Zloději času opět úřadují, Evropská komise nedrží vlastní slovo!

28.03.2021 19:31:55 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Společnost | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Zloději času opět úřadují, Evropská komise nedrží vlastní slovo!

V neděli 28. března jsme se tomu zase nevyhnuli. Už asi 30 let bojuju za zrušení změn času, které nemají ekonomické ani jiné opodstatnění. Části lidí navíc přináší objektivní potíže rozhozením biorytmu. Před 3 lety jasně řeklo v největší veřejné anketě 80% Evropanů, že je proti, politici (včetně předsedy Evropské komise Junckera) řekli, že to zruší, ale stále si hodinky musíme přetáčet!

Výbor Evropského parlamentu pro dopravu a cestovní ruch v březnu 2019 podpořil návrh na ukončení sezonní změny času od roku 2021. Výbor navrhuje, aby se v zemích, které se rozhodly trvale zavést letní čas, naposled změnily hodiny poslední neděli v březnu 2021. Členské státy, které dávají přednost zachování Středoevropského času - standardního evropského času, si naposledy přeřídí hodinky poslední neděli v říjnu 2021.

To již mělo platit, ale zřejmě znovu neplatí!

Evropská komise, v reakci na výzvu Parlamentu, uspořádala už v létě 2018 velkou veřejnou anketu, ve které získala 4,6 milionu odpovědí! 84 % respondentů vyjádřilo podporu zrušení střídání časů a 16 % respondentů chtělo střídání času zachovat. Dne 12. září 2018 poté Evropská komise předložila návrh na přerušení sezónních změn času. Unijní státy neměly totiž čas se za dva roky sejít a toto jasné stanovisko schválit.

Usnesení podpořilo návrh Komise na ukončení sezonní změny času, počtem 23 hlasů pro a 11 proti, ale odložilo začátek platnosti z roku 2019 na rok 2021. Zůstalo však zachováno právo členských států rozhodnout o svém standardním čase, což je kámen úrazu, který ve výsledku za dva roky s rozhodnutím nehnul.

Potud historické připomenutí, nyní i trochu emocí

Příznivci měnění času dvakrát za rok si neuvědomují, že právě kvůli letnímu času musí vstávat o hodinu dřív a hlavně chodit spát v létě také o hodinu dřív, kdy ještě mohli sedět venku za pěkného počasí! Když jdete ulehnout ve 23 hodin, tak je totiž teprve 22 SEČ. Letní večery si tak letním časem o hodinu zkracujete!

U argumentů příznivců střídání se kromě typického opékání buřtů v létě o něco déle, když ve skutečnosti je to naopak, nově objevilo i to, že přece slunce v létě nemůže vycházet ve 3 hodiny... Takže oni tvrdí, že jim změny střídání nevadí, ale přitom chtějí přikazovat čas slunci?

Anketa Den má samozřejmě 24 hodin (s výjimkou 28. března, který má jen 23 hodin), ale příznivci letního času vytrvale horují pro to vstávat od března do října o hodinu dřív a chodit jít spát také o hodinu dřív. Což je pro mě nepochopitelné. Přitom i bez změny času by to mohli aplikovat, když by chtěli, ale takhle k tomu nutí i ostatní.

Hlavně by zrušení střídání času ve výsledku ušetřilo i docela velké peníze. Na následky koronaviru by to nevydělalo, ale dohromady v celé Evropě by to zřejmě i pár miliard euro bylo. A hlavně klid do duší těm, kterým to činí obtíže a komplikuje život!

Hlasujte v anketě ke střídání Středoevropského a letního času!

Článek je zveřejněn v rubrice Názory, která je určena pro články, glosy, komentáře a názory redakce i čtenářů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.

Plánované aktuální uzavírky v Jablonci

Delší termín bude mít uzavírka v ulici Lesní, a to v části od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní Stezka, včetně částečné uzavírky křižovatky. Termín úplné uzavírky je prodloužený do 31. října. Důvodem uzavírky je budování dešťové kanalizace včetně přípojek a rekonstrukce vozovky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ve Mšeně hasiči likvidovali požár auta
Harcovská přehrada chrání Liberec před velkou vodou. Čekají ji proměny
Dodatečně přiznaná dotace si vynutila aktualizaci projektu
Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2023 bude opět pomáhat přírodě
Na jablonecký skatepark je konečná studie

Nejčtenější články

01.10.: Hasiči zasahovali u požáru střechy chaty v Desné
02.10.: Provoz křižovatky u jablonecké radnice budou řídit semafory
04.10.: Ve Mšeně hasiči likvidovali požár auta

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace