Zemřel Josef Lánský – dobrá duše všech lyžařů a sdruženářů

20.02.2017 19:36:11 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: Společnost | Obce: Liberecký kraj

Zemřel Josef Lánský – dobrá duše všech lyžařů a sdruženářů

Josef Lánský byl dobrou duší všech sdruženářů a lyžařů. Pokaždé měl při ruce radu, úsměv nebo povzbuzení. Závodníci, trenéři i příznivci ho měli rádi, neboť byl nejen stálým nositelem pozitivní energie, ale také zkušeným, všímavým a vždy ochotným rádcem. A ačkoliv měl už dávno nárok na zasloužený odpočinek, nechyběl nikdy na žádné významné lyžařské události.

Lyže - a především severská kombinace - se staly jeho velkou a osudovou láskou. A ať už se během svého života ocitl v jakékoliv roli, stále předával lidem okolo bílé stopy a můstků kus svého srdce.

V pondělí 20. února však zasáhla lyžařské hnutí v České republice smutná zpráva. Krátce po svých 87. narozeninách Josef Lánský náhle zemřel ve svém pražském bytě. Po člověku, který byl stále aktivním funkcionářem Úseku severské kombinace SLČR a měl ještě hodně plánů, tak rázem zbyly jen fotografie a mnoho krásných vzpomínek.

Narodil se v roce 1930 ve Studenci a v místním Sokole už od čtyř let běhal na lyžích. Jeho disciplínou se však stal závod sdružený. V devatenácti to dotáhl do československé reprezentace, ale po sedmi letech - v roce 1956 - musel kvůli zranění předčasně ukončit sportovní dráhu. Mezitím však vystudoval obor tělesná výchova na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, což předurčilo jeho další životní kariéru. V roce 1953 přešel jako asistent katedry tělesné výchovy na nově založenou Vysokou školu strojní v Liberci, kde založil a přes třicet let vedl lyžařský oddíl při TJ Slavia VŠS Liberec.

Nesmírně bohaté bylo i jeho trenérské angažmá. V roce 1958 začal trénovat nejlepší sdruženářské dorostence a juniory v tehdejším Československu a kromě toho vedl i reprezentační akademické družstvo. Poté už následoval vrchol jeho kariéry. V období 1986-1994 se stal šéftrenérem skoku a severské kombinace úspěšných reprezentačních družstev (mj. Ploc, Parma, Malec, Jež, Sakala).

Od roku 1994 se datuje rovněž jeho funkcionářská dráha ve Svazu lyžařů ČR. Působil jako sekretář ještě společného úseku skokanů a závodníků severské kombinace, později už jen Úseku severské kombinace. Této činnosti, kterou vykonával s pečlivostí a vysokým nasazením, zůstal věrný až do současné doby. Zásluhou své nezdolné energie a vůle se dokázal vyrovnat i s následky těžkého zranění při dopravní nehodě a dožil se úctyhodného věku.

Bohužel, 20. února srdce Josefa Lánského naposledy dotlouklo. Jeho zápis do lyžařské a sdruženářské kroniky však zůstane hodně výrazný. Populární „Pepa" představuje bezpochyby významnou osobnost, která se podílela na formování moderních základů českého lyžařského sportu. Také jeho přátelská pohlazení po duši, optimismus, vtipné postřehy, rady a někdy i hodně „vousaté" vzpomínky nám budou velice chybět. Ale kdo zná jeho lyžařský entuziasmus, ví, že určitě už někde nahoře připravuje bílou stopu a skokanské můstky.

Čest jeho památce!

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace