nepřilákal příliš diváků," posteskl si Smištík.

Železniční společnost Tanvald, která akce organizuje, navazuje na činnost Technické společnosti Tanvald, která se stará o lokomotivy. Zubačka slavila sté narozeniny v roce 2002. „Konala se oslava na začátku léta. Od té doby akce nabírají na četnosti. V současnosti jsou v létě každých čtrnáct dní vždy v sobotu a po jedné v květnu a červnu a dvě v září," objasnil Smištík.

V nejbližším období se chystají postavit důstojný příbytek pro své motoráčky. „Plánujeme vybudovat na dvoukolejích hangár, kde chceme umístit motoráčky Rakušanky. Vejde se tam i nějaké zázemí. Bude to oblouková stavba podobná dolní stanici sedačkové lanovky v Rokytnici nad Jizerou," vysvětlil. Na vybudování základů této haly jim poslední krajské zastupitelstvo přikleplo 240 tisíc korun.

Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať mezi Tanvaldem a Harrachovem je v Česku naprosto unikátní. Je nejstrmější a jako jediná má mezi kolejnicemi speciální ozubnici, která dříve pomáhala vlakům překonat prudké stoupání. Nynější vlaky ji už nepotřebují, slouží však pro cesty speciálních historických vlaků.

Od roku 1992 je úsek Tanvald - Kořenov prohlášen za kulturní památku. Sedmikilometrovou trať postavila společnost Liberecko-jablonecké dráhy v letech 1899 až 1902 jako spojku Liberecka a Jablonecka s Dolním Slezskem, odkud se do průmyslového kraje vozily nerostné suroviny. Ozubnicová trať se honosí pěti tunely, nejdelší měří 940 metrů. Překonává výškový rozdíl 235 metrů s maximálním stoupáním až 58 promile, což je nejvíce v České republice. Z kořenovského nádraží pokračuje železnice táhlým obloukem přes 26 metrů vysoký most nad řekou Jizerou. Zde přechází z Jizerských hor do Krkonoš. Koleje pak pokračují z harrachovské části Mýtiny přes Novosvětský průsmyk do polského lázeňského městečka Skářská Poreba.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Nejčtenější články

21.02.: Z Liberce do Českého ráje vyjedou během sezony posilové spoje ČD
21.02.: Maloskalští volejbalisté se přibližují kvalifikaci o I. ligu
21.02.: Čtyři zlaté medaile mladšího žactva zůstaly v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace