Změny v Tarifu IDOL a v ceníku jízdného v Libereckém kraji
05.07.2018 11:32:43 | Autor: Lenka Klimentová, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Ceny jízdného v regionální dopravě v Libereckém kraji se měnily naposledy v roce 2012. Na základě zkušeností z posledních let, podnětů cestujících a s aplikací Cenového výměru Ministerstva financí Liberecký kraj představuje nový ceník připravený KORIDem pro období od 1. 9. 2018. Rozhodla o tom Rada LK na posledním jednání.
Co mohou cestující očekávat od nového ceníku? „Ceník je nyní přehlednější, jednodušší a spravedlivější. Odstranily se některé nelogičnosti, že kratší jízda stála více peněz a naopak," vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta s tím, že k pětinásobnému zdražení dosavadního Senior Pasu nedojde. „Rozhodli jsme se ponechat stávající jízdné pro seniory nad 70 let ve výši pět set korun na celý rok," zdůraznila statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.
Nový ceník byl sestaven na základě pěti základních požadavků:
- Zjednodušení a zpřehlednění nabídky druhu jízdného
- Vyšší spravedlnost a odstranění některých nesystémových cen
- Zvýšení rozdílu mezi platbou hotovosti a platbou Opuscard
- Zvýhodnění dlouhodobých časových jízdenek
- Zavedení slev dle Cenového výměru MF ve výši 75% pro žáky, studenty a seniory
Je třeba zdůraznit, že se lidem vyplatí jezdit na kartu Opuscard. Pro jednotlivé jízdné stačí přenosná anonymní karta, která je k dostání v kontaktních místech za zlevněnou cenu 50 Kč bez nutnosti vyplňovat jakékoliv formuláře. Odbavení kartou Opuscard je rychlejší a zkrátí se tak doba čekání při nástupu do autobusu a celková jízdní doba. Při denním dojíždění je podstatně výhodnější pořídit si časovou jízdenku na 7, 30, 90 nebo 366 dní pro všechny kategorie jízdného a cestující. Samozřejmě čím delší časová platnost, tím vyjde jedna jízda levněji. Nejvýhodněji pak vycházejí síťové jízdenky platné pro celé území IDOL, které nemají žádná omezení.
Pro časové jízdenky je nezbytná osobní karta Opuscard na jméno s fotografií. Aplikace Cenového výměru MF a zavedení slev ve výši 75% pro žáky a studenty do 26 let ruší dosavadní omezení, že jízdenka platí jen ve dnech školního vyučování a z místa bydliště do místa školy. Žáci a studenti nyní mají nárok na slevu v regionální dopravě kdykoliv a kdekoliv a při využití extrémně levných jednotlivých i časových jízdenek získávají možnost levně cestovat i ve svém volném čase. Nárok na slevu dokládají od 15 let, od 18 let pak dokladem o studiu.
Cenový výměr MF stanovuje, že osoby nad 65 let věku mají nárok na 75% slevu, tj. cena ročního (366 dní) časového kupónu je 2.500 Kč. Přizpůsobení se Cenovému výměru MF by tak znamenalo pětinásobné zdražení dosavadního Senior Pasu pro Seniory nad 70 let na 2.500 Kč. Vedení Libereckého kraje si je však vědomo, že tak výrazné zvýšení ceny nařízené Cenovým výměrem by zasáhlo významnou část cestujících - seniorů, kteří jsou často odkázáni ve své mobilitě pouze na veřejnou dopravu, a rozhodlo se ponechat stávající jízdné pro seniory nad 70 let ve výši 500 Kč. Pozitivní je však i to, že nový ceník zahrnuje do systému 75% slev též seniory již od 65 let věku a podle odhadu jej využije dalších nejméně 5 tisíc držitelů karet Opuscard, kteří dnes na žádnou tak významnou slevu nemají nárok. Jedná se stále o velmi atraktivní tarif, na jeden kalendářní den tak vychází částka necelých 7 Kč, v průběhu kterého lze absolvovat neomezený počet jízd veřejnou dopravou v rámci IDOL.
Nové slevy ve výši 75% pro žáky, studenty do 26 let a seniory nad 65 let pokrývají více než 60% všech cestujících pravidelně využívajících veřejnou dopravu. „Je to cílená podpora zejména těch skupin občanů, pro něž je veřejná doprava často jedinou možností k zachování vlastní mobility," uzavřel hejtman Libereckého kraje. „Jaký to bude mít dopad do rozpočtu kraje se nedá v tomto momentě vyčíslit. Po nějaké době systém vyhodnotíme a uvidíme, jak se k tomu kraj postaví dál," doplnila k tématu náměstkyně Volfová s tím, že zhodnocení bude zřejmě až po 1. 1. 2019.
Pro Opustcard nově nazvanou „Síťovka IDOL" platnou 366 dní v základu toto jízdné:
Dospělí 10 000 Kč
Děti, studenti, senioři nad 65 let 2500 Kč
Senioři nad 70 let 500 Kč
Konečný ceník a komplexní informace budou v průběhu srpna k dispozici na www.Iidol.cz, na facebooku, dotazy lze směřovat na info@korid.cz. S volbou vhodného tarifu s ohledem na konkrétní užití veřejné dopravy poradí též všechna kontaktní místa IDOL/OPUSCARD, kterých je nyní v Libereckém kraji 15.
Související články
Pro Jablonecko a Pojizeří kraj hledá autobusové dopravce
Tiskové prohlášení kraje k zajištění dopravní obslužnosti
Liberecký kraj podnikl první kroky k založení vlastního dopravce
Dopravu na Liberecku a Frýdlantsku zajistí společnost ČSAD Liberec
Jablonec zakládá vlastní dopravní podnik
Ohlédnutí za rokem 2017 v dopravě
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války
Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Nejnovější články
Jablonecké fotbalisty nepustil do Evropy Sparťan Laci
Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou na konci května
Třináctý díl Trdliště přivítá Helenu Čubovou
Obrazem: Koncert Smržováčku na Noci kostelů
Nejčtenější články
24.05.: Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
22.05.: VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.